eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Savoir vivre rozmowy kwalifikacyjnej

Savoir vivre rozmowy kwalifikacyjnej

2015-02-12 00:20

Savoir vivre rozmowy kwalifikacyjnej

Rozmowa kwalifikacyjna © Kzenon - Fotolia.com

O tym, jak ważny jest savoir vivre, niemal każdy z nas słyszał już od dziecka. Warto jednak pamiętać, że ten zbiór zasad dobrego wychowania nie tyczy się tylko grzecznościowych formułek i reguł, według których układamy sztućce. Rozciąga on się również na szeroko pojętą ogładę i kulturę osobistą, która staje się szczególnie istotna, gdy zależy nam na zrobieniu dobrego wrażenia, zwłaszcza podczas rozmowy kwalifikacyjnej z potencjalnym pracodawcą.

Przeczytaj także: Rozmowa kwalifikacyjna: 5 pytań, których nie zadajemy

Na wstępie warto podkreślić, że jeden, uniwersalny i znajdujący zastosowanie w każdej sytuacji, wzorzec zachowań praktycznie nie istnieje. Rozmowa kwalifikacyjna jest przede wszystkim spotkaniem profesjonalistów, dlatego też podczas niej obowiązują zasady etykiety biznesowej, które nieco różnią się od reguł etykiety towarzyskiej. I tak np., o kolejności przedstawiania się i podawania ręki nie decyduje tu - jak ma to miejsce w niebiznesowych sytuacjach - płeć i wiek, a zajmowane stanowisko. Niemniej, zawsze najważniejszą zasadą jest szacunek dla drugiego człowieka.

Pierwszym krokiem do sukcesu podczas rozmowy jest przygotowanie się do wyjścia, czyli dobór odpowiedniego stroju. Nie od dzisiaj wiadomo, że „jak Cię widzą, tak Cię piszą”. Na rozmowach kwalifikacyjnych obowiązuje biznesowy dress-code, czyli garnitur dla panów i garsonka dla pań. Niektóre stanowiska mogą wymagać nieco mniej oficjalnego stroju, powinno się jednak bardzo na to uważać. Ze względu na charakter spotkania, najlepiej pozostać w obszarze reguł biznesowych, decydując się na tzw. business casual. Dla panów oznacza to np. eleganckie spodnie i koszulę, a paniom pozwala zastąpić tradycyjny żakiet bluzką lub swetrem. Niezależnie od stylu, na który się zdecydujemy, ubranie musi być czyste i schludne, a kolory i wzory raczej spokojne i klasyczne. Zawsze obowiązuje też zasada „włosy, buty”, czyli czyste i ułożone włosy oraz wypastowane (i koniecznie zabudowane) obuwie. Dobierając dodatki również powinniśmy zachować umiar, uważając na wszystkie elementy, które mogą rozpraszać naszego rozmówcę. Kobiecy makijaż powinien być możliwie subtelny, delikatnie podkreślając urodę.

fot. Kzenon - Fotolia.com

Rozmowa kwalifikacyjna

Na rozmowach kwalifikacyjnych obowiązuje biznesowy dress-code, czyli garnitur dla panów i garsonka dla pań.


Kolejną istotną kwestią jest punktualność, czyli poszanowanie czasu drugiej osoby. Na umówioną rozmowę kwalifikacyjną powinno się przyjść w samą porę, czyli ani za wcześnie, ani tym bardziej za późno. Dobrze pojawić się kilka minut przed wyznaczoną godziną spotkania, ale nie wcześniej. Jeśli zdarzyła się jakaś nieprzewidziana sytuacja i na pewno się spóźnimy, wypada zadzwonić do osoby, z którą się umówiliśmy. Przeprośmy za kłopot, krótko tłumacząc sytuację i zapytajmy, czy możliwe będzie spotkanie o innej godzinie. Trzeba się jednak przygotować na to, że rekruter będzie już tego dnia zajęty i konieczne będzie przełożenie rozmowy. Dlatego najlepiej wyjść z domu z odpowiednim zapasem czasu, przewidując nieprzewidywalne.

Kiedy staniemy z naszym rozmówcą oko w oko, należy się z nim odpowiednio przywitać. Zgodnie z zasadami etykiety biznesowej, to gospodarz pierwszy się przedstawia i podaje nam rękę. Należy odwzajemnić pewny uścisk – złe wrażenie robi tak samo zwiotczała dłoń, jak i miażdżenie palców. Dłoń powinniśmy trzymać przez 2-3 sekundy, patrząc prosto w oczy drugiej osoby. Również do gospodarza należy wskazanie nam miejsca przy stole, które zajmujemy po zaproszeniu. Nie wypada rozpierać się zbytnio na krześle. Najlepiej usiąść prosto trzymając obie, lekko rozstawione stopy na podłodze i opierając dłonie na stole. Jeśli rekruter wręczył nam wizytówkę, powinniśmy podziękować i zatrzymać na niej wzrok na kilka sekund. Następnie kładziemy ją przed sobą, a nie chowamy do kieszeni.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

  • Savoir vivre rozmowy kwalifikacyjnej

    maniur1 / 2015-02-18 12:29:59

    Komentarz edytowany 1 raz (ostatnio 2015-02-18 12:30:42)

    Szanowni Państwo, od dłuższego czasu odczytuję artykuły opracowywane poprzez portal eGospodarka.pl. Z zażenowaniem obserwuję narastający problem poprawności spójności logicznej treści artykułów i rażących błędów interpunkcyjnych i stylistycznych, które występując łącznie często powodują wypaczenie sensu prezentowanych treści lub zmieniają ich przekaz.

    Jest to szczególnie bulwersujące w czasach wszechobecnych edytorów tekstu, które przy odrobinie uwagi automatycznie wychwytują i wprowadzają korekty edytorskie błędnego tekstu.

    Zwracam się z prośbą do Państwa o zwrócenie większej uwagi na treść i błędy w tekście prezentowanych artykułów. W razie problemów lub niejasności proszę o kontakt.

    Z poważaniem
    Zaniepokojony Czytelnik odpowiedz ] [ cytuj ]

    • Redakcja / 2015-02-23 15:12:24

      Dziękujemy za zgłoszone uwagi. Błędy w publikacji zostały poprawione. Jednocześnie pragniemy zapewnić, że dołożymy wszelkich starań, aby uniknąć takowych w przyszłości.

      Pozdrawiamy
      Redakcja odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: