eGospodarka.pl

PracaPorady dla pracownika › Praca na wakacje: gdzie, za ile?

Praca na wakacje: gdzie, za ile?

2017-07-18 11:38

Praca na wakacje: gdzie, za ile?

Lodziarnia © Panama - Fotolia.com

Praca na wakacje interesuje nas z przeróżnych powodów. Dla jednych jest to chęć podreperowania budżetu, inni chcą w ten sposób zdobyć doświadczenia i postawić pierwszy krok na rynku pracy. Niezależnie od motywacji, ofert pracy powinniśmy szukać w internecie, wśród znajomych lub wprost u pracodawcy. Jakie branże potrzebują rąk do pracy? Odpowiedzi na to pytanie udziela Jolanta Mróz z Kredyt Inkaso.
Bezrobocie przed wakacjami okazało się rekordowo wręcz niskie. Z danych Ministerstwa Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że w czerwcu sięgnęło ono 7,2 proc. Tak dobrze nie było od 1991 r.
- Spadek bezrobocia w okresie letnim jest właściwie standardem. Korzystają na nim przede wszystkim pracownicy, którzy mogą przebierać w ogłoszeniach i mieć nadzieję na naprawdę atrakcyjne wynagrodzenie – komentuje Andrzej Kubisiak, dyrektor zespołu analiz Work Service. - To dobra wiadomość dla każdego, komu marzy się praca na wakacje.

Jednorazowy zastrzyk gotówki


Gdzie szukać pracy na wakacje? Jeżeli komuś wystarczy jednorazowy zastrzyk gotówki, może spróbować swoich sił w statystowaniu. To właśnie w sezonie urlopowym trwają intensywne nagrania do seriali i reklam. W ostatnim czasie na facebookowym profilu Statyści, Epizodyści i Hostessy pojawiło się kilkanaście ofert dla statystów i epizodystów, w tym m.in. w „Na dobre i na złe” (50 zł za dzień), „Barwach szczęścia” (50 zł), ale i w serialu historycznym (stawka za dzień zdjęciowy 70 zł, a 40 zł za przymiarki). Na 100 zł zarobku może z kolei liczyć osoba, która wcieli się w dwóch scenach w ekspedientkę. Co istotne, pieniądze statyści otrzymują przeważnie jeszcze w dniu zdjęciowym.

fot. Panama - Fotolia.com

Lodziarnia

Gigantycznym pracodawcą jest gastronomia (zarówno lodziarnie, cukiernie, puby, jak i restauracje poszukują do ogródków letnich).


Jak szukać pracy statysty? Przede wszystkim można zapisać się do kilku agencji, a ponadto można śledzić profile na Facebooku (m.in. Agencja Aktorska Esperanta, Agencja Aktorów, Statystów i Modeli – MIŚ, Talent Agencja Artystyczna). Mieszkając w dużym mieście, zwłaszcza w Warszawie, gdzie jest większość nagrań, można liczyć na angaż, gdyż w telewizjach jest coraz więcej tzw. filmów paradokumentalnych. Taka praca na wakacje to raczej przygoda niż źródło stałego dochodu.

Od 400 do 800 zł, czyli praca na wakacje w weekendy


Między 400 a 800 zł miesięcznie można dorobić, pracując od 2 do 4 weekendów w miesiącu. Średnia ustawowa stawka, zakładając 13 zł za godzinę i 8-godzinny dzień pracy wynosi 104 zł. Daje to 416 zł (przy 2 przepracowanych weekendach) i 832 zł (przy czterech). Gdzie czeka weekendowa praca na wakacje? Gigantycznym pracodawcą jest gastronomia (zarówno lodziarnie, cukiernie, puby, jak i restauracje poszukują do ogródków letnich). Kolejnymi pracodawcami dla osób szukających pracy na weekendy są agencje hostess, firmy kurierskie, obiekty sportowe (np. baseny), kina oraz sklepy (odzieżowe i spożywcze). Wsparcia na weekendy szukają miejsca, które zwłaszcza latem mają więcej pracy, bo nastawione są także na turystów. W ubiegłym roku nasz kraj w sezonie odwiedziło aż 6,1 mln turystów.

W przedziale od 900 zł do 1600 zł


Tyle może zarobić osoba, która np. podejmie pracę na dwa tygodnie jako asystentka w biurze. Takich czasowych ofert np. na dwa tygodnie, kiedy recepcjonistka, sekretarka lub asystentka idzie na urlop, jest sporo. Bywa, że osoba potrzebna jest na konkretnych kilka dni w lipcu i sierpniu, a stawka jest godzinowa. Co najmniej kilkaset złotych – zakładając kilka dni pracy – mogą zarobić plakaciarze i osoby rozdające ulotki. Im więcej zleceń i dni pracy tym kwoty wyższe. Praca na wakacje ma to do siebie, że często jest nieregularna – zarówno jeśli chodzi o dni, jak i godziny.

Praca na wakacje na poziomie średniej krajowej


Osobom, które rozpoczną stałą współpracę, praca na wakacje może przynieść kilka tysięcy złotych zarobku. Z danych Work Service wynika, że tym roku na największe średnie stawki godzinowe może liczyć operator wózka widłowego oraz pracownik na linii produkcyjnej – ok. 18 zł za godzinę brutto. Jeśli jednak pod uwagę weźmiemy tylko górne wynagrodzenie, to najbardziej ucieszą się barmani, bo mogą dostać nawet 20,5 zł. Z kolei osoby obsługujące pikniki i imprezy masowe, których w okresie letnim nie brakuje, mają szansę zarobić od 15 do 18 zł. Z analiz Work Service wynika także, że już teraz firmy poszukują m.in. sprzedawców w centrach handlowych, recepcjonistek i pracowników call center. Brakuje też kasjerów i osób zajmujących się pakowaniem. Na tych stanowiskach średnia pensja wynosi 13,5-14 zł brutto. O te prace warto pytać nie tylko w odpowiedzi na ogłoszenia, ale można bezpośrednio zgłaszać się do sklepów, punktów gastronomicznych czy firm produkcyjnych.

Wynagrodzenie jak na etacie


Etatowe wynagrodzenie gwarantuje „praca na zastępstwo”, która z założenia oznacza taką samą płacę, jaką miała osoba, która zastępujemy. Na zastępstwo (na cały urlopowy okres) niezbędni są księgowi, pracownicy działów logistyki, pracownicy projektów, inspektorzy. Z ofert pracy na zastępstwo mogą więc skorzystać osoby, które od dłuższego czasu próbują wrócić do zawodu. Ofert pracy na zastępstwo należy szukać na portalach poświęconych rekrutacjom do pracy. Niezmiennie liczy się poczta pantoflowa.

Praca na wakacje – o czym warto pamiętać przed jej rozpoczęciem?


W stosunku do poprzednich lat weszła w życie pewna ważna zmiana. We wrześniu uchwalono nowelizację Kodeksu Pracy likwidująca tzw. syndrom pierwszej dniówki. Teraz pracodawca ma obowiązek przedstawić pracownikowi na piśmie wszystkie warunki zatrudnienia, zanim ten rozpocznie pracę.
- Nowe przepisy pomogą uniknąć rozczarowań. Z jednej strony będą stanowiły gwarancję zatrudnienia, a także sposobów rozliczenia z pracownikami – mówi Andrzej Kubisiak z Work Service. - Z drugiej zaś pojawiły się jasne kryteria, co do dolnych stawek godzinowych, które w tym roku wyraźnie wpłynęły na wzrost poziomów wynagrodzeń przy wakacyjnych profesjach – dodaje.

oprac. : eGospodarka.pl

Zobacz także


Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Polecane oferty pracy

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.