eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Rozmowa kwalifikacyjna - mowa ciała rekrutera

Rozmowa kwalifikacyjna - mowa ciała rekrutera

2011-02-22 12:11

Przeczytaj także: Proces rekrutacji: zwiększ swoje szanse


Wyraz twarzy

Bardzo wiele o tym, jaki stosunek ma do nas nasz rozmówca powie nam jego uśmiech. Jeśli uśmiecha się całą twarzą – czyli poza ustami widać też mimiczne zmarszczki wokół oczu, mamy pewność, że uśmiech jest szczery i prawdziwy, a nie jedynie kurtuazyjny. Michał Filipkiewicz dodaje „ludzie są mocno wyczuleni na fałszywość uśmiechu. Nawet osoby nie szkolone w interpretacji mowy ciała odróżniają uśmiech prawdziwy od sztucznego – dlatego warto podczas spotkania rekrutacyjnego uśmiechać się tylko wtedy, kiedy naprawdę mamy na to ochotę.”

Postawa ciała

Choć na początku rozmowy rekruter będzie zwykle siedział w pozycji otwartej, to z czasem jego mowa ciała może się zmieniać. Jeśli przejdzie do postawy zamkniętej (np. skrzyżuje ramiona), oznacza to, że zaczyna wycofywać się z kontaktu – czyli mówimy lub robimy coś, co naszemu rozmówcy nie odpowiada. „W takiej sytuacji warto szybko przeanalizować to, co powiedzieliśmy i spróbować tak odpowiedzieć na pytanie, by nasz rozmówca znów otworzył się na kontakt” - radzi Aneta Szczygieł – psycholog, ekspert Praca.pl.

Przykładowo, jeśli na pytanie o powód chęci zmiany pracy zaczynamy opowiadać o problemach z przełożonym, a rekruter zaczyna wtedy wyraźnie wycofywać się z kontaktu, to staramy się zgrabnie przeskoczyć na temat większych możliwości rozwoju w firmie, do której kandydujemy.

To, co w postawie ciała osoby rekutującej powinno nas zaalarmować to:
  • skrzyżowanie ramion na piersi (oznaczające wycofywanie się z kontaktu, zamykanie na nas),
  • odsuwanie się od nas (oznaczające niezgodę na to co mówimy i wycofywanie z kontaktu),
  • drobne, szybkie ruchy stopą lub całą nogą (oznaczające irytację lub zdenerwowanie),
  • wzruszenie ramion (może oznaczać albo brak zainteresowania – jeśli rekturer jest na etapie słuchania, albo … rozmijanie się z prawdą – jeśli to rekruter mówi),
  • przygarbienie w trakcie spotkania (może oznaczać rezygnację – nasz rozmówca właśnie podjął decyzję, że nie nadajemy się na stanowisko na które aplikujemy).

Trzy najbardziej niepokojące oznaki podczas rozmowy kwalifikacyjnej


Rekruter znudzony


Wprawdzie ziewanie twojego rozmówcy na rozmowie kwalifikacyjnej ci nie grozi (chyba, że nieszczęśliwie trafisz na pozbawionego kultury osobistej szefa), ale znudzenie wyraża się w ciele również na inne sposoby. Jest to o tyle ważne, iż oznacza, że nasze doświadczenia, motywacje, kompetencje przestały być dla rozmówcy interesujące – znak to dla nas, by zmieniając postawę ciała lub kończąc rozpoczęty wątek na nowo zainteresować naszą osobą rozmówcę.

Jak wygląda znudzony szef?
  • zaczyna spoglądać w kierunku drzwi,
  • wzrok „ucieka” mu do góry,
  • zaczyna potakiwać nam głową, ale jednocześnie nie utrzymuje kontaktu wzrokowego,
  • zaczyna bawić się długopisem, kartką, wizytówką.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: