eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Profesjonalne CV absolwenta

Profesjonalne CV absolwenta

2010-06-09 12:14

Przeczytaj także: 5 cech dobrego CV


Wreszcie warto przeanalizować swój czas wolny. Każdy student z klucza ma 3 miesiące wolnego – chyba, że ma poślizgi w egzaminach wtedy czas wolny się skraca. Jeśli pracowałeś, aby zarobić na wakacje w jakimś bufecie lub przy zbiorach, to podziel się tym w twoim CV. Każda praca w trakcie studiów pokazuje, że jesteś osobą przedsiębiorczą, że starasz się być autonomiczny i zaradny. To są dobre cechy, które kształtują się w trakcie studiów a szlifują w trakcie pracy. Także tym razem warto przemyśleć tą swoją pracę pod względem tego, czego się nauczyliśmy, jakie umiejętności nabyliśmy lub jakie działania uważasz za godne do naśladowania. Trzeba zaznaczyć, że można również podać pracę, jaką podejmowałeś nie mając umowy o pracę i świadectwa pracy. Jeśli dostawałeś wynagrodzenie na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, to również możesz się takim doświadczeniem podzielić. Pamiętaj jednak, aby zabrać te umowy ze sobą na rozmowę rekrutacyjną, aby potwierdzić swoje zatrudnienie, kiedy zostaniesz poproszony o dostarczenie świadectw pracy. Informację na temat formy zatrudnienia można też zawrzeć w CV.

Pasje, hobby i zainteresowania. To wbrew pozorom bardzo ważny moduł w każdym profesjonalnym CV. Na podstawie tego można bliżej poznać osobę. Poznać bardziej i lepiej, utożsamić się z nią lub znaleźć wspólny język. Każdy człowiek coś lubi, coś kocha robić, tylko trzeba to odpowiednio ubrać i pokazać, że to coś jest dla nas ważne. Jeśli ktoś pisze, że lubi sport i książki, to tak naprawdę „odwalił fuszerkę” mówiąc potocznie. Dobrze jest doprecyzować i pokazać, że jest to dla mnie ważne np. Jestem zagorzałym kibicem rajdów samochodowych i zawsze kibicuję Kajetanowi Kajetanowiczowi – to znacznie lepiej brzmi niż lubię sport. Jednym zdaniem: Jak piszesz co jest twoją pasją, to napisz o tym z pasją.

Ostatnia i chyba najważniejsza wskazówka do napisania profesjonalnego CV przez absolwenta.

NIE KŁAM

Kłamstwo ma krótkie nogi. W sytuacji CV można nawet powiedzieć, że kłamstwo w CV nie ma nóg. Kłamstwo bardzo szybko wychodzi na jaw w konfrontacji na rozmowie rekrutacyjnej. Skutkiem kłamstwa jest niemiłe rozczarowanie obu stron i poczucie winy, ponieważ odkrycie kłamstwa przekreśla szanse na etat i nigdy nie wiadomo czy bez kłamstwa byłoby lepiej. Zdarza się, że kłamstwo nie zostanie ujawnione na rozmowie rekrutacyjnej. Jednak gdy wyjdzie w trakcie pracy może mieć konsekwencje prawne dla pracownika, a co najważniejsze jest podstawą do natychmiastowego zwolnienia.
Przeczytaj także: Czym pochwalić się w CV? Czym pochwalić się w CV?

poprzednia  

1 2

oprac. : Łukasz Gajewski / LOOKUS.pl LOOKUS.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: