eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Idealne CV i list motywacyjny

Idealne CV i list motywacyjny

2006-08-23 12:13

Przeczytaj także: Udana rozmowa o pracę


Śmiałe posunięcie? Być może. Zabawne? Trochę. Inteligentne? Z pewnością. Ryzykowne? A co miał do stracenia? Przyciągające uwagę? A czy nie przyciąga jej większość opowieści o trofeach wędkarskich? W ten sposób chłopak z biura zaczął pracować w reklamie, a w końcu założył prężną firmę reklamową noszącą jego imię.

W dobrej firmie zawsze znajdzie się miejsce
dla osoby potrafiącej robić pieniądze,
zwiększać sprzedaż i przyciągać uwagę klientów.
Nie mów im o tym, ale to zaprezentuj.
Nie musisz być spod znaku ryb,
aby zostać zauważonym.


Nikogo nie obchodzi, co lubisz


Nikogo nie interesuje, w jaki sposób chcesz wykorzystać swoje zatrudnienie. Nikt nie jest ciekaw, czy lubisz pracować z ludźmi. Nikogo nie obchodzi, że znajdujesz się w takim a takim miejscu w swojej karierze zawodowej. To bez znaczenia, czy chcesz, czy nie chcesz czegoś robić. Nikt nie dba o to, czy lubisz pisać. Ludzi zatrudniających pracowników obchodzą jedynie ich własne problemy. Jeśli będzie można je rozwiązać, zatrudniając ciebie, to otrzymasz pracę. Jeśli osoby przeprowadzające proces rekrutacji stwierdzą, że nie możesz im pomóc, nie zostaniesz zatrudniony, niezależnie od posiadanego wykształcenia i doświadczenia zawodowego. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej nie mów: „Lubię pracować w marketingu” lub „Zachęcają mnie wyzwania i rozwiązywanie problemów”. Nie ogłaszaj: „Uwielbiam okazje pozwalające na wykorzystanie mojej kreatywności, wykształcenia i doświadczenia”. Nikogo to nie obchodzi!

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej twoim celem powinno być ustalenie, co lubi potencjalny pracodawca, twój klient. Musisz odkryć jego potrzeby – to, czego poszukuje i z jakiego powodu to robi. Może się okazać, że firma potrzebuje takiej osoby, która potrafi ustalić harmonogram spotkań, albo takiej, która pomoże uniknąć błędów w rezerwacji biletów lotniczych i hoteli, co spowoduje obniżenie kosztów. Wówczas twoje zamiłowanie do zarządzania skomplikowanymi projektami będzie miało znaczenie. Nie mów jednak swojemu rozmówcy: „Lubię realizować złożone przedsięwzięcia”. Zamiast tego zapytaj: „Czy dobrze zrozumiałem, że poszukujecie kogoś, kto zwraca uwagę na szczegóły i jest dobrze zorganizowany?”. Jeśli otrzymasz odpowiedź twierdzącą, zapytaj: „Czy chciałby się pan dowiedzieć, w jaki sposób moje doświadczenie w zarządzaniu projektami badawczymi na studiach odpowiada na państwa potrzeby?”. Kiedy rozmówca okaże zainteresowanie, pokaż w jaki sposób twoje doświadczenie może się przyczynić do rozwiązania jego problemów. To, co lubisz, nie ma najmniejszego znaczenia.

Ważne jest to, co lubi pracodawca
i czy ty się mu podobasz.
Jeśli spodoba mu się twoje doświadczenie
i twoja osoba, dostaniesz pracę.


fot. mat. prasowe

Artykuł jest fragmentem książki Jeffrey'a J. Fox'a "Nie wysyłaj CV" wydanej przez wydawnictwo Vocatio.

Specjalistów do spraw zatrudnienia obchodzą jedynie problemy ich własnej firmy. Jeśli będzie można je rozwiązać zatrudniając ciebie, to otrzymasz pracę, jeśli jednak stwierdzą, że nie możesz pomóc firmie, nie zostaniesz zatrudniony.

poprzednia  

1 ... 4 5

oprac. : Jeffrey J. Fox / Vocatio Vocatio

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: