eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Kariera w bankowości i finansach

Kariera w bankowości i finansach

2009-05-27 12:28

Przeczytaj także: Jak ślad cyfrowy może wpłynąć na twoją karierę?


Bankowość korporacyjna (B2B) - związana jest z obsługą podmiotów gospodarczych i innych instytucji, np. jednostek samorządu terytorialnego. Jest to bardziej odpowiedzialna praca niż w przypadku bankowości detalicznej, wymaga głębszej wiedzy z zakresu bankowości, produktów trade finance oraz rynków finansowych. Jest jednocześnie wyżej opłacana. Osoby pracujące w tym dziale powinny umieć rozpoznawać potrzeby swoich klientów i budować z nimi trwałe więzi, gdyż bankowość korporacyjna opiera się w głównej mierze na zasadach indywidualnego podejścia do każdego klienta. Dlatego też klientami tego segmentu opiekują się najczęściej przygotowani do tego i starannie wyselekcjonowani doradcy-specjaliści. Obsługa przedsiębiorstw obejmuje takie czynności jak udostępnianie rachunków bankowych, przeprowadzanie rozliczeń w obrocie krajowym i zagranicznym, transakcje wymiany walut, wydawanie kart płatniczych, usługi z zakresu cash management i trade finance, finansowanie handlu i inwestycji. Dzisiaj bankowość korporacyjna uzupełniana jest przez bankowość inwestycyjną. Bez połączenia możliwości, jakie wspólnie oferują przedsiębiorstwom, niemożliwe byłoby odniesienie sukcesu w obsłudze podmiotów gospodarczych.

Bankowość inwestycyjna/bankowe domy maklerskie - tutaj świadczy się usługi z zakresu rynku kapitałowego. Oferta bankowości inwestycyjnej skierowana jest głównie do większych podmiotów, korporacji i polega na wykonywaniu dużych transakcji kapitałowych, takich jak: M and A (fuzje i przejęcia), organizacja i gwarantowanie emisji oraz obrót papierami wartościowymi, zarządzanie funduszami, doradztwo finansowe (np. restrukturyzacyjne, prywatyzacyjne, inwestycyjne, w finansowaniu projektów inwestycyjnych, zarządzanie ryzykiem itp.), transakcje instrumentami pochodnymi rynku kapitałowego czy też projektowanie sekurytyzacji. Praca w obszarze bankowości inwestycyjnej to duże wyzwanie, wiąże się z ogromną odpowiedzialnością i dlatego pracują tam tylko najlepsi (wynagrodzenia również są odpowiednio wyższe). Pracownicy muszą posiadać dużą wiedzę z zakresu instrumentów finansowych rynku kapitałowego oraz znać panujące tam trendy. Poza tym muszą być odporni na stres, mieć rozwinięte zdolności analityczne i znać biegle język angielski. Te wszystkie wymagania są niezbędne, aby zapewnić powierzonym przez klientów pieniądzom maksymalne bezpieczeństwo. Stawia się tu głównie na profesjonalizm, kulturę i szybkość obsługi.

Dział analityczny/zarządzanie ryzykiem - dział odpowiedzialny przede wszystkim za sporządzanie analiz, na podstawie których ustala się zdolność kredytową potencjalnych klientów oraz wydawanie opinii, które decydują o udzieleniu kredytu. Na pracownikach działów analitycznych spoczywa też odpowiedzialność związana z dbaniem o jakość portfela kredytowego banku. Aby to uczynić należy najpierw identyfikować ryzyko, następnie odpowiednio dobierać przedsięwzięcia, które mają ograniczyć to ryzyko do określonych limitów, a następnie kontrolować efektywność zastosowanych instrumentów. Jest to praca dosyć trudna, gdyż brak jest możliwości doskonałej antycypacji przyszłości, występują liczne zmiany sytuacji na zewnątrz banku oraz nieoczekiwane zdarzenia. Dlatego też do pracy w tym dziale niezbędne są rozwinięte zdolności analityczne, umiejętność opracowywania i wykorzystywania odpowiednich narzędzi służących pomiarowi ryzyka (np. modele ekonometryczne), a także dobra znajomość realiów rynkowych, dzięki którym można właściwie oszacować ryzyko wiążące się z określonymi przedsięwzięciami.

oprac. : Kariera.pl Kariera.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: