eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Rozmowa kwalifikacyjna nie przynosi efektów?

Rozmowa kwalifikacyjna nie przynosi efektów?

2012-07-03 00:12

Rozmowa kwalifikacyjna nie przynosi efektów?

Rozmowa kwalifikacyjna © Rozmowa kwalifikacyjna

Od jakiegoś czasu odbywasz wiele rozmów kwalifikacyjnych? Twoje CV jest profesjonalne i niemalże wzorcowe? To imponujące, szczególnie na dzisiejszym rynku pracy. Dlaczego zatem nikt nadal nie zaproponował Ci zatrudnienia?

Przeczytaj także: Jak przygotować się na rozmowę kwalifikacyjną?

Okazuje się, że nawet punktualność, bogate CV i odpowiedni ubiór nie zagwarantują Ci dobrego pierwszego wrażenia podczas rozmowy rekrutacyjnej. Spotkanie z potencjalnym pracodawcą, oprócz spełnienia podstawowych standardów, wymaga wyobraźni, odrobiny improwizacji i odpowiedniego przygotowania. Zanim udasz się na spotkanie w sprawie pracy powinieneś poświęcić czas na zbadanie oczekiwań korporacji względem Twojego stanowiska, oraz biznesowych korzyści wynikających z pracy. Nie zapomnij o sobie - analiza własnego zachowania może być pierwszym krokiem do sukcesu!

Zobacz co widzi kamera

Bardzo często zapominamy, że kluczowym zadaniem jest sprawdzenie samego siebie, a przygotowanie do rozmowy rekrutacyjnej powinno być niczym aktorska próba w teatrze – zaplanowane, przećwiczone z należytą rozwagą, jak przed spektaklem.

„Najlepszym sposobem na zwrócenie na siebie uwagi podczas rozmowy kwalifikacyjnej, dla osób mających kłopoty z uzyskaniem pracy, jest ćwiczenie praktyczne” – mówi Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl.„Czasem jedno spotkanie z profesjonalnym doradcą kariery i „egzamin próbny” z przebiegu takiej rozmowy może okazać się zbawienny”.

Dobrym pomysłem może być po prostu próbne nagranie video – swojego rodzaju makieta rozmowy, która może uzmysłowić nam gdzie popełniamy błędy. Przeanalizowanie jej wraz z doradcą pomoże uzyskać odpowiedzi na podstawowe pytania i skorygować pomyłki, takie jak: brak kontaktu wzrokowego, umiejętności bezpośredniej wypowiedzi, czy przyjaznej mowy ciała. Nawet nagranie z aparatu cyfrowego, czy stworzone na komputerze umożliwia spojrzenie na siebie z innej strony i ma ogromny wpływ na dalsze postrzeganie samego siebie.

fot. Rozmowa kwalifikacyjna

Rozmowa kwalifikacyjna

Najlepszym sposobem na zwrócenie na siebie uwagi podczas rozmowy kwalifikacyjnej, dla osób mających kłopoty z uzyskaniem pracy, jest ćwiczenie praktyczne

To naprawdę ma znaczenie!

Przed samą rozmową zwróć uwagę na charakterystyczne dla siebie zwyczaje i używane słowa – potencjalni pracodawcy zwracają uwagę na każdy szczegół, kiedy mają możliwość bezpośredniej obserwacji. Dlatego tak ważne jest, by zarysować przed nimi pozytywny obraz własnej osoby - inteligentnego, utalentowanego człowieka, ale również osobę z poczuciem humoru i otwartą społecznie.

Pamiętaj jednak, by nie popełniać błędu i nie być zbyt otwartym. Każde działanie prowadź z umiarem i rozwagą. Pozwól drugiej osobie też się wypowiedzieć i uprzejmie wysłuchaj każdego pytania i odpowiedzi. Nie bój się pytać także o cele, obawy i oczekiwania firmy. Wszystkie interesujące i przemyślane pytania działają na Twoją korzyść. Pamiętaj jednak, by formułowane wypowiedzi były krótkie, ale merytoryczne i dokładne!

Miej świadomość, że kiedy starasz się o pracę po długim okresie bezrobocia lub bezowocnych poszukiwań, Twój rozmówca może być tym nieco rozproszony. „W takiej sytuacji musisz dokładnie wyjaśnić czemu nie byłeś obecny na rynku pracy, a jednocześnie wykazać się dużą dozą profesjonalizmu” – radzi Małgorzata Majewska.

Z perspektywy pracodawcy

Na koniec, pamiętaj że Twoje umiejętności zapisane w CV nie mają dla pracodawców bezwzględnego znaczenia. Są one swoistą kartą przetargową podczas rozmowy o pracę. Bardzo często zapominamy o porównaniu naszego zaplecza z oczekiwaniami firmy i w efekcie okazuje się, że nie udzielamy poprawnej odpowiedzi na tak formułowane pytanie.

Żeby sprostać pracodawcy spróbuj zaplanować jakie pytania mogą paść z jego strony i od razu dopasuj właściwe odpowiedzi, zgodnie z wymienionymi wyżej wskazówkami. Twoje odpowiedzi są kluczowymi, ponieważ pokazują w jaki sposób rozumujesz pytania i czy jesteś mentalnie przygotowany do podjęcia takiego stanowiska. Na koniec możesz zapytać czy rozmówcy mają jeszcze jakieś pytania uzupełniające Twój wizerunek? Jeśli nie, zwróć uwagę na to, czy rekrutujący dostarczy informację zwrotną o przebiegu rozmowy kwalifikacyjnej.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: