eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaWynagrodzenia › Zarobki specjalistów i menedżerów w 2016 roku

Zarobki specjalistów i menedżerów w 2016 roku

2016-09-23 14:53

Zarobki specjalistów i menedżerów w 2016 roku

Zarobki specjalistów i menedżerów w 2016 roku © Svyatoslav Lypynskyy - Fotolia.com.jpg

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Przed polskimi pracodawcami niełatwe wyzwanie. Rynek pracy, o którym dotychczas mówiło się jako o fenomenie kilku branż, zatacza coraz to szersze kręgi. Eksperci firmy Antal zauważają, że bitwa o talenty rozgrywa się obecnie wewnątrz firm. Zatrudniający robią co mogą, aby zatrzymać wartościowych podwładnych, a efektem tego są m.in. rosnące wynagrodzenia. Na jakie sumy mogą obecnie liczyć specjaliści i menedżerowie? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie poniżej.

Przeczytaj także: Zarobki menedżerów 2x wyższe niż przeciętnego pracownika

Z danych zawartych w Raporcie Płacowym Antal wynika, średnia miesięczna pensja oferowana w naszym kraju specjalistom i menedżerom sięga 10 223 PLN brutto, co względem minionego roku oznacza podwyżkę o 5,85%. Pozycja pracowników jest zatem co najmniej dobra.
Specjaliści i menedżerowie mogą z optymizmem snuć odważne plany rozwojowe. Stabilna sytuacja ekonomiczna i liczne inwestycje zagraniczne dają poczucie bezpieczeństwa i otwierają atrakcyjne możliwości rozwijania kariery. Dla pracodawców okiełznanie rynku kandydata stanowi wyzwanie” – komentuje wyniki 6. edycji badania Artur Skiba, prezes zarządu Antal.

Na szczycie tabeli plasuje się wyższa kadra zarządzająca ze średnim miesięcznym wynagrodzeniem brutto na poziomie 19 348 PLN. W dalszej kolejności na bardzo atrakcyjne stawki mogą liczyć prawnicy – średnio 13 906 PLN oraz w specjaliści i menedżerowie w sprzedaży i marketingu (11 981 PLN).

Wzrosty oferowanych wynagrodzeń względem poprzedniego roku obserwowane są w praktycznie wszystkich branżach. Wyższa kadra menedżerska oraz specjaliści i menedżerowie w sprzedaży i marketingu, a także prawnicy, coraz odważniej negocjują wysokość pensji i nie boją się walczyć o kwoty kilkanaście procent wyższe, niż w poprzednim roku. Swoje doświadczenie i kompetencje coraz wyżej cenią także pracownicy branży farmaceutycznej oraz inżynierowie. W porównaniu z poprzednią edycją badania, kadrze menedżerskiej oraz specjalistom w tych sektorach oferowane są płace wyższe o ponad 10%.

fot. mat. prasowe

Średnie miesięczne wynagrodzenie specjalistów i menedżerów wg branż

Liderem zestawienia jest oczywiście wyższa kadra zarządzająca


Ogólnobranżowe wyniki pokazują trend, który trwale wpisze się w polski rynek pracy. Ważne jest zrozumienie tego, że rodzimy pracownik to – bez względu na długość stażu - pracownik dojrzalszy, niż jeszcze parę lat temu.
„Widzimy wzrastające zainteresowanie raportami płacowymi, po które chętnie sięgają już nie tylko pracodawcy, ale i pracownicy. Traktują je jako przydatne źródło informacji o branży i możliwościach, o które mogą zawalczyć. Jeśli ich potrzeb nie zaspokoi obecny pracodawca – otworzą się na konkurencję” – tłumaczy Agnieszka Wójcik, menedżer Antal Market Research.

Wysoka świadomość i dbałość o własny dobrostan sprawiają, że najlepsi bezustannie szukają inspiracji i nie zagrzeją miejsca w organizacji, która nie będzie miała odpowiedzi na ich potrzeby.

3xZ: zdobądź, zapłać, zatrzymaj


„Na rynku pracy wygrają nie firmy, które przyciągną do siebie najlepszych pracowników, lecz organizacje, które także utrzymają ich w strukturach” – mówi prezes Antal, Artur Skiba i dodaje – „Każdorazowo należy analizować przyczyny odejść pracowników. Jeśli nowy pracodawca skusił ich tym, co sami mogliśmy zaoferować – dlaczego my tego wcześniej nie zrobiliśmy?”.

fot. mat. prasowe

Średnie wynagrodzenie brutto oferowane na poszczególnych stanowiskach

Dyrektor działu prawnego może liczyć nawet na ponad 40 tys. zł.


Największa odpowiedzialność spoczywa tu na barkach bezpośrednich przełożonych. W sytuacji rynku kandydata, ich zadania to nie tylko zarządzanie zespołem i inspirowanie podwładnych własną postawą. Kluczowa jest znajomość potrzeb poszczególnych pracowników. Tylko wówczas możliwe jest wdrożenie działań employer brandigowych, które mogą zmniejszyć zjawisko odpływu pracowników z firmy, a zarazem wzmocnić jej pozycję pożądanego pracodawcy. W połączeniu z wiedzą o poziomie wynagrodzeń oferowanych przez rynek umożliwi to utrzymanie najlepszych specjalistów i menedżerów we własnych strukturach.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: