eGospodarka.pl

PracaPorady dla pracownika › Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej?

Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej?

2017-05-14 00:25

Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej?

Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej? © Rido - Fotolia.com

Dopracowanie CV, odpowiednie przygotowanie do spotkania rekrutacyjnego, posiadanie dostatecznej wiedzy o firmie, przygotowanie listy pytań do pracodawcy. To zaledwie kilka z wielu możliwych kroków, jakie można przedsięwziąć, aby nie przepaść w rekrutacyjnym gąszczu. Udana rozmowa kwalifikacyjna to klucz, który potrafi otworzyć wiele drzwi. Dlatego też najlepiej traktować ją z należytą powagą, nie tracąc jednocześnie pewnego dystansu. Trudne? Niekoniecznie.
Każdy, kto choć raz poszukiwał pracy, zdaje sobie sprawę z tego, jak czasochłonne może być to zajęcie. Nie jest więc niczym zaskakującym, że niektórzy porównują je nawet do pracy po godzinach. Dużej ilości czasu wymaga chociażby dostosowywanie samego CV do konkretnego ogłoszenia. Nie jest to jednak czas stracony - w końcu to właśnie dopracowane dokumenty aplikacyjne przesądzają o tym, że rozmowa kwalifikacyjna staje się faktem.

Zaproszenie na rozmowę nie powinno jednak oznaczać, że osiądziemy na laurach. To kolejny powód, aby zadbać o odpowiednie przygotowanie i prezentację, która w efekcie przekona rekrutera do naszej kandydatury. I nie chodzi tu wyłącznie o zaimponowanie mu wiedzą fachową, ale również o znajomość uniwersalnych zasad takie spotkania. Oto kilka reguł, dzięki którym rozmowa kwalifikacyjna na szansę stać się sukcesem aplikującego.

Wiedza o firmie to konieczność


Osoba, która chciałaby wypaść w oczach rekrutera na dociekliwą i zmotywowaną, musi wiedzieć o firmie jak najwięcej. Czas istnienia przedsiębiorstwa na rynku, zakres działalności, oferowane produkty czy świadczone usługi to tylko niektóre z kwestii, o które osoba prowadząca spotkanie może zapytać kandydata. Pytania sprawdzające wiedzę na temat firmy mają najczęściej na celu weryfikację rzeczywistej motywacji uczestnika procesu rekrutacji do pracy w danej firmie.
Kandydaci zapraszani na rozmowy kwalifikacyjne bardzo często wysyłają nawet kilkadziesiąt CV tygodniowo. W efekcie, zdarzają się osoby, które przychodzą na spotkanie nieprzygotowane, nie wiedząc nawet czym zajmuje się dana firma. W ten sposób bardzo często przekreślają swoje szanse na otrzymanie propozycji pracy – komentuje Jakub Dysarz, Młodszy Kierownik Projektu w LeasingTeam.

fot. Rido - Fotolia.com

Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej?

Uśmiech, pewny uścisk dłoni i ton głosu, spokój i opanowanie mogą pomóc kandydatowi lepiej zaprezentować się podczas rozmowy kwalifikacyjnej i zjednać sobie rekrutera.


Wysiłek włożony w zebranie informacji na temat danego pracodawcy na pewno się opłaci. Kandydat nie tylko zaprezentuje się przed rekruterem jako osoba naprawdę zainteresowana podjęciem pracy w danej firmie i dalszym rozwojem swojej kariery w ramach jej struktur, ale także świadomie dokona wyboru przyszłego pracodawcy.

Zadbaj o swój wygląd


Rozmowa kwalifikacyjna jest spotkaniem formalnym, w czasie którego zgodnie z zasadą „Jak Cię widzą tak Cię piszą” kandydat powinien zadbać o swój wygląd zewnętrzny, w tym przede wszystkim o odpowiedni strój. Na wybór ubrania stosownego do okazji może mieć wpływ m.in. poziom stanowiska, o które ubiega się kandydat. Jeżeli jest to pozycja menedżerska warto założyć bardziej elegancki strój. Panowie mogą pojawić się na rozmowie w klasycznym garniturze, natomiast panie w garsonce, biznesowym kostiumie lub sukience. W przypadku stanowisk specjalistycznych np. inżynieryjnych nie jest już wymagany tak sformalizowany ubiór. Często wystarczą proste, materiałowe spodnie, koszula lub sweter. Cały strój powinien być czysty, dopasowany, schludny. Panie powinny unikać zbyt dużych dekoltów i krótkich spódnic czy sukienek, a ich makijaż powinien być delikatny i naturalny. Należy również zachować umiar w biżuterii. Zanim rozmowa kwalifikacyjna się rozpocznie warto również sprawdzić czystość obuwia.

Bądź punktualny


Spóźnienie się na rozmowę kwalifikacyjną może mieć negatywny wpływ na wynik procesu rekrutacyjnego dla kandydata. Po pierwsze może ono zostać odebrane przez rekrutera jako oznaka braku szacunku. Po drugie, spóźnienie się na spotkanie może skrócić czas trwania rozmowy, co działa na niekorzyść samego kandydata. Rekruterzy bardzo często umawiają nawet kilka spotkań rekrutacyjnych dziennie, w związku z czym nie są w stanie poświęcić więcej czasu spóźnionym osobom. W efekcie kandydaci, którzy przybyli później na spotkanie mają mniej czasu na przekonanie rekrutera, że są najlepszymi kandydatami na dane stanowisko niż osoby punktualne. Żeby uniknąć spóźnienia, osoba biorąca udział w rekrutacji powinna sprawdzić ile czasu zajmie jej dotarcie do siedziby pracodawcy oraz przewidzieć dodatkowy czas na niespodziewane sytuacje takie jak np. korki. Jeżeli z przyczyn od siebie niezależnych kandydat nie może dotrzeć na spotkanie punktualnie, powinien jak najszybciej skontaktować się z rekruterem i powiadomić go o przewidywanym czasie spóźnienia. Podobnie, jeśli kandydat wie dużo wcześniej, że nie będzie mógł uczestniczyć w rozmowie kwalifikacyjnej lub po prostu zmienił zdanie i nie jest już zainteresowany ofertą, powinien poinformować o tym osobę, z którą miał się spotkać. Być może jego kandydatura będzie na tyle interesująca dla rekrutera, że zaproponuje inny termin spotkania.
Rekruterzy rozumieją, że kandydatom zdarza się zmienić zdanie, więc informacja o rezygnacji z udziału w procesie rekrutacji na pewno zostanie przez nich odebrana lepiej niż nieobecność na spotkaniu – uważa Jakub Dysarz z LeasingTeam.

Wyłącz telefon


Nie ma nic bardziej rozpraszającego niż nagły, niespodziewany sygnał dzwoniącego telefonu podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Dzwonek telefonu może przerwać kandydatowi udzielanie odpowiedzi na jedno z kluczowych dla przebiegu procesu rekrutacji pytań i wpłynąć negatywnie na jego koncentrację. W związku z tym, aby uniknąć dodatkowego stresu, przed spotkaniem kandydat powinien wyłączyć dźwięk i wibracje w telefonie.
Nerwowe poszukiwanie telefonu w torebce i próby jego wyciszenia bądź, co gorsza, odebranie telefonu w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej, to sytuacje, które czasami zdarzają się kandydatom. Niestety, tego typu zachowania mogą pozostawić negatywne wrażenie i wpłynąć na ostateczną decyzję rekrutera o wyborze kandydata na dane stanowisko. Warto mieć to na uwadze – mówi ekspert LeasingTeam.

Bądź dobrej myśli


Uśmiech, pewny uścisk dłoni i ton głosu, spokój i opanowanie mogą pomóc kandydatowi lepiej zaprezentować się podczas rozmowy kwalifikacyjnej i zjednać sobie rekrutera. Dzięki pozytywnemu nastawieniu można również przezwyciężyć stres, który zwykle towarzyszy uczestnikom rozmów kwalifikacyjnych.
Rekruter wie doskonale, jakie emocje towarzyszą większości kandydatów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Jeżeli z powodu zdenerwowania osoba biorąca udział w rekrutacji pogubi się w czasie odpowiedzi i poprosi o możliwość ponownego jej udzielenia, nie powinna się obawiać, że wpłynie to negatywnie na opinię rekrutera na jej temat. Każdemu może zdarzyć się pomyłka – twierdzi Jakub Dysarz.

Nie bój się odpowiadać na trudne pytania


Rozmowa kwalifikacyjna ma nie tylko weryfikować informacje zawarte w CV, ale także sprawdzać motywację kandydata, jego dopasowania do firmy i do oczekiwań bezpośredniego przełożonego. Rekruterzy zadają pytania dotyczące powodów odejścia z pracy, radzenia sobie ze stresem, czy pozytywnych lub negatywnych cech kandydata. Dla niektórych osób mogą się one okazać kłopotliwe. W związku z tym, należy dobrze zastanowić się nad odpowiedziami, aby uniknąć np. negatywnego wypowiadania się na temat swojego obecnego pracodawcy.

W przypadku rekrutacji osób z niewielkim doświadczeniem, rekruterom często zdarza się pytać o zainteresowania. Okazuje się jednak, że z powodu stresu niektórym kandydatom nawet odpowiedź na pytania dotyczące ostatnio przeczytanej książki bądź obejrzanego filmu może przyjść z pewną trudnością. Warto zatem, aby kandydat zastanowił się jakie pytania o zainteresowania mogą paść i jak na nie powinien odpowiedzieć.

Przygotuj listę pytań do rekrutera


Rozmowa kwalifikacyjna czasami jest jedyną okazją, aby kandydat mógł dowiedzieć się więcej na temat pracy w danej firmie. Warto zatem dobrze przemyśleć, jakie informacje chciałby uzyskać od rekrutera. Ścieżka kariery, możliwość pracy zdalnej, dodatkowe benefity, dokładne obowiązki na danym stanowisku to tylko niektóre kwestie warte doprecyzowania.
Zadawanie pytań jest oznaką zainteresowania firmą i pokazuje, że kandydat również przygotował się do spotkania. Zdobyte informacje, w sytuacji otrzymania oferty, pozwolą uczestnikowi procesu rekrutacji na świadome podjęcie decyzji oraz uniknięcie rozczarowania obowiązkami na nowym stanowisku. Tym samym, zmniejszy się również ryzyko jego rezygnacji z pracy np. po okresie próbnym, dzięki czemu pracodawca nie będzie musiał ponosić kosztów kolejnej rekrutacji – komentuje Jakub Dysarz.

Przestrzeganie powyższych zasad nie gwarantuje otrzymania propozycji pracy, ale z pewnością może pomóc w profesjonalnym zaprezentowaniu się podczas spotkania rekrutacyjnego. Niewykluczone, że dobre wrażenie, które zrobi kandydat, zaprocentuje w przyszłości i kolejny proces rekrutacji, do którego zostanie zaproszony przez rekrutera, zakończy się zdobyciem wymarzonej pracy.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

2 1

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • komentator / 2017-06-01 19:27:10

    Konkurencja na rynku pracy jest duża. Fakt. Podobno bezrobocie spada. Fakt? Starając sie o robotę w firmir Impel przeszedłem przez gęste sito, ale się powiodło. Rady nie od parady. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.