eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Praca bez podstaw?

Praca bez podstaw?

2005-06-21 12:14

Ponad 70% studentów uważa, że posiada takie cechy, jak: samodzielność, odpowiedzialność, proaktywność, wytrwałość, kreatywność i umiejętność organizacji pracy. Pracodawcy uważają, że oceny te są znacznie zawyżone - wynika z badania SMG/KRC przeprowadzonego na zlecenie Kompanii Piwowarskiej.

Przeczytaj także: Rozmowa kwalifikacyjna: czy wygląd ma znaczenie?

Badaniu zostało poddanych 300 studentów z uniwersytetów, uczelni ekonomicznych i technicznych. Respondenci oceniali przydatność w pracy umiejętności menedżerskich i tzw. miękkich, a także określali, w jakim stopniu posiedli poszczególne umiejętności. Badanie zostało uzupełnione wywiadami z przedstawicielami pracodawców i agencji rekrutacyjnych, które pozwalają spojrzeć z drugiej strony na to zagadnienie.

Według przebadanych studentów, najważniejszymi umiejętnościami są: kreatywność, twórcze rozwiązywanie problemów oraz umiejętności związane z komunikowaniem się z ludźmi. Jako „zdecydowanie przydatne” określiło je 60% respondentów. Niewiele mniej osób wysoko oceniało przydatność radzenia sobie ze stresem, umiejętność rozwiązywania konfliktów oraz negocjacji. Za najmniej przydatne uznane zostały „zarządzanie zmianami” (39% wskazań na „zdecydowanie przydatne”) oraz „wywieranie wpływu na innych” (36%).

Z punktu widzenia pracodawców pierwszeństwo mają inne cechy. Cenią oni kandydatów, którzy potrafią myśleć perspektywicznie i planować swoje działania, charakteryzują się elastycznością i umiejętnością adaptacji do nowych warunków, są samodzielni, kreatywni i odważni. Istotne są również zdolności komunikacyjne.

Spośród przebadanych osób niespełna połowa spełnia najważniejsze pozamerytoryczne wymagania pracodawców. Badanie skłonności do poszczególnych zachowań według MAPP (kwestionariusza badającego motywację) pokazało, że tylko 42% respondentów wykazują silną motywację do przekładania strategii na konkretne działania i jest gotowych do podejmowania nowych wyzwań. Nieco mniej ma kreatywne, twórcze podejście i ma potencjał do zarządzania pracą ludzi. Inne, ważne cechy (np. konsekwencja, nastawienie na pracę zespołową, zdolności komunikacyjne), ma najwyżej co trzeci student.

Przebadani pracodawcy stwierdzili, że w obecnych czasach jest tak duży wybór absolwentów-specjalistów, że posiadanie umiejętności pozamerytorycznych stanowi znaczącą „wartość dodaną” i ważne kryterium selekcji. Niestety, wbrew opiniom studentów, pracodawcy uważają, że szkoły wyższe nie przygotowują studentów do pracy w środowisku biznesowym, nie wykształcają w nich umiejętności menedżerskich. Dlatego też najlepsze oceny jako kandydaci do pracy zyskują ci, którzy są aktywni poza uczelnią – odbywają staże, praktyki wakacyjne, biorą udział w konkursach, angażują się w działalność organizacji studenckich i pozarządowych.

oprac. : Pracuj.pl Pracuj.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: