eGospodarka.pl

PracaWynagrodzenia › Wynagrodzenia członków rad nadzorczych. Podsumowanie 2016 r.

Wynagrodzenia członków rad nadzorczych. Podsumowanie 2016 r.

2017-07-28 10:00

Wynagrodzenia członków rad nadzorczych. Podsumowanie 2016 r.

Wynagrodzenia członków rad nadzorczych © Andrey Popov - Fotolia

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (8)

Ile zarobili menedżerowie pełniący różne funkcje w zarządach spółek giełdowych, prezesi spółek, które wygenerowały najwyższy zysk operacyjny w 2016 roku, czy menedżerowie spółek produkujących gry komputerowe? Odpowiedzi znajdziecie poniżej. W raporcie nie zapominamy także o wynagrodzeniach członków rad nadzorczych.

Przeczytaj także: Wynagrodzenia członków rad nadzorczych w 2016 roku

PODSUMOWANIE RAPORTU WYNAGRODZENIA CZŁONKÓW ZARZĄDÓW W 2016 ROKU


Najwyższe wynagrodzenia w 2016 roku otrzymały osoby pełniące funkcje prezesów zarządów spółek giełdowych. Mediana ich rocznych wynagrodzeń wyniosła 629 tys. PLN i wzrosła w stosunku do 2015 roku o 4,6%. Wiceprezesi zarobili 593 tys. PLN czyli niecałe 6% mniej niż prezesi. Co ciekawe wynagrodzenia wiceprezesów spadły w stosunku do 2015 roku o 8,9%. Natomiast przeciętne wynagrodzenie członka zarządu to 87% wynagrodzenia prezesa, czyli 548 tys. PLN.

W spółkach notowanych na GPW 60% pakietu wynagrodzeń menedżerów stanowiły wynagrodzenia podstawowe. Natomiast premie i nagrody to 31% ich wynagrodzenia. Warto zauważyć, że jest to wartość niższa niż w Europie, gdzie premie stanowią około 40% pakietu wynagrodzeń. W USA udział premii w wynagrodzeniu całkowitym dochodzi nawet do 90%. Pozostałe składniki wynagrodzenia to około 9% wynagrodzenia członków zarządów.

fot. mat. prasowe

Wynagrodzenia menedżerów pełniących różne funkcje

Najwyższe wynagrodzenia w 2016 roku otrzymały osoby pełniące funkcje prezesów zarządów spółek giełdowych.

fot. mat. prasowe

Struktura pakietu wynagrodzeń członków zarządów

Niemal 1/3 wynagrodzenia stanowiły premie


Wśród spółek zaliczanych do różnych branż najwyższe wynagrodzenia otrzymali menedżerowie w branży wyposażenia domu. Mediana wynagrodzeń zarządzających tymi spółkami to 2,5 mln PLN. Należy zaznaczyć, że dane dla tej branży pochodzą z dwóch spółek: Amica SA oraz Fabryki Mebli Forte SA. Najniższe zarobki otrzymali zarządzający w branży recyklingu. Mediana ich wynagrodzeń to 188 tys. PLN.

Spółki Skarbu Państwa są zazwyczaj większe niż spółki prywatne notowane na GPW. Różnią się one od pozostałych także pensjami menedżerów. Mediana wynagrodzeń ich członków zarządów wyniosła w 2016 roku 1,3 mln PLN. Współkach prywatnych było to 563 tys. PLN. Z drugiej strony przychody spółek Skarbu Państwa są średnio 20 razy większe niż spółek prywatnych.

Wśród pięciu najzyskowniejszych spółek znalazły się aż trzy banki. Warto jednak zauważyć, że najwyższy zysk operacyjny wypracowała firma naftowa -Polski Koncern Naftowy Orlen SA (7,5 mld PLN). Prezes jej zarządu zarobił w zeszłym roku ponad 1,7 mln PLN. Co ciekawe na pięć spółek aż trzy to spółki, w których Skarb Państwa posiada znaczące udziały (stan na koniec 2016 roku).

fot. mat. prasowe

Wynagrodzenia menedżerów w spółkach Skarbu Państwa

Należy pamiętać, że przychody spółek Skarbu Państwa są średnio 20 razy większe niż spółek prywatnych


PODSUMOWANIE RAPORTU WYNAGRODZENIA CZŁONKÓW ZARZĄDÓW BANKÓW W 2016 ROKU


Menedżerowie banków zazwyczaj są postrzegani jako grupa osób zarabiająca bardzo dużo. Wartościowanie, czy tak jest pozostawiamy Państwu. Fakty natomiast są takie, że bankowcy w 2016 roku otrzymali najwyższe wynagrodzenia od 10 lat. Przeciętnie członek zarządu banku notowanego na GPW zarobił 1,9 mln PLN, czyli o 9% więcej niż w 2015 roku.

fot. mat. prasowe

Ile zarabiają menedżerowie banków?

Bankowcy w 2016 roku otrzymali najwyższe wynagrodzenie w historii


W 2016 roku najwyższe wynagrodzenie wśród menedżerów pracujących w bankach notowanych na warszawskiej giełdzie otrzymał Luigi Lovaglio (9,6 mln PLN) prezes Banku PEKAO SA. Zarobił on prawie 5 mln PLN więcej niż drugi na liście Joao Bras Jorge (4,7 mln PLN), prezes Banku Millennium SA. Pierwszy Polak na liście top prezes mBanku SA Cezary Stypułkowski z wynagrodzeniem 3,8 mln PLN.

PODSUMOWANIE RAPORTU WYNAGRODZENIA CZŁONKÓW ZARZĄDÓW SPÓŁEK IT W 2016 ROKU


Gorącym tematem na GPW w 2016 roku były spółki zajmujące się produkcją gier komputerowych. Sukces gry „Wiedźmin” rozlał się falą na notowania pozostałych spółek z branży, takich jak CI Games, czy 11 bit studios. Za wzrostami cen akcji nie poszły jednak w górę wynagrodzenia menedżerów. W stosunku do 2015 roku pozostały one na niezmienionym poziomie.

fot. mat. prasowe

Ile można wyGRAć ?

Za wzrostami cen akcji nie poszły jednak w górę wynagrodzenia menedżerów.


Spośród 87 menedżerów, którzy przepracowali cały 2016 rok wynagrodzenie powyżej 2 mln PLN otrzymały 3 osoby. Najwięcej, bo 29 menedżerów zarobiło między 250 tys. PLN a499,9 tys. PLN –33% badanych. Roczne wynagrodzenie poniżej 250 tys. PLN otrzymało 19 członków zarządów. Suma płac osób zarządzających, którzy przepracowały cały 2016 rok wyniosła 69,4 mln PLN, o 8,6% mniej niż w roku 2015.

PODSUMOWANIE RAPORTU WYNAGRODZENIA CZŁONKÓW RAD NADZORCZYCH W 2016 ROKU


W 2016 roku mediana wynagrodzeń przewodniczących rad nadzorczych wyniosła 53,9 tys. PLN. Drugą najlepiej zarabiająca grupą byli sekretarze rad nadzorczych. Najmniej zarobili członkowie rad –36 tys. PLN.

W 2016 roku najwyższe wynagrodzenie otrzymały osoby nadzorujące zatrudnione w bankach. Mediana ich wynagrodzeń wyniosła 190 tys. PLN i była o 10% wyższa niż w 2015 roku. Drugą branżą z najwyższą medianą płac była branża telekomunikacyjna -150 tys. PLN. Na trzecim miejscu w rankingu znalazły się wynagrodzenia menedżerów z branży transportowej -72 tys. PLN.

fot. mat. prasowe

Wynagrodzenia osób pełniących różne funkcje w radach nadzorczych

Drugą najlepiej zarabiająca grupą byli sekretarze rad.


PODSUMOWANIE RAPORTU WYNAGRODZENIA CZŁONKÓW RAD NADZORCZYCH BANKÓW W 2016 ROKU


W 2016 roku najwięcej na wynagrodzenia członków rad nadzorczych przeznaczył Getin Holding SA–2,6 mln PLN, natomiast najmniej INGBank Śląski SA –0,6 mln PLN. W mBanku fundusz wynagrodzeń nie uległ zmianie w stosunku do poprzedniego roku i wyniósł prawie 1,9 mln PLN. Wykres obok przedstawia pięć banków z największym funduszem wynagrodzeń rady nadzorczej w 2016 roku.

fot. mat. prasowe

Fundusze wynagrodzeń rad nadzorczych banków

W 2016 roku najwięcej na wynagrodzenia przeznaczył Getin Holding SA


Trójka najwyżej wynagradzanych członków rad nadzorczych pracuje w spółkach grupy kapitałowej będących w posiadaniu Leszka Czarneckiego. Wśród nich znajduje się sam Leszek Czarnecki, który jako przewodniczący rady nadzorczej Getin Holding SA otrzymał roczną pensję w wysokości 1,8 mln PLN. Warto zwrócić uwagę, iż zasiada on również w radach nadzorczych dwóch innych banków: Ideabank SA i Getin Noble SA, w których otrzymał łączne wynagrodzenie w wysokości 673 tys. PLN.

Ile zarabiają inni na Twoim stanowisku? Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki do rynkowych stawek! .

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Polecane oferty pracy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: