eGospodarka.pl

PracaPorady dla pracownika › Rozmowa kwalifikacyjna przez Skype. O czym pamiętać?

Rozmowa kwalifikacyjna przez Skype. O czym pamiętać?

2017-09-09 00:33

Rozmowa kwalifikacyjna przez Skype. O czym pamiętać?

Rekrutacja przez Skype © fot. mat. prasowe

Wideorekrutacja to jedna z najnowszych i coraz bardziej popularnych tendencji na rynku pracy. W czasach dominacji obrazu jej pojawienie się nie jest właściwie niczym zaskakującym. O popularności, którą zyskała rozmowa kwalifikacyjna przez Skype lub inny tego rodzaju komunikator, decyduje jednak nie moda, ale czynniki, które łatwo dają się zmierzyć. Dla rekrutera jest to oszczędność czasu, pieniędzy oraz wyższa aniżeli w przypadku klasycznej rozmowy o pracę wydajność. Plusy dostrzeże również kandydat. Pod warunkiem jednak, że odpowiednio przygotuje się na taką rozmowę.
Wrto pamiętać, że rozmowa kwalifikacyjna przez Skype, to ciągle... rozmowa kwalifikacyjna. Należy się zatem do niej przygotować w taki sam sposób jak zwykliśmy to czynić, szykując się na standardowe spotkanie z rekruterem. O co warto więc zadbać? Oto 6 istotnych kwestii.

Dress Code


Rozmowa kwalifikacyjna przez Skype wymaga od kandydata schludnego i czystego ubioru. Nie musi być to wprawdzie garnitur, ale z całą pewnością odpowiednim strojem nie jest tu dres czy rozciągnięty t-shirt. Warto również zadbać o dolną część garderoby, łącznie z butami. Wprawdzie kamera obejmuje jedynie górną część sylwetki, ale kompletny strój przyda się na wypadek, gdybyśmy musieli odejść od komputera.

Otoczenie


Należy zwrócić uwagę, aby w naszym otoczeniu, widzianym okiem kamery, panował porządek. Najlepiej ustawić komputer, przez który będziemy rozmawiać w ten sposób, aby mieć za plecami gładką, jasną ścianę, wtedy nic nie będzie rozpraszać rozmówcy, a kandydat wypadnie bardziej profesjonalnie.

Spokój


Choć rozmowa kwalifikacyjna przez Skype odbywa się w domowym zaciszu, ma charakter oficjalny. Warto zadbać, aby na czas jej prowadzenia była w domu cisza i aby nikt z domowników nie zakłócał nam spokoju. Na czas rozmowy najlepiej też wyciszyć lub wyłączyć telefon komórkowy.

Login Skype


Osoba rekrutująca musi znać nasz login do Skype’a. Powinien on być profesjonalny. Jeśli posługujemy się już loginem typu „misiaczek79”, najlepiej na potrzeby rekrutacji, założyć na Skypie nowe konto, którego nazwa będzie związana z naszym nazwiskiem. I ten login podać do kontaktu potencjalnemu pracodawcy.

Jakość połączenia


Należy sprawdzić, czy mamy dobre połączenie z Internetem i czy mikrofon oraz kamera działają, jak należy. Jeśli w trakcie rozmowy nastąpią zakłócenia w połączeniu i nie dosłyszymy pytania, trzeba poprosić o jego powtórzenie. Podczas rozmowy nie należy przełączać widoku rozmówcy na pełny ekran – dobrze jest widzieć też siebie.

fot. mat. prasowe

Rekrutacja przez Skype

Na wideorozmowę należy ubrać się elegancko i schludnie


Zachowanie


Trzeba aktywnie słuchać tego, co mówi rekruter. Nie należy rozglądać się dookoła czy patrzeć w dół, tylko przez cały czas utrzymywać z rozmówcą kontakt wzrokowy. Podczas rozmowy nie klikaj w klawiaturę i nie szukaj informacji w Internecie. To jest niedozwolone.

Rekrutację przez Skype’a bardzo często przeprowadza mieszcząca się na Śląsku firma Politan - polski producent artykułów gospodarstwa domowego. - Sprzedajemy nasze produkty na terenie całej Polski i potrzebujemy przedstawicieli w różnych regionach. Także w centrali firmy, w Rybniku pracują osoby pochodzące nie tylko ze Śląska, ale też odległych stron Polski, a nawet świata. – mówi Anna Sitek z działu HR firmy Politan. - Dlatego podczas rekrutacji często wykorzystujemy komunikację z kandydatami przez Skype’a. Tak przeprowadzona rozmowa kwalifikacyjna merytorycznie niczym nie różni się od spotkania twarzą w twarz, a jest znacznie wygodniejsza, zarówno dla osób ubiegających się o pracę, jak i dla naszej firmy. Kandydat, który nie musi przyjeżdżać na rozmowę z odległej miejscowości oszczędza swój czas i pieniądze, a my możemy szybko i sprawnie taką rozmowę przeprowadzić w każdym zacisznym miejscu w firmie. Tuż przed rozmową testujemy łącze - osoba rekrutująca wysyła do kandydata nazwę użytkownika i prosi o przesłanie nazwy użytkownika kandydata. Chcemy uniknąć sytuacji, aby podczas właściwej rozmowy wystąpiły problemy. Jeżeli pierwszym etapem w rekrutacji „face to face” są zadania, to „kandydat Skype” otrzymuje je wcześniej na maila i odsyła je tuż przed rozpoczęciem rozmowy. Jak już wspomniałam, taka rozmowa ma identyczne znaczenie jak osobiste spotkanie więc warto się do niego dobrze przygotować. Zwłaszcza, że w najbliższym czasie rekrutacja online nie powinna już nikogo dziwić.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

2 2

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.