eGospodarka.pl

PracaPorady dla pracownika › Wysyp ofert pracy na Boże Narodzenie

Wysyp ofert pracy na Boże Narodzenie

2017-12-08 11:07

Wysyp ofert pracy na Boże Narodzenie

A może praca w charakterze Mikołaja? © Tijana - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Nadchodzi Boże Narodzenie, a wraz z nim wysyp ofert pracy sezonowej. Pracodawcy już od końca października poszukują dodatkowych sił, ale najbardziej gorączkowy okres rozpoczyna się dopiero teraz. Potrzebni są m.in. kurierzy, hostessy, sprzedawcy ryb, animatorzy, pakowacze prezentów i magazynierzy. Oferowane im stawki mogą być naprawdę atrakcyjne, ponieważ ze względu na niskie bezrobocie i małą dostępność kandydatów wiele firm podniosło wynagrodzenia.
Święta to czas odpoczynku i spotkań w gronie rodzinnym. Zanim jednak zasiądziemy do stołu i zaczniemy napawać się świąteczną atmosferą, czynimy intensywne przygotowania. Już od lat okres przedświąteczny kreuje prawdziwy boom konsumpcyjny. To ożywienie nie pozostaje oczywiście bez znaczenia dla rynku pracy - do obsługi wielkiej, świątecznej machiny potrzebne są tysiące dodatkowych rąk do pracy. Nie inaczej jest i w tym roku. Co więcej, tegoroczna rywalizacja o pracowników jest bardziej zażarta niż w poprzednich latach. To wynik rekordowo niskiego bezrobocia i ogromnego popytu na pracowników.
Grudzień to tradycyjnie już szczyt sezonu na pracowników tymczasowych. W wielu placówkach handlowych zatrudnienie w tym okresie wzrasta nawet o połowę. Ze względu na to, że sezon przedświąteczny trwa zaledwie kilka tygodni, wymaga on zaproponowania pracownikom znacznie atrakcyjniejszych stawek wynagrodzeń niż w ciągu roku. To sposób na zachęcenie kandydatów do podjęcia pracy. W tym roku widzimy, że wynagrodzenia są o 15-20% wyższe niż poza sezonem, a patrząc wstecz dzisiejsze stawki od których zaczyna się negocjacje z pracownikami, jeszcze rok-dwa lata temu stanowiły górne widełki płacowe – mówi Andrzej Kubisiak, Dyrektor Zespołu Analiz w Work Service S.A.

W okresie świątecznym najwięcej ofert pracy dotyczy sektorów powiązanych ze sprzedażą. Otwierają się wtedy rekrutacje na doradców klienta i kasjerów w sklepach wielkopowierzchniowych, z zabawkami, elektroniką czy książkami. Na tych stanowiskach stawki wynagrodzeń sięgają między 14 a 17 zł brutto za godzinę. Wyższe płace oferowane są dla osób odpowiadających za wykładanie towaru i jego odpowiednią ekspozycję. Na tych stanowiskach można liczyć na stawiki sięgające między 16 a 18 zł brutto za godzinę. Najwyższe wynagrodzenia tradycyjnie otrzymują osoby odpowiedzialne za promocję i stworzenie odpowiedniego nastroju świątecznego, ale więc hostessy przebrane za elfy, śnieżynki czy mikołajki. Tu stawki potrafią przekraczać 20 zł za godzinę.

Przydatne linki:
Oferty pracy


Ofert pracy nie brakuje również w branży logistycznej i magazynowej, która przeżywa duże obłożenie zarówno ze względu na konieczność dostarczenia towarów do sklepów, jak również ze względu obsługę sklepów internetowych, które coraz częściej stają się miejscem zakupów prezentów na święta. Dlatego też już od października aż do stycznia występuje wzmożone zapotrzebowanie na magazynierów, których stawki kształtują się na poziomach od 14 do 19 zł brutto za godzinę.
Rosnące trudności rekrutacyjne powodują, że tegoroczne oferty pracy w znaczącej większości przekraczają poziomy stawek minimalnych na poziomie 13 zł brutto. Pracodawcy chcąc zachęcić osoby młode oferują również elastyczne grafiki pracy. A gdy nie są wstanie przyciągnąć rodzimych pracowników, to wówczas sięgają po kadry z Ukrainy. Obcokrajowcy głównie wypełniają wakaty na zapleczu świątecznego biznesu, a więc w logistyce czy magazynach – dodaje Andrzej Kubisiak.

W grudniu pojawiają się również oferty pracy, które są powiązane z końcem roku. Wiele firm poszukuje wsparcia przy procesach inwentaryzacji, oferując kandydatom do pracy stawki sięgające nawet 18 zł brutto za godzinę. Co więcej, w punktach poligraficznych trwają również prace nad przygotowaniem kalendarzy na 2018 rok. Pracownicy do takich zadań mogą liczyć na średnie stawki sięgające 14 zł brutto za godzinę.

oprac. : eGospodarka.pl

Zobacz także


Oceń

1 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Polecane oferty pracy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.