eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaWynagrodzenia › Zarobki posłów i senatorów

Zarobki posłów i senatorów

2011-10-09 00:16

Przeczytaj także: Zarobki posłów na świecie


W oparciu o przytoczone akty prawne i wartości, dwie podstawowe i jednolite dla wszystkich ministrów składowe pensji miesięcznej kształtują się następująco:
  • wynagrodzenie zasadnicze = 1 766,46 PLN x 5,6 = 9 892,20 PLN,
  • dodatek funkcyjny = 1 766,46 PLN x 1,5 = 2 649,70 PLN.

Dodatek za wysługę lat (stażowy) określa art. 22 ustawy z 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych, który brzmi: „Urzędnikowi państwowemu przysługuje dodatek za wieloletnią pracę w urzędach państwowych, w wysokości wynoszącej po pięciu latach pracy 5% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Dodatek ten wzrasta o 1% za każdy dalszy rok pracy aż do osiągnięcia 20% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego.” Można go więc uznać jako zmienną część wynagrodzenia, różną dla każdego członka Rady. Podobnie jest w przypadku nagrody jubileuszowej, która także przysługuje ministrom.

Najwyższe wynagrodzenie z tytułu pełnienia swojej funkcji w rządzie otrzymuje Prezes Rady Ministrów. W roku 2010 jego roczna pensja wyniosła 198 771,24 PLN.

W Parlamencie Europejskim

Skład jednoizbowego Parlamentu Europejskiego wybierany jest demokratycznie co pięć lat w powszechnych wyborach bezpośrednich. To jedyna taka ponadnarodowa instytucja, która tworzy wspólne prawa dla kilkudziesięciu państw. Europosłowie pochodzą z 27 krajów Unii Europejskiej. Każde państwo reprezentuje ustalona liczba posłów. W 2011 roku Parlament Europejski liczy 735 osób. Środki na finansowanie posłów pochodzą z budżetu Parlamentu Europejskiego, który stanowi około jednego procenta budżetu Unii Europejskiej.

fot. mat. prasowe

Wysokość średniego rocznego wynagrodzenia parlamentarzystów w Unii Europejskiej w latach 2007-2008

Wysokość średniego rocznego wynagrodzenia parlamentarzystów w Unii Europejskiej w latach 2007-2008 w GBP

W lipcu 2009 roku wprowadzono zasady jednolitego wynagrodzenia dla członków Parlamentu Europejskiego. Do tego czasu wysokość ich płac ustalały krajowe akta prawne. W myśl praw przejściowych, posłom zatrudnionym przed lipcem 2009 pozostawiono możliwość wyboru zasad wyznaczania wysokości wynagrodzenia.

W 2011 miesięczna pensja zasadnicza europosła przed opodatkowaniem wynosi 7 956,87 EUR. Odliczając składki na podatek wspólnotowy oraz ubezpieczenie od wypadków, pozostaje 6 200,72 EUR. Wynagrodzenie członka Parlamentu Europejskiego może być dodatkowo pomniejszone o wartość podatku krajowego. Kwotą bazową dla wyznaczania wysokości płacy poselskiej jest wynagrodzenie sędziego Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Uposażenie stanowi 38,5% tej kwoty.

fot. mat. prasowe

Wysokość rocznego wynagrodzenia szefów wybranych rządów państwowych w2007 w GBP

Wysokość rocznego wynagrodzenia szefów wybranych rządów państwowych w2007 w GBP


Podobnie jak w Sejmie i Senacie, na prowadzenie swojej działalności europosłom przysługuje dieta. Parlament Europejski na taki dodatek pieniężny używa określenia zwrot. Ma on służyć pokryciu kosztów prowadzenia biura poselskiego, rachunków telefonicznych, opłat pocztowych, wydatków związanych ze sprzętem komputerowym, telekomunikacyjnym oraz informatycznym. Jeśli członek Europarlamentu nie uczestniczy w połowie posiedzeń plenarnych w ciągu jednego roku parlamentarnego (od września do sierpnia), musi być przygotowany na zmniejszenie zwrotu o połowę. Pełna kwota miesięczna zwrotu w roku 2011 przyjęta jest na poziomie 4 299 EUR.

Kolejny przywilej pieniężny wypłacany z racji sprawowania funkcji posła Parlamentu Europejskiego to dieta pobytowa. Są trzy lokalizacje Parlamentu: Strasburg (Francja), Bruksela (Belgia) oraz Luksemburg (Luksemburg). Dlatego udział w posiedzeniu bardzo często wiąże się z wyjazdem służbowym. Jeśli posiedzenie odbywa się na terenie Wspólnoty Europejskiej, Parlament wypłaca dzienną dietę w wysokości 304 EUR. Służy ona pokryciu kosztów m.in. zakwaterowania oraz wyżywienia. W sytuacji, gdy posiedzenia mają miejsce poza terytorium Wspólnoty Europejskiej, dzienna dieta wynosi 152 EUR. Zakwaterowanie oraz wyżywienie zostają dodatkowo pokryte przez Parlament. Warunkiem otrzymania diet pobytowych jest podpis na oficjalnej liście obecności.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: