eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaWynagrodzenia › Wynagrodzenia w HR w 2016 roku

Wynagrodzenia w HR w 2016 roku

2017-10-15 00:30

Wynagrodzenia w HR w 2016 roku

Wynagrodzenia w HR w 2016 roku © Jakub Jirsák - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Wysokość wynagrodzeń specjalistów z pionu personalnego uzależniona jest od wielu czynników. Za podstawowy z nich można uznać długość stażu pracy u aktualnego pracodawcy. Jak bardzo zróżnicowane były pod tym względem zarobki?

Przeczytaj także: Wynagrodzenia w HR w 2014 roku

Niniejszy artykuł powstał na podstawie Raportu płacowego Sedlak & Sedlak 2016. W badaniu uczestniczyło 450 zakładów zatrudniających w sumie 173 514 pracowników na 445 stanowiskach.

Raport zawiera ogólne analizy wynagrodzeń dla poszczególnych szczebli hierarchii organizacji oraz szczegółowe informacje dla każdego z 445 badanych stanowisk. Wszędzie tam, gdzie pozwoliła na to próba badawcza, wynagrodzenia analizowano w oparciu o następujące kryteria: pochodzenie kapitału firmy, wielkość rocznych przychodów, wielkość zatrudnienia, rodzaj działalności, branża oraz województwo.

Wynagrodzenia specjalistów w pionie personalnym


Wysokość wynagrodzeń specjalistów z pionu personalnego uzależniona jest od wielu czynników. Za podstawowy z nich można uznać długość stażu pracy u aktualnego pracodawcy. Jak bardzo zróżnicowane były pod tym względem zarobki? Starsi specjaliści, tzn. pracownicy, którzy mieli za sobą ponad trzyletni staż pracy otrzymywali w 2016 roku wynagrodzenie rzędu 6 000 PLN miesięcznie. Było to o 1 300 PLN więcej niż wynosiła pensja doświadczonych specjalistów, którzy przepracowali od jednego roku do trzech lat. Młodsi specjaliści zarabiali o jedną czwartą mniej niż ich doświadczeni koledzy i o ponad 40% mniej niż starsi specjaliści.

fot. mat. prasowe

Schemat 1. Mediana wynagrodzeń w pionie personalnym

Starsi specjaliści, tzn. pracownicy, którzy mieli za sobą ponad trzyletni staż pracy otrzymywali w 2016 roku wynagrodzenie rzędu 6 000 PLN miesięcznie.


Wynagrodzenia specjalistów ds. szkoleń w różnych województwach


Drugim istotnym czynnikiem różnicującym wysokość wynagrodzeń jest lokalizacja firmy. Najwyższą pensję podstawową otrzymywali pracujący w województwie mazowieckim – ponad 6 000 PLN. Ich koledzy z wielkopolski bądź małopolski zarabiali niemal 1 000 PLN mniej, a pracujący na Śląsku o 1 300 PLN mniej.

fot. mat. prasowe

Wykres 1. Mediana wynagrodzeń specjalistów ds. szkoleń w wybranych województwach

Najwyższą pensję podstawową otrzymywali pracujący w województwie mazowieckim – ponad 6 000 PLN.


Wynagrodzenia specjalistów w firmach różnej wielkości


Innym czynnikiem, branym pod uwagę w raporcie, była wielkość zatrudnienia w firmie. Wyróżnione zostały trzy kategorie przyporządkowania: przedsiębiorstwa zatrudniające poniżej 200 pracowników, od 200 do 1000 oraz powyżej 1000 osób. Co ciekawe, wcale nie jest tak, że wynagrodzenia specjalistów ds. rekrutacji rosną wraz ze wzrostem wielkości firmy. Zarówno mediana jak i górny kwartyl wynagrodzeń specjalistów w przedsiębiorstwach zatrudniających poniżej 200 osób był wyższy niż w zakładach, gdzie pracuje od 200 do 1000 osób. Połowa specjalistów zatrudnionych w największych spośród badanych przedsiębiorstw zarabiała ponad 5 000 PLN, a 25% powyżej 6 000 PLN. Najniższą pensję, nieprzekraczającą 3 000 PLN, otrzymywała jedna czwarta specjalistów ds. rekrutacji pracujących w małych zakładach.

fot. mat. prasowe

Schemat 2. Wynagrodzenia specjalistów ds. rekrutacji w firmach o różnej wielkości zatrudnienia

Najniższą pensję, nieprzekraczającą 3 000 PLN, otrzymywała jedna czwarta specjalistów ds. rekrutacji pracujących w małych zakładach.


Wynagrodzenia w firmach o różnym pochodzeniu kapitału


Warto także zwrócić uwagę na pochodzenie kapitału przedsiębiorstwa. W zależności od tego, czy mieliśmy do czynienia z firmą polską czy zagraniczną, wynagrodzenia oferowane specjalistom różniły się. Wyższe zarobki otrzymywali specjaliści ds. wynagrodzeń i benefitów zatrudnieni w przedsiębiorstwach, których kapitał pochodzi zza granicy. 50% spośród nich zarabiało powyżej 6 200 PLN, czyli o 600 PLN więcej niż połowa ich kolegów pracujących w firmach o polskim kapitale.

fot. mat. prasowe

Schemat 3. Mediana zarobków specjalistów ds. wynagrodzeń w firmach o różnym pochodzeniu kapitału

Wyższe zarobki otrzymywali specjaliści ds. wynagrodzeń i benefitów zatrudnieni w przedsiębiorstwach, których kapitał pochodzi zza granicy.


Wynagrodzenia specjalistów HR w zależności od specjalizacji


W zależności od wybranej specjalizacji, mediany wynagrodzeń specjalistów HR różniły się aż o 1 300 PLN. Taka właśnie kwota dzieliła zarobki najniżej opłacanych, czyli specjalistów ds. rekrutacji, i tych którzy otrzymywali najwięcej, czyli specjalistów zajmujących się wynagrodzeniami – ich pensje przekraczały 6 000 PLN. W środku zestawienia znaleźli się specjaliści ds. personalnych i ds. szkoleń. Połowa z nich zarabiała powyżej 5 000 PLN.

fot. mat. prasowe

Schemat 4. Mediana wynagrodzeń specjalistów HR

W zależności od wybranej specjalizacji, mediany wynagrodzeń specjalistów HR różniły się aż o 1 300 PLN.


Premie i świadczenia pozapłacowe oferowane specjalistom


Płace podstawowe to nie jedyny składnik wynagrodzenia. Na jakie premie mogli liczyć pracownicy pionu personalnego? Okazuje się, że procentowy udział wynagrodzenia zmiennego w płacy całkowitej nie różnił się zbytnio w zależności od stażu pracy. Mieścił się on w przedziale 6-8%.

Jeśli chodzi zaś o świadczenia pozapłacowe, to najpopularniejszymi benefitami oferowanymi specjalistom HR były szkolenia zawodowe i językowe oraz zajęcia sportowo-rekreacyjne. Bardzo rzadko specjaliści otrzymywali dodatkowy płatny urlop bądź akcje lub opcje na akcje.

Kamil Preidl
Sedlak & Sedlak


Ile zarabiają inni na Twoim stanowisku? Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki do rynkowych stawek! .

oprac. : wynagrodzenia.pl wynagrodzenia.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: