eGospodarka.pl

PracaWynagrodzenia › GUS: w maju średnia krajowa i zatrudnienie znowu w dół

GUS: w maju średnia krajowa i zatrudnienie znowu w dół

2020-06-18 12:40

GUS: w maju średnia krajowa i zatrudnienie znowu w dół

W maju średnia krajowa w dół © Filip Olejowski - Fotolia.com

Mamy już najnowsze dane GUS na temat średniej krajowej. W minionym miesiącu osiągnęła ona poziom 5119,94 zł, co oznacza, że na przestrzeni 12 miesięcy przeciętne wynagrodzenie w naszym kraju wzrosło o 1,2%. Dla porównania, miesiąc wcześniej roczna dynamika wzrostu płac sięgała 1,9%. Różnica pomiędzy majową a kwietniową pensją to nieco ponad 165 zł, na korzyść tej drugiej.

Przeczytaj także: GUS: średnia krajowa i zatrudnienie pikuje w IV 2020

Jak podaje GUS, w maju br., w porównaniu z kwietniem br., odnotowano dalszy spadek średniej krajowej brutto w sektorze przedsiębiorstw. Spowodowane było to m.in. tym, że jeszcze w kwietniu kontynuowano wypłacanie nagród kwartalnych, rocznych oraz premii uznaniowych (które obok wynagrodzeń zasadniczych także zaliczane są do składników wynagrodzeń), a w maju już tego typu wypłaty nie były w większości jednostek realizowane.

Niezależnie od tego, w maju 2020 r. ponownie występowało także zjawisko zmniejszania wynagrodzeń pracowników oraz wypłata wynagrodzeń postojowych.

W skali roku (maj 2020 r. do maja 2019 r.) średnia krajowa wzrosła o 1,2%, jednakże tempo jej wzrostu było słabsze niż w poprzednich miesiącach r/r.

Narastająco w okresie pięciu miesięcy 2020 r. średnia krajowa w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku wzrosła w większości sekcji PKD od 1,3% w sekcji „Zakwaterowanie i gastronomia” do 9,7% w sekcji „Administrowanie i działalność wspierająca”, co dało ogółem wzrost w sektorze przedsiębiorstw o 4,7%. Spadek o 5,4% odnotowano w sekcji „Rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo”.

W tym samym kierunku co wynagrodzenia powędrowało również średnie zatrudnienie w przedsiębiorstwach - spadek sięgnął 1,4% w porównaniu z kwietniem br., kiedy to odnotowano spadek o 2,4%, i jednocześnie o 3,2% w stosunku do analogicznego okresu ub. roku. Było to wynikiem m.in. zakończenia i nie przedłużania umów terminowych (niekiedy z powodu sytuacji epidemicznej), zmniejszania wymiaru etatów a także rozwiązywania umów o pracę z pracownikami. Na spadek przeciętnego zatrudnienia wpływ miało też pobieranie przez pracowników zasiłków opiekuńczych, chorobowych, jak również przebywanie na urlopach bezpłatnych – co w zależności od ogólnej długości ich trwania mogło także zaważyć na sposobie ujmowania tych osób w przeciętnym zatrudnieniu i zarazem w wynagrodzeniach.

oprac. : eGospodarka.pl

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: