eGospodarka.pl

PracaWynagrodzenia › Wynagrodzenia inżynierów X 2010

Wynagrodzenia inżynierów X 2010

2010-12-05 00:16

Wynagrodzenia inżynierów X 2010

Wskaźniki BDI © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Od września średnie wynagrodzenie brutto wzrosło o 1,4% i wyniosło na koniec października 5 205 zł. W tym samym okresie ubiegłego roku mieliśmy do czynienia z najniższymi wynagrodzeniami wśród inżynierów. W tym roku mamy zupełnie odwrotną sytuację. W świetle Miesięcznego Raportu Płacowego, opracowanego przez Dział Analiz Banku Danych o Inżynierach, od tamtego czasu średnie płace wzrosły aż o 8,4%.

Przeczytaj także: Wynagrodzenia inżynierów IX 2010

„To bardzo dobry wynik, który świadczy o tym, że sytuacja inżynierów znacznie poprawiła się”, komentuje Anna Strożek, Starszy Specjalista ds. Analiz w BDI.

Z raportu wynika, że mediana (wartość środkowa) wynagrodzeń również poszła w górę. W październiku ubiegłego roku kształtowała się ona na poziomie 4 000 zł. W przeciągu roku wzrosła o 13,7% i w październiku tego roku wyniosła 4 548 zł. Co dziesiąty inżynier otrzymał wynagrodzenie powyżej 8 611 zł. Co czwarty zarobił poniżej 3 274 zł.

fot. mat. prasowe

Wskaźniki BDI

Wskaźniki BDI


Jak podaje BDI, spowodowane jest to m.in. tempem wzrostu produkcji w sektorze przemysłowym, które w październiku było najwyższe od 6 lat. W świetle danych HSBC PMI Polskiego Sektora Przemysłowego na tak dobre wyniki wpłynął wyraźny wzrost liczby nowych zamówień w październiku. Co za tym idzie zwiększył się też poziom zatrudnienia w sektorze przemysłowym. Ostatnie dwa miesiące okazały się najbardziej sprzyjające. Dane HSBC wskazują na największy od ponad dwóch i pół roku wzrost zatrudnienia w tych miesiącach. Ponad to mamy do czynienia z sytuacją, gdzie w przeciągu ostatnich pięciu miesięcy odsetek wzrostu miejsc pracy w sektorze przemysłowym był jednym z najwyższych.

W świetle Miesięcznego Raportu Palcowego BDI, w październiku 2010r. największy wzrost mediany płac w sektorze przemysłowym odnotowaliśmy w poligrafii (+26,4% M/M). Co drugi inżynier zarobił tu ponad 4 548 zł. Na drugim miejscu znalazł się przemysł odzieżowy i włókienniczy (+20,9% M/M). Co drugi inżynier w tej branży zarobił ponad 3 976 zł. Na trzeciej pozycji znalazł się przemysł stoczniowy (+8% M/M). 50% inżynierów tu zatrudnionych zarobiło ponad 4 548 zł. Do najbardziej opłacalnej branży w sektorze przemysłowym w ostatnim miesiącu należała ceramika i szkło. Co drugi inżynier zarobił tu ponad 6 068 zł. Wysoką medianę płac odnotowano też w budownictwie (5 053 zł), w energetyce (4 950 zł) oraz w motoryzacji (4 917 zł).

 

1 2

następna

Polecane oferty pracy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: