eGospodarka.pl

PracaWynagrodzenia › Wynagrodzenia pracowników fizycznych w 2017 roku

Wynagrodzenia pracowników fizycznych w 2017 roku

2018-02-04 00:32

Wynagrodzenia pracowników fizycznych w 2017 roku

Ile zarabiają pracownicy fizyczni? © nd3000 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Niniejszy artykuł powstał na podstawie Raportu płacowego Sedlak & Sedlak 2017. W tegorocznym raporcie na szczeblu pracowników fizycznych wyszczególniliśmy 89 różnych stanowisk pracy, na których zatrudnionych było 131 752 pracowników.

Wynagrodzenia na różnych poziomach stanowisk w pionie produkcyjnym


Poziom stanowiska w metodyce Sedlak & Sedlak opisuje kolejne poziomy kompetencji w ramach danego stanowiska. W wielu przypadkach odzwierciedla on kolejność awansów pionowych w możliwej ścieżce kariery. Na schemacie 1. przedstawiono wynagrodzenia całkowite na 4 poziomach pracowników fizycznych:
  • młodszy - pracownik uczący się pracy na danym stanowisku, wykonujący proste zadania;
  • doświadczony – pracownik samodzielny, który opanował już umiejętności pracy na swoim stanowisku;
  • starszy – pracownik posiadający różnorodne umiejętności oraz duże doświadczenie, który często szkoli mniej doświadczonych pracowników;
  • brygadzista – pracownik o różnorodnych umiejętnościach i dużym doświadczeniu, który dodatkowo nadzoruje prace grupy pracowników fizycznych i odpowiada za ich szkolenie.

fot. mat. prasowe

Wynagrodzenia całkowite brutto pracowników fizycznych

Najwyższą medianę wynagrodzeń wśród pracowników fizycznych obserwujemy na poziomie brygadzisty.


Najwyższą medianę wynagrodzeń wśród pracowników fizycznych obserwujemy na poziomie brygadzisty. Jest ona o prawie 300 PLN wyższa niż mediana dla starszych pracowników fizycznych. Bardzo często różnica ta wynika z wypłacanych miesięcznie dodatków brygadzistowskich. Różnica pomiędzy doświadczonym i starszym pracownikiem fizycznym w 2017 roku to około 640 PLN. Mediana wynagrodzeń pracowników rozpoczynających karierę na omawianym szczeblu wyniosła 2 762 PLN, jednak co czwarty z młodszych pracowników fizycznych otrzymywał wynagrodzenie przekraczające 3 140 PLN.

Na schemacie 2. pokazano wynagrodzenia starszych pracowników fizycznych w trzech najwyżej i najniżej opłacanych województwach.

fot. mat. prasowe

Wynagrodzenia całkowite brutto starszych pracowników fizycznych w wybranych województwach

Tradycyjnie regionem o najwyższych zarobkach jest województwo mazowieckie.


Tradycyjnie regionem o najwyższych zarobkach jest województwo mazowieckie. Starsi pracownicy fizyczni otrzymywali tam wynagrodzenie w wysokości 4 191 PLN. Na kolejnych pozycjach znalazły się województwo dolnośląskie i śląskie, ze stawkami odpowiednio 3 981 i 3 956 PLN.

Województwami o najniższych wynagrodzeniach są województwa kujawsko-pomorskie, opolskie i lubelskie. Mediana wynagrodzeń całkowitych nie przekraczała tutaj 3 500 PLN.

Zestawiając województwa o najwyższej i najniższej medianie wynagrodzeń starszych pracowników fizycznych widzimy, że stawki w województwie mazowieckim były o ponad 23% wyższe niż województwie lubelskim.

Wynagrodzenia na wybranych stanowiskach fizycznych w pionie produkcyjnym


Najliczniej reprezentowanym w raporcie poziomem stanowiska są doświadczeni pracownicy fizyczni. Na wykresie 1. zaprezentowano wynagrodzenia całkowite w wybranych branżach dla 3 najliczniejszych stanowisk z pionu produkcyjnego. Dla wspomnianych stanowisk zebraliśmy informacje o wynagrodzeniach prawie 40 000 pracowników.

fot. mat. prasowe

Wynagrodzenia całkowite brutto na wybranych stanowiskach doświadczonych pracowników fizycznych

Wśród analizowanych stanowisk najwyżej opłacanym jest operator/ustawiacz maszyny, dla którego w każdej z analizowanych branż stawki były najwyższe.


Wśród analizowanych stanowisk najwyżej opłacanym jest operator/ustawiacz maszyny, dla którego w każdej z analizowanych branż stawki były najwyższe. W branży metalowej i metalurgicznej mediana wynagrodzeń sięgnęła niespełna 3 900 PLN. Na stanowiskach doświadczonego pracownika produkcyjnego oraz montera najwyższe wynagrodzenia oferowane były w branży motoryzacyjnej. W przypadku monterów jedyną branżą płacącą poniżej 3 000 PLN okazała się branża elektroniczna i elektrotechniczna.

Świadczenia dodatkowe w pionie produkcyjnym


Na dzisiejszym, bardzo konkurencyjnym rynku pracy coraz większą rolę odgrywa niefinansowy aspekt wynagrodzenia. Ciężko jest znaleźć firmę, która nie oferuje swoim pracownikom żadnych świadczeń dodatkowych. Na schemacie 3. znajduje się podsumowanie 10 najpopularniejszych benefitów oferowanych starszym pracownikom fizycznym. Warto podkreślić słowo „oferowanych” – nie oznacza to, że np. 41% pracowników uczęszcza na szkolenia językowe, a jedynie to, że mają taką możliwość. Dodatkowo uwzględniamy również benefity w których pracownicy partycypują w kosztach, a nawet ponoszą je w całości, natomiast firma zajmuje się negocjacją warunków zakupu świadczenia oraz jego administrowaniem. Typowym przykładem takiego świadczenia są grupowe polisy na życie.

fot. mat. prasowe

Dziesięć najpopularniejszych świadczeń dodatkowych oferowanych starszym pracownikom fizycznym

Benefitem o największej popularności okazały się szkolenia zawodowe.


Benefitem o największej popularności okazały się szkolenia zawodowe, oferowane 97% pracowników. 82% pracujących mogło skorzystać z zajęć sportowych, a 3 na 4 być objętych polisą na życie. Ostatnim z dziesiątki najpopularniejszych benefitów okazał się dodatkowy program emerytalny, oferowany 27% pracowników. Do pierwszej dziesiątki nie załapały się benefity takie jak dojazdy do pracy (22%), dodatkowy płatny urlop czy akcje pracownicze (po 5%).

Ile zarabiają inni na Twoim stanowisku? Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki do rynkowych stawek! .

oprac. : wynagrodzenia.pl

Oceń

1 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Polecane oferty pracy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: