eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Jak skutecznie szukać pracy?

Jak skutecznie szukać pracy?

2014-04-15 00:45

Jak skutecznie szukać pracy?

Jak skutecznie szukać pracy? © apops - Fotolia.com

Wszyscy ci, którzy poszukują interesujących doświadczeń zawodowych, powinni być świadomi, że w obecnych czasach rynek pracy podlega niezwykle dynamicznym zmianom. Niedostosowanie się do nich może sprawić, że poszukiwania pracodawcy staną się bezowocne - pisze Manpower.

Przeczytaj także: Jak szukać pracy?

W obecnych czasach skuteczność w znalezieniu zatrudnienia oznacza nie tylko dostosowywanie się do potrzeb formułowanych przez pracodawców, ale również świadomość ofert, jakie w danym momencie są dostępne, a także sięganie po różnorakie formy poszukiwania pracy oraz umiejętne łączenie ich nawzajem.

- Szukanie pracy jest czasochłonnym zajęciem. Już na wstępie warto mieć świadomość, że proces ten trochę potrwa, – mówi Hanna Więcewicz, Kierownik ds. Zmian Zawodowych w agencji zatrudnienia ManpowerGroup. – By zwiększyć skuteczność starań, warto łączyć prowadzone działania, nie ograniczając się tylko do jednego lub dwóch wybranych kanałów dotarcia do pracodawcy. Pamiętajmy też o dostosowywaniu poszczególnych metod do naszych potrzeb. Tak samo, jak wobec różnych kandydatów z różnych grup zawodowych stawiane są inne wymagania, tak samo też narzędzia poszukiwania pracy powinny być dostosowywane do tego, jakiego zatrudnienia poszukujemy. Dla wykwalifikowanych pracowników fizycznych, dobrym sposobem może okazać się złożenie wizyty w zakładzie pracodawcy, podczas gdy w przypadku specjalistów i przedstawicieli wolnych zawodów doradzałabym raczej np. założenie profilu na serwisach zawodowych, by właśnie poprzez nie kontaktowanie się z poszukującymi tam kandydatów rekruterami, – radzi Hanna Więcewicz.

Pierwszym kontaktem z pracodawcą są zwykle dla kandydata dokumenty aplikacyjne, najczęściej w postaci Curriculu Vitae, któremu czasem towarzyszy również list motywacyjny. Dla wielu spośród poszukujących pracy jest to jednocześnie najtrudniejszym etap rekrutacji. Warto zatem zawczasu zadbać, by przedstawiający nas dokument był przygotowany prawidłowo, a także podkreślał dopasowanie naszych doświadczeń i kompetencji do oczekiwań pracodawcy. Pomocne w tym będzie zamieszczenie w CV dokładnego zakresu obowiązków sprawowanych w poprzednich miejscach zatrudnienia.

fot. apops - Fotolia.com

Jak skutecznie szukać pracy?

Pierwszym kontaktem z pracodawcą są zwykle dla kandydata dokumenty aplikacyjne, najczęściej w postaci Curriculu Vitae. Warto zawczasu zadbać, by przedstawiający nas dokument był przygotowany prawidłowo, a także podkreślał dopasowanie naszych doświadczeń i kompetencji do oczekiwań pracodawcy.


Dobrym sposobem jest też zamieszczenie w dokumencie tzw. success stories, czyli krótkiego, konkretnego opisu swoich największych sukcesów. Dzięki nim zasygnalizujemy potencjalnemu pracodawcy efektywność wykonywanej przez nas pracy i nasze znaczenie dla firmy. Nie zapomnijmy też o umieszczeniu w CV zapisu klauzuli o ochronie danych osobowych, a także profesjonalnym przedstawieniu informacji kontaktowych. Czasem warto też rozważyć rozszerzenie poszukiwań na okoliczne miasta, a przez to zwiększyć liczbę potencjalnych możliwości. W takim wypadku należy w naszej aplikacji uwzględnić zapis o zainteresowaniu pracą również w innych regionach, niż miejsce zamieszkania.

Równolegle budujmy też własną markę profesjonalnego pracownika. W tym celu warto zadbać o stworzenie profilu zawodowego na portalach społecznościowych, takich jak np. LinkedIn.com, Goldenline.pl, czy też Profeo.pl, na których częstą goszczą również rekruterzy poszukujący kandydatów. Właśnie tu pojawiają się oferty pracy, które nigdy nie ukażą się w miejscowych gazetach czy też serwisach z ogłoszeniami. Nie ograniczajmy się jednak tylko do założenia konta, ale dołóżmy tez starań, by nasz profil szczegółowo informował o zdobytym wykształceniu, posiadanym doświadczeniu, kompetencjach i odniesionych sukcesach. Podobnie jak w przypadku CV, im lepiej przedstawimy swoje dokonania, tym większa będzie szansa na kontakt z pracodawcą.

Wykorzystując Internet warto też być obecnym na serwisach branżowych oraz forach tematycznych, na których możemy spotkać przedstawicieli swojej grupy zawodowej. Uczestnictwo w toczących się na nich dyskusjach może zwrócić uwagę obecnych tam pracodawców i rekruterów na nasze kompetencje, wiedzę oraz umiejętności. Pracodawcy coraz częściej szukają pracowników również tą drogą. Warto zatem być na niej aktywnym, obserwując jednocześnie działania head hunterów. Jeśli zauważymy, że któryś spośród nich poszukuje pracownika o profilu zawodowym podobnym do naszego, możemy sami napisać do rekrutera, wyrażając zainteresowanie obsadzanym przez niego stanowiskiem.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (8)

  • Re: Jak skutecznie szukać pracy?

    adrian mioduszewski 49394 / 2014-04-15 12:13:58

    Komentarz edytowany 1 raz (ostatnio 2014-04-15 12:14:52)


    odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Adrian Mioduszewski 49394

    adrian mioduszewski 49394 / 2014-04-15 12:14:12

    Aby rozpocząć poszukiwania pracy, należy dobrze zaplanować swoją strategię.
    Ważne jest by wszystko robić po kolei i z głową . Należy zapoznać się z możliwościami jakie daje nasze wykształcenie formalne i dodatkowe umiejętności oraz sprecyzować miejsce i stanowisko, o jakie chcielibyśmy się starać.
    Zaczynając od określenia co chcemy robić i w jakiej branży, przez dobre cv, przygotowanie do rozmowy po negocjacje dotyczące zarobków. Niestety rozmowa o prace i negocjowanie warunków zatrudnienia nie jest dla każdego prostą rzeczą. W takich wypadkach wydaje mi się dobrze jest skorzystać z rady profesjonalistów i instytucji zajmujących się poszukiwaniem pracy.
    Moim zdaniem do najbardziej skutecznych sposobów szukania pracy należą pomoc znajomych i rodziny. Również dobrym sposobem jest bezpośrednie kontaktowanie się z konkretnymi firmami, nawet jeśli ostatnio nie publikowały one interesujących nas ofert pracy. Inną skuteczną metodą są również ogłoszenia z ofertami pracy, które coraz częściej publikowane są wyłącznie w internecie.
    Myślę, że odpowiednim podejściem i pomocą eksperta możliwe jest szybkie znalezienie dobrej pracy.
    odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Re: Jak skutecznie szukać pracy?

    Natalia Kozak / 2014-04-18 21:11:27

    W obecnych czasach znalezienie pracy jest procesem wymagającym poświecenia dużo czasu . Potencjalni kandydaci powinni być elastyczni w stosunku do dynamicznych zmian zachodzących na obecnym rynku pracy. Szczególnie ważne dla zainteresowanych jest dostosowywanie się do zawodów rożnych kategorii. Rozpoczynając starania o prace, należy utworzyć Curriculum Vitae oraz list motywacyjny odpowiednio odzwierciedlające informacje osobowe umiejętności oraz doświadczenie. Kandydaci starający się o prace powinni zadbać o to aby zamieszczać swoje CV na portalach spolecznosciowych. W ten sposób maja większe szanse na zainteresowanie ze strony pracodawców. Warto również wspomnieć o Urzędzie Pracy, który prowadzi rożnego rodzaju kursy oraz szkolenia pomagające z znalezieniu pracy. Pomocne obecnie sa również agencje zatrudnienia, które współpracując z pracodawcami zapewniają osobom poszukującym pracy nowe stanowiska, odpowiadające im kwalifikacjom. Moim zdaniem szukanie pracy wiąże się z wielka cierpliwością i wytrwałością . W dążeniu do celu pomaga wiele rożnych i ciekawych rozwiązań, które z czasem pomagają osiągnąć zamierzony cel. odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Patryk Śledź 49772

    Patryk Śledż 49772 / 2014-05-05 11:49:39

    Na początku należy zastanowić się nad tym, w jakich dziedzinach dobrze się czujemy, jakie mamy zdolności, trzeba sprecyzować jakiego rodzaju pracy moglibyśmy się podjąć, jakie mamy doświadczenie oraz kwalifikacje, jakie posiadamy cechy osobowości które będą atutem w pracy, oraz nasze zainteresowania które mogą się przełożyć na efektywniejsze wykonywanie pracy. Następnie trzeba zorientować się jakie jest zapotrzebowanie zawodowe na rynku pracy, dzięki któremu moglibyśmy przejść konkretne szkolenie, lub kurs co byłoby pomocne w znalezieniu pracy ponieważ poszukiwani są ludzie aktywni zawodowo. Trzeba pamiętać o tym że urzędy pracy oferują bezpłatne usługi poradnictwa zawodowego, które mogą być dla nas bardzo pomocne. Trzeba przyłożyć się do napisania zawodowego życiorysu i listu motywacyjnego, oraz dobrze się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej, można podpytać znajomych jak przebiegają takie rozmowy, lub wyszukać przydatnych informacji w Internecie, czego przestrzegać a czego unikać aby wywrzeć jak najlepsze wrażenie, które będzie miało wpływ na szansę zatrudnienia. Do szukania pracy trzeba wykorzystać maksymalnie największą liczbę sposobów kontaktu z pracodawcą. Kontakty osobiste są najbardziej skutecznym sposobem poszukiwania pracy, trzeba zadawać dużo pytań wśród znajomych i rodziny, często można trafić na wolne stanowisko z polecenia. Rejestracja w urzędzie pracy da nam prawo do otrzymania ofert pracy w systemie poradnictwa zawodowego dlatego też warto z tego skorzystać. Trzeba pamiętać że uniwersalny, dobry sposób poszukiwania pracy dla wszystkich nie istnieje, dlatego trzeba być zdeterminowanym, i korzystać z całego wachlarzu możliwości znalezienia pracy, przez prasę, Internet, targi i giełdy pracy, własne ogłoszenia, bezpośrednie zwracanie się do pracodawcy, biura karier, OHP, Agencje zatrudnienia, każda z tych opcji daje nam większą szansę na znalezienie zatrudnienia, dlatego sądzę że osoba która da z siebie 100% znajdzie pracę na 100%. odpowiedz ] [ cytuj ]

  • monika długosz w49782

    monika długosz w49782 / 2014-06-27 14:26:10

    Uważam, że ważne jest by wykorzystać tę energię, która pojawia się zaraz na początku, kiedy zostajemy bez pracy - nie siedzieć z założonymi rękami i nie myśleć, że teraz należy mi się odpoczynek. Najważniejsze to zacząć na wszystkich frontach jednocześnie. - Bardzo ważne jest solidne przygotowanie dokumentów aplikacyjnych. Po pierwsze trzeba uaktualnić cv, pamiętać, żeby było czytelne, bo życiorys to dla pracodawcy pierwszy kontakt z osobą starająca się o pracę. Warto wypunktować najważniejsze informacje - w punktach lepiej się czyta i pamiętać o datach, żeby pracodawca mógł zobaczyć jak duże mamy doświadczenie. Ważne jest też podkreślenie naszych umiejętności - czyli nie tylko co robiliśmy, ale czego dzięki temu się nauczyliśmy i jakie mamy cechy, które nas do konkretnej pracy predestynują. Jeżeli pracodawca oczekuje Cv ze zdięciem myślę że nie będzie to najlepszym pomysłem gdy do aplikacji dołączymy zdięcie z wakacji w bikini na tle palm, tylko raczej poważne "dowodowe" ujęcie. Jeśli spełnimy te wszystkie kryteria myślę że nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem pracy. odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Re: Jak skutecznie szukać pracy?

    monika długosz w49782 / 2014-06-27 14:30:13

    Komentarz edytowany 1 raz (ostatnio 2014-06-27 14:32:26)

    Uważam że odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Poszukiwanie pracy po 40-stce

    PMZ / 2014-11-07 11:42:37

    Standardowy problem ze znalezieniem pracy po 40-stce. Likwidacja etatów w korporacji. Do głowy by mi nie przyszło, że ja jako osoba, która pomaga wszystkim w pracy z uwagi na posiadane wysokie kompetencje i najdłuższe doświadczenie można wyrzucić z pracy. Decyzję podjął bezpośredni przełożony, która posiada znacznie niższe kompetencje, więc boi się o swoje 4-litery, że przy kolejnej redukcji etatów, zostanie sam wytypowany do zwolnienia. Dla zarządu liczą się tylko wskaźniki zwolnień, aby osiągnąć zyski dla akcjonariuszy, nie interesuje kto odchodzi z firmy. Kierownicy kurczowo trzymają swoich stanowisk, dlatego w pierwszej kolejności eliminują osoby, które im zagrażają wysokimi kompetencjami. Posiadam cały szereg kursów, kilka studiów podyplomowych (ostatnio ukończonych), studia techniczne kierunkowe, posiadam dorobek zawodowy w korporacji znacznie większy, niż cały zespół razem wzięty. Efekt jest taki, że jestem po 40-stce i nikt nawet nie odpowiedział na moje wysyłane od 6-my CV, są tylko sporadyczne podziękowanie za przesłane dokumenty aplikacyjne. Pracodawcy wolą przyjąć młodą kadrę do 30-stki i utrzymywać w firmie ciągłe rotacje pracowników, niż przyjąć osoby z doświadczeniem i wiedzą Od strony biznesowej to pracodawcy sami strzelają sobie w kolano. odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Poszukiwanie pracy po 40-stce

    PMZ / 2014-11-07 11:49:38

    Komentarz edytowany 1 raz (ostatnio 2014-11-07 11:53:46)

    odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: