eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Kariera w bankowości i finansach

Kariera w bankowości i finansach

2009-05-27 12:28

Przeczytaj także: Jak ślad cyfrowy może wpłynąć na twoją karierę?


Najczęściej jedynym "twardym" wymogiem jest wykształcenie co najmniej średnie, natomiast pozostałe wymagania dotyczą szeregu określonych cech osobowościowych kandydata. Pracodawcy są bowiem świadomi tego, że dobrego sprzedawcę i negocjatora można znaleźć równie dobrze wśród finansistów jak i innych osób, niekoniecznie nawet posiadających głęboką wiedzę na temat bankowości. Każdy nowy pracownik, niezależnie od swojego wykształcenia, i tak będzie musiał przejść odpowiednie szkolenie zaznajamiające go z ofertą produktową konkretnej instytucji finansowej. Z tego właśnie powodu pracodawcy cenią u potencjalnych pracowników głównie kompetencje "miękkie", takie jak wysoka komunikatywność, otwartość, samodzielność, nastawienie na klienta, zdolności negocjacyjne czy też umiejętność prezentacji.

Od czego zacząć?

Dla osób, które są jeszcze w trakcie nauki, najlepszym sposobem na bliższe zapoznanie się z instytucjami finansowymi są niewątpliwie praktyki studenckie. Banki oferują różnorodną, bardzo szeroką gamę programów praktyk dla przyszłych finansistów, informatyków, prawników i innych. Praktyki przyjmują różną formę i trwają najczęściej od 2 tygodni do roku, czasem nawet dłużej. Niestety zdecydowana większość z nich jest bezpłatna. Mimo to jest to dobra okazja, aby zdobyć pierwsze doświadczenia zawodowe i sprawdzić swoje umiejętności. Dzięki praktykom możemy przyjrzeć się bliżej zasadom funkcjonowania tych instytucji finansowych oraz przekonać się jaka praca, w którym obszarze działalności banku najbardziej nas interesuje.

Czasami zdarza się też, że praktyki są wstępem do kariery w danej instytucji finansowej. Banki włączają praktykantów w codzienne obowiązki pracowników lub powierzają im do realizacji pod okiem opiekuna ich własny projekt. W ten sposób mogą dokonać selekcji najbardziej utalentowanych praktykantów, aby zaraz po ukończeniu przez nich studiów móc zaproponować im miejsce pracy. Poza tym jest to też sposób, dzięki któremu banki znacznie mogą obniżyć koszty procedury wdrażania nowych pracowników do zadań w banku.

Chętni do wzięcia udziału w programie praktyk studenckich podczas wypełniania aplikacji bardzo często mogą wybrać dział banku, z którego zasadami funkcjonowania chcieliby się bliżej zapoznać. Każdy dział wymaga innych umiejętności i kompetencji.

W którym dziale banku Ty chciałbyś pracować?

Bankowość detaliczna - pracownicy działów detalicznych skupiają się przede wszystkim na obsłudze klientów indywidualnych - tzw. klientów masowych i małych przedsiębiorstw (ang. Mass Market and Small Business). Do ich obowiązków należy zapoznanie klientów z ofertą produktową banku (rachunki osobiste, produkty depozytowe i kredytowe, karty płatnicze) oraz jak najbardziej optymalne dopasowanie oferty banku do indywidualnych potrzeb i preferencji klientów, którzy dokonują niedużych operacji finansowych i potrzebują szybkiej obsługi. Dlatego też osoby posiadające kontakt z klientami powinny posiadać odpowiedni poziom umiejętności interpersonalnych, muszą umieć budować trwałe relacje z klientem i dopasowywać ofertę banku do jego potrzeb.

oprac. : Kariera.pl Kariera.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: