eGospodarka.pl

PracaWynagrodzenia › Wynagrodzenia inżynierów VI 2010

Wynagrodzenia inżynierów VI 2010

2010-08-01 00:22

Wynagrodzenia inżynierów VI 2010

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Tegoroczne półrocze zakończyliśmy 3,4 procentowym wzrostem płac, zaś średnie wynagrodzenie w czerwcu wyniosło 5 103 zł - czytamy w najnowszym numerze Miesięcznego Raportu Płacowego, opracowanego przez analityków Banku Danych i Inżynierach. Po raz trzeci w tym roku średnie pensje inżynierów przekroczyły pułap 5 tys. zł. W ubiegłym roku miało to miejsce dwukrotnie - w kwietniu, tuż przed osłabieniem na rynku oraz w grudniu, kiedy to firmy wypłacały dodatkowo swoim pracownikom premie, nagrody roczne.

Przeczytaj także: Wynagrodzenia inżynierów V 2010

„Ubiegły rok nie sprzyjał inżynierom”, przypomina Anna Strożek, Starszy Specjalista ds. Analiz w BDI. „Notowaliśmy wówczas jedne z niższych pensji i permanentne spadki płac. Zła sytuacja na rynku powodowała, że w firmach utrzymywał się stan niepewności zaś pracodawcy starali się funkcjonować na bazie okrojonego zespołu pracowników. Jednak w skali roku średnie wynagrodzenie wzrosło o 5,3%. W czerwcu br. 10% inżynierów zarobiło poniżej 2 383 zł. Próg ten podwyższył się o 5,8 p.proc. w porównaniu z czerwcem ubiegłego roku. To dobry znak. Co czwarty inżynier zarobił powyżej 6 075 zł. Próg ten wzrósł w skali roku aż o 6,6 p.proc. Natomiast mediana płac uplasowała się na poziomie 4 400 zł (+10% w skali roku!)”.

Średnie wynagrodzenie kobiet wyniosło 4 081 zł (+5,4 m/m, +0,6% r/r), zaś mężczyzn 5 246 zł (+3% mm, +5,1% r/r).
Największy wzrost płac (w skali roku) analitycy BDI odnotowali wśród inżynierów na stanowiskach szeregowych: +17,8%. W czerwcu br. zarobili oni średnio 2 910 zł. Rok temu byli oni grupą, którą dotknęły największe spadki płac. Wówczas ich średnie wynagrodzenie spadło o 32,7% w skali miesiąca. Na drugim miejscu uplasowali się inżynierowie zatrudnieni na stanowiskach specjalistycznych. W świetle raportu średnia płaca na tym poziomie stanowiska wzrosła od ubiegłego roku o 7,8% i wyniosła 4 390 zł. Spadki płac zaobserwowano jedynie na stanowiskach zarządczych/dyrektorskich oraz wśród osób prowadzących własną działalność. Pensje dyrektorów zmalały o 3,6 p.proc. w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku i wyniosły w tym miesiącu 10 509 zł (średnia). Natomiast zarobki osób prowadzących własną działalność spadły o 11,7% (rok do roku) i wyniosły średnio 7 836 zł.

"Jak pamiętamy w ubiegłym roku mieliśmy do czynienia z masową redukcją etatów dlatego wiele osób zakładało swoje firmy, aby nie pozostać bez pracy", komentuje Anna Strożek.
W porównaniu z czerwcem 2009 poprawie uległa sytuacja finansowa inżynierów zatrudnionych m.in. w dziale logistyki i zaopatrzenia (wzrost płac o 14,5%), w dziale laboratoriów i badań (+11,4%).

Wyniki raportu BDI wskazują, że regionami, w których odnotowano największe wzrosty płac w skali roku są: lubuskie (+23,4%), łódzkie (+21,3%), świętokrzyskie (+19%) oraz podlaskie (+12,1%). Średnie wynagrodzenie w tych województwach wyniosło odpowiednio: 5 303 zł, 5 241 zł, 4 499 zł oraz 4 107 zł. Najwyższa średnia niezmiennie należy do woj. mazowieckiego: 5 844 zł (+0,3% r/r).
W lipcu pojawiły się na rynku najnowsze numery Branżowych Raportów Płacowych opracowanych przez Dział Analiz BDI. Raporty zawierają szczegółowe informacje o wynagrodzeniach inżynierów w siedmiu wybranych branżach w II kwartale 2010r. Analizie poddany został sektor budowlany, nieruchomości i development; sektor elektrotechniczny i energetyczny, sektor maszyn, urządzeń i narzędzi, sektor motoryzacyjny, sektor chemiczny, petrochemiczny i tworzyw sztucznych, sektor IT oraz sektor hutniczy, metalurgiczny i branża metalowa. Największy wzrost płac w skali roku odnotowała branża IT (+11,9%), maszyn, urządzeń i narzędzi (+11,3%) oraz motoryzacyjnej (+10,8%).

Polecane oferty pracy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: