eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Częsta zmiana pracy: czy warto?

Częsta zmiana pracy: czy warto?

2009-05-22 14:05

Obecny rynek pracy w porównaniu z tym, który istniał kilka lata temu, sprzyja mobilności pracowników. Powstawanie nowych firm i oddziałów międzynarodowych koncernów powoduje, że na obecnym rynku pracy jest miejsce na szybkie kariery, jak również na częste zmiany pracy. Pracownicy łatwiej niż kiedyś podejmują decyzję o zatrudnieniu w innej firmie, licząc na awans i lepsze zarobki. Pytanie: "czy warto często zmieniać pracę", w pewnym momencie zada sobie każdy z nas.

Przeczytaj także: Rezygnacja z pracy to poważna decyzja

Jednak należy indywidualnie rozpatrzyć, co oznacza częsta zmiana pracy i czy jest ona odpowiednia na każdym stanowisku i w każdej branży.

Niestety stwierdzenie, że pracę należy zmieniać co 2-4 lata, jak można wyczytać w przeróżnych poradnikach, nie jest adekwatne dla każdego. Przy rozważaniu zmiany pracy należy wziąć pod uwagę przede wszystkim staż naszej pracy, stabilność pracodawcy, a także możliwości samorozwoju i szanse na awans w obecnej firmie.

Decyzja o zmianie zatrudnienia jest jedną z ważniejszych podejmowanych w życiu; towarzyszy jej zazwyczaj pełna analiza oczekiwań względem pracy i pracodawcy oraz określenie kierunków własnego rozwoju zawodowego. Sygnałami wskazującymi na konieczność zmiany pracy jest poczucie stania w miejscu, brak perspektyw dalszego rozwoju, rutyna w obecnej firmie, ale także oferta ze strony konkurencji wraz z obietnicą podwyżki, a czasami również awansu poprzez objęcie wyższego stanowiska bądź udział w prestiżowym projekcie. Decyzja o zmianie pracy nie należy do najłatwiejszych, gdyż moment i okoliczności, kiedy ją podejmujemy, może rzutować na całe życie zawodowe. Zarówno zbyt częsta zmiana pracy, jak i zbyt długi staż u jednego pracodawcy nie są pozytywnie odbierane. Znając przede wszystkim swoją branżę czy tendencje na danym stanowisku, należy znaleźć złoty środek.

W każdej branży kilkumiesięczny staż w danej firmie będzie wywoływał pytania. Najbardziej usprawiedliwione będą młode osoby poszukujące dla siebie najlepszego zajęcia, gdzie kilkumiesięczne zatrudnienie wiąże się często z praktykami. Im wyższe stanowisko, zwłaszcza kierownicze, tym trudniej jest wytłumaczyć powody zmiany pracy. Należy pamiętać, że podczas każdej rozmowy kwalifikacyjnej, czy w agencji doradztwa personalnego, czy w firmie bezpośrednio zatrudniającej, szczegółowo analizowane są motywy zmiany pracy, zarówno tej obecnej, jak i poprzednich. Kariera zawodowa danej osoby układa się w jedną całość. Jedno krótkie zatrudnienie przy dobrej argumentacji może być wybaczone i spotkać się ze zrozumieniem rekrutera. Jeśli takich okresów jest więcej niż jedno, nawet jeśli przedstawione są racjonalne powody zmiany pracy, mogą one zadecydować o negatywnej ocenie kandydata. Częste zmiany pracy mogą świadczyć o braku zaangażowania, braku wymaganych kompetencji czy o trudnościach z określeniem swoich celów zawodowych.
Przeczytaj także: Symptomy zmiany pracy Symptomy zmiany pracy

 

1 2

następna

oprac. : Agnieszka Jurkowska / HAYS HAYS

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: