2022-02-24 10:32
Jak skutecznie zmienić pracę? © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Zmiana pracy i przekwalifikowanie zawodowe. Pomysł na pandemię?
Od kilku lat na rynku pracy można zaobserwować, że Polacy są coraz bardziej otwarci na zmianę zatrudnienia i przekwalifikowanie. Szukają dobrego miejsca dla siebie, lepszej atmosfery, większych pieniędzy, nowych ścieżek kariery. Jednak sama gotowość do podjęcia takich kroków nie wystarczy. Wielu rezygnuje już na starcie, bo analizuje swoją obecną sytuację finansową i ostatecznie boi się ryzyka. Są wśród nich też tacy, których doświadczenie nie zaspokaja wymagań rynku i to właśnie oni, niezależnie od chęci i potrzeb, muszą podjąć ryzyko i przekwalifikować się.Obecnie wiele zawodów staje się niepotrzebnych lub wymaga redukcji etatów. Przykładem takich profesji są na przykład recepcjoniści oraz asystenci biurowi. Pandemia wymogła na firmach konieczność zmiany trybu pracy. Wiele z nich nie pracuje już tak, jak kiedyś, nie ma potrzeby utrzymywania biur, a co za tym idzie – także stanowisk, które mają rację bytu tylko w trybie stacjonarnym. To zmusza osoby obejmujące tego typu posady do przebranżowienia – komentuje Marlena Olczak, Starszy Specjalista ds. Kadr i Płac. Oczywiście, zamiar przekwalifikowania się nie musi być wywołany tylko na skutek zmian na rynku pracy. Często stoją za nim po prostu potrzeby samego pracownika. – To może być chęć dalszego rozwoju, wypalenie zawodowe lub możliwość zdobycia wyższego wynagrodzenia. Powodów może być kilka i nie zawsze muszą występować niezależnie od siebie – dodaje ekspertka.
Przekwalifikowanie wynika ze zmiany zapotrzebowania na rynku pracy lub chęci doskonalenia się w swojej dziedzinie. Tak więc dokonujemy przekwalifikowania, gdy nie zmieniamy swojego zawodu, a tylko wzbogacamy swoje kompetencje. Przezawodowienie to natomiast zmiana wykonywanego dotychczas zawodu ze względu na chorobę, uraz albo nabytą trwałą niepełnosprawność, która uniemożliwia wykonywanie pracy w dotychczasowym zawodzie. O przezawodowieniu mówimy także wtedy, gdy na rynku pracy nie ma już zapotrzebowania na osoby w naszym zawodzie – tłumaczy Marlena Olczak z People.Dla wielu osób przekwalifikowanie się to sposób na wypalenie zawodowe, ponieważ może pomóc w zainteresowaniu się inną dziedziną oraz zdobyciu nowych kompetencji.
Proces przekwalifikowania zaczyna się już w naszej głowie i wymaga od nas niemałych przemyśleń. Musimy przeanalizować swoją sytuację zawodową, zastanowić się nad zainteresowaniami, wartościami, cechami osobowości, motywacją i aspiracjami zawodowymi. To bardzo ważne w procesie sprawnego i efektywnego przekwalifikowywania dotychczasowych umiejętności. To, czego natomiast warto unikać, a co jest najczęstszym błędem popełnianym przez pracowników, to myślenie wyłącznie o potencjalnym wyższym wynagrodzeniu, a nie o nowej pracy jako miejscu, w którym faktycznie będziemy mogli się rozwijać – podsumowuje Marlena Olczak, Starszy Specjalista ds. Kadr i Płac.
oprac. : eGospodarka.pl
Rynek pracy w obliczu nowych technologii. Co na to pracownicy?
Zmiana pracy: jak często i dlaczego?
Automatyzacja pracy. Czy boimy się redukcji etatów?
Przekwalifikowanie zawodowe w 4 prostych krokach
Zmiana pracy. Powodem głównie wynagrodzenie
Wyższe zarobki i rozwój zawodowy. To dlatego Polki szukają nowej pracy
Nowa praca: między oczekiwaniami a realiami
Rezygnacja z nowej pracy? A może dać sobie czas?
Zarządzanie zasobami ludzkimi: czas na miękki HR
Witam. Niedługo ma nastąpić zmiana pracy. Zostały mi 3 dni zaległego urlopu plus to co przepracuję do końca obecnej umowy. Jak obliczyć ...
Witam, przez 3 lata byłam w ciągłości zatrudniona w jednej firmie na cały etat. Moja umowa wygasa 31.07, nową pracę podejmę od 1.09. Czy w ...
W branży IT króluje kontrakt B2B
Rynek wierzytelności - co może przynieść przyszłość?
Marnotrawstwo żywności: tony żywności w koszu i 870 mln niedożywionych osób
Obligacje. Jak działa immunizacja? Jak ograniczyć ryzyko rynkowe?
Wpis do KRS. Co może sąd rejestrowy?
3 kwestie, o których musisz pamiętać przy zmianie formy opodatkowania
Biznes bez granic: Handel zagraniczny w nowej rzeczywistości