eGospodarka.pl
wiadomość od św. Mikołaja

PracaPorady dla pracownika › Rozmowa kwalifikacyjna: 7 oznak sukcesu

Rozmowa kwalifikacyjna: 7 oznak sukcesu

2015-06-09 13:44

Rozmowa kwalifikacyjna: 7 oznak sukcesu

Rozmowa kwalifikacyjna © Photographee.eu - Fotolia.com

Otrzymałeś zaproszenie na rozmowę, przygotowałeś się, odpowiedziałeś na wszystkie pytania. Mogłoby się wydawać, że najgorsze masz już za sobą, ale właśnie wtedy pojawia się niepokój i pytanie – jak wypadłem? Czy mój wysiłek się opłaci? Nasze przeczucia bywają mylne, dlatego zapytaliśmy Michała Środę, specjalistę odpowiedzialnego za rekrutację w GoWork.pl, po czym poznać, że dobrze wypadliśmy.

Wykazałeś się przygotowaniem


Przygotowanie nie oznacza tylko punktualnego przybycia na rozmowę i wykazanie się wiedzą o firmie.
– Wiedząc na jakie stanowisko aplikowaliśmy i znając profil działalności firmy, powinniśmy już wcześniej rozważyć, jakie pytania mogą paść. To pozwala nam nie tylko już wcześniej zastanowić się, jakiej odpowiedzi udzielić, ale sprawia, że jesteśmy o wiele mniej zestresowani – radzi przedstawiciel GoWork.pl

Przychylna mowa ciała


Profesjonalny rekruter raczej nie powinien zdradzać tego co myśli o odpowiedziach na zadane przez niego pytania. Możemy jednak wiele wywnioskować z jego mowy ciała. Ton głosu, uśmiech – mogą zdradzić jego nastawienie, ale szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na to czy słucha nas uważnie, czy nawiązuje kontakt wzrokowy, a rozmawiając z nami pochyla się lekko do przodu. Zwróćmy też uwagę na pozycję osoby, która nas przepytuje – czy ramiona są skrzyżowane, co wskazuje na zamkniętą postawę, czy wręcz przeciwnie – znajdują się w jednej linii.

Rozmowa trwa dłużej niż powinna


Jeżeli rozmowa przeciąga się nieco w czasie często oznacza to że rekruter jest tobą zainteresowany i chciałby się nieco więcej dowiedzieć. To oczywiście bardzo dobry znak, ale upewnij się że długość rozmowy kwalifikacyjnej nie wynika z faktu, że jesteś zbyt gadatliwy.

Omawiacie przyszłe plany


Plany dotyczące przyszłości firmy, konkretnych projektów, zmian w zespołach itp.
– Jeżeli specjalista HR zainicjował jeden ze wspomnianych tematów, prawdopodobnie widziałby cię jako członka zespołu – uważa Michał Środa.

Zostajesz przedstawiony zespołowi


To dobry znak, ale może oznaczać, że osoba przeprowadzająca z tobą rozmowę jest wstępnie zainteresowana, ale chce swoją opinię poddać weryfikacji innych pracowników. Jeśli spotkasz się z taką sytuacją, pamiętaj o uśmiechu i nie staraj się na siłę wywierać wrażenia.

fot. Photographee.eu - Fotolia.com

Rozmowa kwalifikacyjna

Profesjonalny rekruter raczej nie powinien zdradzać tego co myśli o odpowiedziach na zadane przez niego pytania. Możemy jednak wiele wywnioskować z jego mowy ciała.


Szybka odpowiedź


Zwykle czas jaki dają sobie przedstawiciele firm na podjęcie decyzji dotyczącej wyboru nowego pracownika to dwa tygodnie. O ile „oddzwonimy do pana” zwykle nie wróży nic dobrego, tak „odezwiemy się do końca tygodnia” powinno nas uspokoić.

Dyskutujecie o szczegółach zatrudnienia


Pytanie o oczekiwania finansowe pada niemal zawsze, ale jeżeli towarzyszą temu negocjacje, a rekruter dopytuje się kiedy najwcześniej możesz podjąć pracę, jest to bardzo dobry znak.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

1 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Polecane oferty pracy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.