eGospodarka.pl

PracaPorady dla pracownika › 3 kraje, w których znajdziesz pracę na wakacje

3 kraje, w których znajdziesz pracę na wakacje

2017-07-22 00:55

3 kraje, w których znajdziesz pracę na wakacje

W jakich krajach znajdziesz pracę na wakacje? © Maksym Yemelyanov - Fotolia.com

Emigracja zarobkowa interesuje obecnie zaledwie co siódmego Polaka. Ostatnie badania Work Service dowiodły, że odsetek osób noszących się z zamiarem poszukiwania pracy za granicą sięga obecnie niespełna 14%. Ciągle jednak sporą popularnością Polaków cieszą się wakacyjne wyjazdy do pracy. Gdzie jeździmy na saksy? Które kraje oferują nam pracę na wakacje? Oto TOP 3 kierunków pracy sezonowej.

Przeczytaj także: Oferty pracy za granicą ciągle kuszące

Ostatnie doniesienia z rodzimego rynku pracy wskazują na najniższą od 26 lat stopę bezrobocia. Za taki obrót spraw w pewnym stopniu odpowiedzialne są również sezonowe wyjazdy do pracy za granicę.

Które z krajów oferują Polakom pracę na wakacje?. Oto opracowywana co roku „lista przebojów kierunków pracy sezonowej”. Czym zaskakuje nas tegoroczne zestawienie? Z pewnością pewną niespodzianką jest Wielka Brytania, która w tym roku powraca na pozycję lidera. Z badania zrealizowanego przez Work Service wynika, że na Wyspy udaje się co piąty Polak, który planuje wyjazd (19%).
- Wydaje się, że tym, co pobudziło Polaków do działania jest perspektywa Brexitu. Zarówno ci, którzy już od lat udają się na Wyspy podreperować domowe budżety, jak i ci, którzy mają tam znajomych lub krewnych, postanowili najprawdopodobniej skorzystać z okazji i legalnie zarobić parę funtów póki istnieje jeszcze taka możliwość.- mówi Iwona Szmitkowska, prezes zarządu Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.

WIELKA BRYTANIA


Liczba i różnorodność oferowanych tam stanowisk jak zwykle imponuje i podobnie jak w ubiegłych latach stosunkowo niewielki udział w rynku przypada tu polskim agencjom zatrudnienia.
- Dzieje się tak, ponieważ emigrujący tam Polacy dość szybko adaptują się do nowych warunków. Ci, którzy pierwsze zatrudnienie w UK znajdują przez agencję, drugi kontrakt podpisują już zwykle bezpośrednio z tamtejszym pracodawcą. - kwituje prezes SAZ.

fot. Maksym Yemelyanov - Fotolia.com

W jakich krajach znajdziesz pracę na wakacje?

Aktualizowana co roku „lista przebojów kierunków pracy sezonowej” tym razem zaskakuje powrotem na szczyt Zjednoczonego Królestwa.


NIEMCY


Mimo doskonałej kondycji ekonomicznej i stale rosnącej podaży miejsc pracy Niemcy, od lat uważane za główny kierunek emigracji zarobkowej Polaków, odnotowują spadek popularności. Po pracę chce tam jechać 15% badanych. Można zapytać „dlaczego tak niewielu?” skoro na stanowisku komisjonera można legalnie zarobić tam ponad tysiąc euro a opiekuna seniorów - 1450. Warto dodać, że ten drugi zawód ma nie tylko za Odrą ogromne perspektywy, skoro w ubiegłym roku w całej Unii ponad 22 miliony osób potrzebowały opieki w domu.

Widać dwa najważniejsze trendy w wyborach kierunków wyjazdów zarobkowych; rośnie grupa „profesjonalnych pracowników sezonowych”, którzy uczynili z pracy czasowej w Niemczech regularne źródło dochodów, weekendy spędzając w kraju.

Z drugiej strony wśród emigrantów powoli maleje odsetek „studentów”, czyli imających się różnorodnych dorywczych zajęć, nie posiadających konkretnych kwalifikacji ludzi przed 25 rokiem życia. Przedstawiciele tej drugiej grupy częściej wybierają Holandię, co być może jest podstawą jej mocnej pozycji wśród czterech najchętniej wybieranych kierunków wyjazdów.

HOLANDIA


Oferty dostępne tam od zaraz to np. prace produkcyjne w przetwórstwie żywności; sortowanie owoców, pakowanie owoców i mrożonek, prace przy taśmie produkcyjnej czy etykietowanie. Najczęściej spotykane wymagania to gotowość do podjęcia pracy od zaraz, dobra kondycja fizyczna, gotowość do pracy w systemie zmianowym i nierzadko w temperaturze do minus 16 stopni. Dobrze jest mieć konto walutowe, na które będzie trafiało wynagrodzenie a znajomości języka nie wymaga większość pośredników oferujących zatrudnienie w tym kraju. Wśród starszych „sezonowców” dominuje grupa osób planujących z wyprzedzeniem wakacyjne wyjazdy zarobkowe. Ich ulubionym kierunkiem od lat pozostają Wyspy Brytyjskie i Norwegia.

PODSUMOWANIE


Warto zauważyć, że grono emigrantów ponownie zasilili ci, którzy po powrocie liczyli na zapowiadany wzrost płac i zwiększenie zatrudnienia. 2016 najwyraźniej ich rozczarował, więc wielu zaczęło ponownie pakować walizki. Na uwagę zasługuje też sytuacja ekonomiczna zatrudnionych, którzy chcą pracować poza Polską - większość z nich zarabia ponad 3000 zł netto.

Dziwić może aż 13% niezdecydowanych co do kierunku wyjazdu zarobkowego mimo postanowienia podjęcia pracy za granicą. To zdaje się potwierdzać, że motywacja do wyjazdów zarobkowych jako takich - słabnie wśród mobilnych do niedawna Polaków. I nie sprawia tego ani perspektywa utrudnień administracyjnych w niektórych państwach Unii, ani zagrożenie terrorystyczne. Po prostu widzą, że przybywa ofert pracy w kraju i jedyne, co jeszcze przyciąga na kontrakty zagraniczne to istotne dysproporcje w płacach. Ten powód deklaruje 70% ankietowanych. Drugi najczęściej wskazywany, to wyższy standard życia (40%) co pośrednio potwierdza wagę motywacji zarobkowej.

TRENDY


Dlaczego liczba wyjeżdżających do pracy raczej już nie spadnie? Najważniejsze przyczyny to wysoki odsetek obywateli RP preferujących wyjazdy zarobkowe z powodu swojej sytuacji ekonomicznej, ale także rodzinnej (np. osiadłych za granicą krewnych, będących naturalnym wsparciem emigrantów) i osobistych upodobań. Każdą decyzję o wyjeździe poprzedza coś, co umownie można określić jako „bilans emigranta zarobkowego”.
- Motywacje osobiste właściwie nie wymagają komentarza, bo każda z nich to wypadkowa innych czynników emocjonalnych, które skłaniają ludzi do radykalnej odmiany swojego życia. Każda decyzja o wyjeździe zarobkowym za granicę to efekt takich „osobistych bilansów”. Po jednej stronie są „koszty” przeliczalne na złotówki, na przykład te związane z przejazdami i utrzymaniem się w kraju zarobkowania, (w którym zwykle wszystko jest droższe niż u nas). Po drugiej stronie tego bilansu mamy spodziewane profity, jakimi są oprócz zarobków także nowe umiejętności i doświadczenie w pracy za granicą. To ostatnie w oczywisty sposób zwiększa szanse na kolejne oferty dobrze płatnych zajęć, więc jest uważane za swoisty niematerialny dorobek przez niemal wszystkich Polaków podejmujących zatrudnienie poza krajem. - podsumowuje Iwona Szmitkowska.

Przeczytaj także: Saksy ciągle w modzie? Saksy ciągle w modzie?

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: