eGospodarka.pl

PracaWynagrodzenia › Zarobki menedżerów 2x wyższe niż przeciętnego pracownika

Zarobki menedżerów 2x wyższe niż przeciętnego pracownika

2017-12-15 11:20

Zarobki menedżerów 2x wyższe niż przeciętnego pracownika

Zarobki menedżerów wyższe niż przeciętnego pracownika © beeboys - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Specjaliści i menedżerowie nie powinni narzekać na wynagrodzenia. Okazuje się, że proponowana im w tym roku średnia pensja sięgnęła 11 662 zł brutto. Zarobki oferowane kandydatom wzrosły względem minionego roku o 14%, osiągając tym samym 2,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia z października br. „Raport Płacowy Antal 2017” przekonuje o rosnącej pewności zatrudnienia wśród wykwalifikowanych specjalistów i menedżerów oraz otwartości na nowe możliwości zawodowe, czego konsekwencją jest właśnie coraz większa presja płacowa.
- Sytuacja na rynku pracy prezentuje się na tyle dobrze, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby pracownicy snuli odważne plany na zbliżający się rok. Poczuciu bezpieczeństwa sprzyja bez wątpienia stabilność ekonomiczna. Istotne znaczenie mają również inwestycje zagraniczne, które otwierają całkiem nowe możliwości rozwoju zawodowego. Efektem tego jest wzmożona walka o talenty, która sprawia, że poziom ich wynagrodzeń nieustannie wręcz pnie się w górę. Aby jednak kandydat mógł odcinać kupony od tej prosperity, powinien rozważyć nawiązanie kontaktu z doświadczonymi rekruterami. Ci ostatni mogą wprawnie pokierować karierą, wskazać perspektywiczne oferty pracy i podpowiedzieć, jakiego rzędu wynagrodzenia można się spodziewać na danym stanowisku – mówi Artur Skiba, Prezes Zarządu Antal.

Zarobki menedżerów i specjalistów rosną 2 razy szybciej niż średnia krajowa


Według „Raportu Płacowego Antal 2017” średnia pensja specjalisty i menedżera w Polsce wyniosła 11 662 zł brutto miesięcznie. Zarobki proponowane kandydatom rok do roku wzrosły aż o 14% (2016: 10 223 PLN). To najwięcej w historii badania, które jest realizowane od 2011 roku. Co więcej, specjaliści i menedżerowie z min. 2-letnim doświadczeniem zarabiają 2,5 razy więcej niż przeciętny pracownik w sektorze przedsiębiorstw. Zgodnie z najnowszymi danymi GUS, przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w październiku 2017 r. wyniosło 4 574,35 zł (+7,4% r/r).

W przypadku specjalistów i menedżerów rozpiętość wynagrodzeń jest bardzo duża. Wynika to z wielu zmiennych, które ostatecznie decydują o płacy. Z jednej strony, pracodawcy kierują się różnymi czynnikami ustalając poziom wynagrodzenia. Wśród nich można wymienić m.in. wielkość organizacji, branżę oraz region, w jakim firma działa. Z drugiej zaś, każdy pracownik ma unikalny zestaw kompetencji, cech osobistych, sukcesów i doświadczenia. I to właśnie najczęściej umiejętności indywidualne takie jak języki obce, certyfikaty, wielkość zespołu, zakres odpowiedzialności, decydują o ostatecznej wysokości wynagrodzenia.

TOP3 branż z najwyższymi pensjami otwiera… IT


Na szczycie tabeli, biorąc pod uwagę wysokość zarobków w 2017 roku, plasują się specjaliści i menedżerowie pracujący w obszarze IT ze średnim miesięcznym wynagrodzeniem brutto na poziomie 12 600 zł (+16% r/r). Na drugim miejscu znajduje się farmacja – 11 879 zł brutto (+4% r/r), a na trzecim finanse i księgowość – 10 861 zł brutto (+20%). W przypadku wyższej kadry zarządzającej, średnie miesięczne wynagrodzenie brutto przekroczyło w tym roku barierę 20 000 zł i wyniosło 21 413 zł brutto (+11% r/r).

Ważne jest dopasowanie


Na decyzję o zmianie pracodawcy (lub pozostanie u obecnego) cały czas największy wpływ ma płaca zasadnicza – tak wskazało 4 na 10 respondentów badania „Aktywność specjalistów i menedżerów na rynku pracy 2017”. Jednak eksperci Antal zwracają uwagę, że coraz ważniejszą pozycję w strategiach wynagrodzeń powinny zajmować świadczenia pozapłacowe, które trzeba dostosować do grup pracowniczych, wieku, momentu w życiu i zainteresowań. Bowiem nie każdy benefit jest tak samo wartościowy dla każdego kandydata.
- Na rynku obserwujemy stały wzrost zainteresowania benefitami wśród kandydatów. Trzeba jednak zacząć od zdefiniowania, co faktycznie jest wartością w oczach pracowników. Specjaliści i menedżerowie nie postrzegają już prywatnej opieki medycznej czy karty sportowej jako atrakcyjnego dodatku. Szukają raczej propozycji, które są spójne z ich potrzebami. I tak dla rodziców małych dzieci istotne będzie daily care w firmie dla ich pociech, dla młodych wchodzących na rynek pracy, dostęp do nowych technologii i częste spotkania integracyjne, a dla osób dbających o zdrowie programy wellness – mówi Małgorzata Pukropek, Manager Antal HR Consulting.

fot. mat. prasowe

Wynagrodzenia a dyscypliny zawodowe

Specjaliści i menedżerowie zarabiają ponad dwa razy więcej niż przeciętny pracownik w sektorze przedsiębiorstw.


Przedstawicielka Antal dodaje, że pracodawcy powinni przyjrzeć się także bliżej swojemu systemowi wynagradzania zasadniczego oraz premiowego.
– Pracodawcy wcale nie muszą wypłacać premii w gotówce. Ciekawe i sprofilowane pod pracownika benefity stanowią ciekawą alternatywę. To często też rozwiązanie bardziej efektywne z punktu widzenia pracodawcy – dodaje Małgorzata Pukropek.

Informacje o badaniu
Raport Płacowy Antal 2017 prezentuje wynagrodzenia oferowane specjalistom i menedżerom w Polsce, którzy mają minimum 2-letnie doświadczenie oraz pracują w średnich i dużych firmach polskich lub międzynarodowych. Opracowanie zostało przygotowane na podstawie 3 źródeł wiedzy. Pierwsze to badanie ankietowe przeprowadzone metodą CAWI oraz CATI w terminie 24.07-16.08 2017 roku na próbie 1040 specjalistów i menedżerów z całego kraju, reprezentujących różne dyscypliny i branże. Dane te zostały zweryfikowane i poszerzone o informacje z procesów rekrutacyjnych przeprowadzonych przez konsultantów Antal w 2017 roku, a także wywiady telefoniczne z pracodawcami i kandydatami. Wynagrodzenia przedstawione w raporcie są wynagrodzeniami całkowitymi, średnimi, brutto miesięcznie.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

1 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: