eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Jak dać się złapać head hunterom?

Jak dać się złapać head hunterom?

2005-06-30 13:27

Kiedy poszukuje się pracy warto korzystać z jak największej ilości źródeł ofert pracy. Jednym z najbardziej atrakcyjnych sposobów pozyskiwania ofert jest zgłoszenie się do firmy doradztwa personalnego. Jest to usługa dla osób poszukujących pracy bezpłatna. Na rynku istnieją jednak biura, które pobierają opłaty za zaproponowanie ofert pracy. Bardzo serdecznie odradzam jednak korzystanie z ich usług. Oferty bowiem które oferują swoim klientom są na żenującym poziomie zarówno jeżeli wziąć pod uwagę stanowiska, jak i pensje.

Przeczytaj także: Zmiana zasad rejestracji bezrobotnych

Poza tym biura te działają nielegalnie - w Polsce zabronione jest pobieranie jakichkolwiek opłat od osób poszukujących pracy. A czemu mimo to działają ? To już pytanie do policji i Państwowej Inspekcji Pracy. Po drugie samo zgłoszenie swoich danych jest proste. W większości biur polega to na osobistym zgłoszeniu się do agencji i złożeniu CV, czasami listu motywacyjnego oraz wypełnieniu wewnętrznej ankiety. Szczegółowe i dokładne wypełnienie kwestionariusza danej firmy doradczej jest niezwykle ważne. Państwa dokumenty bowiem nie zawsze zawierają odpowiednio szczegółowe dane. Zazwyczaj nie ma w nich Państwa oczekiwań co do charakteru pracy, czy minimalnych wymagań finansowych. Ankieta ma za zadanie uzupełnić te braki i ułatwić wprowadzenie Państwa danych do komputerowej bazy danych. Czasami będziecie Państwo poproszeni o przyniesienie swojego zdjęcia. Dlatego warto zainwestować w zrobienie sobie dobrego zdjęcia.

Po trzecie komfort korzystania z usług doradztwa personalnego polega na możliwości zaznaczenia ściśle swoich preferencji zawodowych co do charakteru stanowiska, firmy czy branży. Możliwe jest również zaznaczenie oczekiwań co do lokalizacji przyszłego pracodawcy - odległości od miejsca zamieszkania, chęci zmiany miasta etc. Ponadto możecie Państwo, a nawet w niektórych biurach musicie określić swoje oczekiwania finansowe. Zatrzymując się jeszcze chwilę na Państwa wizycie w agencji trzeba pamiętać, że już na tym etapie będziecie Państwo oceniani. Istotne jest więc i zachowanie i wygląd i przygotowanie się na ewentualne pytania. W niektórych bowiem agencjach składa się dokumenty bez wstępnej rozmowy kwalifikacyjnej, a w niektórych odpowiednio przygotowany konsultant przeprowadza mini-wywiad. A więc komunikatywność, prezencja, kultura osobista czy inteligencja oraz to czy jesteście sympatyczni i otwarci. Dlatego do tej pierwszej wizyty należy się dobrze przygotować i traktować jak pierwszy poważny krok do otrzymania pracy.

I co dalej, czyli procedura selekcji

Oczekujecie Państwo na kontakt ze strony konsultanta. Najczęściej jest to telefon, ale coraz częściej do komunikacji wykorzystuje się pocztę elektroniczną. Konsultant przedstawia Państwu ofertę pracy. Powinien opowiedzieć Państwu o firmie (zdradzając nazwę lub nie), stanowisku i związanym z nim zakresie obowiązków, podstawowych wymaganiach pracodawcy oraz warunkach oferowanych przez przedsiębiorstwo. Konsultant powinien powiedzieć Państwu o długości okresu próbnego, rodzaju umowy o pracę, płacy (chyba, że pracodawca chce negocjować osobiście). Na podstawie tych informacji podejmujecie Państwo decyzję czy chcecie uczestniczyć w dalszej procedurze. Jeżeli nie - to nie jest to żadne "przestępstwo". Zaznaczam jednak, że warto przedstawić konsultantowi argumenty dla których nie podejmujecie Państwo dalszych rozmów. Po pierwsze ułatwia to mu doprecyzowanie Państwa oczekiwań, a po drugie będziecie Państwo nadal traktowani z należytą uwagą.

Jeżeli jednak oferta wyda się Państwu atrakcyjna to zostaniecie Państwo zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną. Wywiad może, ale nie musi być połączony z testami psychologicznymi lub assessment center. Rozmowę prowadzi zazwyczaj jeden konsultant, ale zdarzają się przypadki, że wywiad jest przeprowadzany przez dwóch doradców. Po procedurze wewnętrznej w firmie doradztwa personalnego zostajecie Państwo lub nie zakwalifikowania do dalszych rozmów, już u pracodawcy. Zazwyczaj firmy konsultingowe zobowiązują się do przedstawienia swemu klientowi od dwóch do pięciu-sześciu kandydatów najlepiej spełniających kryteria wyznaczone przez pracodawcę. Czeka więc Państwa dalsza rywalizacja z mniejszą, ale lepiej wyselekcjonowaną grupą kontrkandydatów. Efekt końcowy zależy nie tylko od Państwa kwalifikacji, ale też od przygotowania do rozmowy i umiejętności autoprezentacji.

Jeżeli nie uda się za pierwszym czy drugim razem nie należy się zniechęcać. Jeżeli podczas tych wszystkich kontaktów z firma konsultingową, czy pracodawcą zachowacie się Państwo w sposób odpowiedzialny i kulturalny będziecie nadal brani pod uwagę przy zleceniach od kolejnych klientów. Doradcy personalni przecież też wiedzą, że szukanie pracy to ciężka praca …

Agnieszka Flis – autorka jest Partnerem w AG "TEST” Human Resources. Kontakt: af@testhr.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: