eGospodarka.pl

PracaWynagrodzenia › Praca w finansach: ile zarabia księgowy?

Praca w finansach: ile zarabia księgowy?

2018-10-11 10:18

Praca w finansach: ile zarabia księgowy?

Ile zarabia księgowy? © Andrey Popov - Fotolia.com

Z najnowszego raportu płacowego Randstad Polska wynika, że różnice pomiędzy wynagrodzeniami oferowanymi głównym księgowym mogą sięgać nawet 11 tys. zł. I chociaż mogłoby się wydawać, że pod względem wysokości pensji Warszawa nie ma sobie równych, to jednak w kilku przypadkach stolicę zostawia w tyle m.in. Wrocław, Katowice i Kraków.

Różnice pomiędzy pensjami w polskich miastach sięgają 11 tys. zł; nie zawsze najwięcej można zarobić w stolicy


Maksymalne wynagrodzenie warszawskiego głównego księgowego to 20 tys. zł brutto, ale tej wysokości pensja należy raczej do rzadkości, ponieważ w stolicy zarobki na tych stanowiskach rozpoczynają się od 12 tys. zł. brutto - podaje opracowany przez ekspertów Randstad Polska raport „Wynagrodzenie w finansach bez tajemnic”.

Zarówno z punktu widzenia pracowników, jak i pracodawców najistotniejsze są mediany wynagrodzeń w zespołach księgowych i finansowych, tak w wielkich korporacjach, jak i w centrach usług dla biznesu. To właśnie te dane zebrano w raporcie, a ich zestawienie prezentuje się dość zaskakująco. Okazuje się bowiem, że to nie Warszawa oferuje głównym księgowym najwyższe pensje. Pod względem finansowym znacznie atrakcyjniejsze są np. oferty z Wrocławia. Z kolei najniższe propozycje, nieco powyżej 10 tys. zł brutto, otrzymują główni księgowi z Trójmiasta i Lublina.

To nie jest ten sam księgowy, co dekadę temu – zmieniają się wymagania na stanowiskach finansowych


Samodzielny księgowy przeciętnie może liczyć na pensje rzędu 5-9 tys. zł brutto miesięcznie, choć np. w Katowicach spotykamy się z ofertami sięgającymi nawet 12 tys. zł. Zresztą Aglomeracja Śląska i Warszawa mocno odstają pod względem wysokości wynagrodzeń na tym stanowisku. W pozostałych analizowanych metropoliach – Łodzi, Trójmieście, Poznaniu, Wrocławiu i Krakowie – proponowane stawki są zbliżone. Jedynie w Lublinie firmy proponują samodzielnym księgowym od 4 do 6 tys. zł brutto.
– Samodzielny księgowy to doskonały przykład tego, jak bardzo ewoluują stanowiska w działach finansowych i księgowych w Polsce. Praca z informatycznymi systemami księgowymi, bardzo dobra znajomość prawa podatkowego, pełna sprawozdawczość oraz współpraca z urzędami i audytorami to umiejętności bazowe – podkreśla Irmina Maciaszek, Corporate Finance & SSC/BPO Branch Manager w Randstad Polska. Tymczasem samodzielny księgowy musi dziś znać międzynarodowe standardy rachunkowości. W przypadku firm spoza Europy jest to na przykład amerykański US GAAP. Ponadto charakterystyczna dla niego funkcja ewidencyjno-kontrolna przekształca się bardziej w kierunku doradztwa biznesowego, czyli nie wystarczają już opisy bieżącej sytuacji księgowej przedsiębiorstwa. Dziś od samodzielnego księgowej oczekuje się przedstawiania prognoz – dodaje ekspertka.

fot. Andrey Popov - Fotolia.com

Ile zarabia księgowy?

Samodzielny księgowy przeciętnie może liczyć na pensje rzędu 5-9 tys. zł brutto miesięcznie.


Przygotowany przez Randstad Polska raport wyraźnie pokazuje, że obok umiejętności charakterystycznych dla stanowisk księgowych i finansowych, pojawiają się nowe elementy. Wynikają one przede wszystkim z silniej odczuwanej przez firmy konieczności analizowania danych finansowych przedsiębiorstw i prognozowania, które zarządzającym przedsiębiorstwem ułatwia skuteczniejsze budowanie strategii działania. Rozwój technologiczny sprawia również, że coraz istotniejsze staje się korzystanie z nowoczesnych rozwiązań informatycznych. Analityka i kompetencje IT, także w zakresie programowania, baz danych i big data, są więc niezwykle pożądanymi umiejętnościami, które firmy potrafią odpowiednio docenić.

Drugi język obcy to często o 1 tys. zł wyższa pensja w sektorze SSC/BPO


Oddzielną część raportu dotyczy wynagrodzeń w dynamicznie rozwijającym się w Polsce sektorze nowoczesnych usług dla biznesu SSC/BPO. W tym przypadku, z racji obsługi klientów w licznych krajach świata, także poza Europą, wymaganą umiejętności jest znajomość języków obcych. Angielski traktowany jest jako standard, a mile widziane są języki nieco mniej popularne. Biegła znajomość drugiego języka obcego może zwiększać wynagrodzenie pracownika nawet o 1 tys. zł brutto miesięcznie – wynika z wyliczeń ekspertów Randstad.

Obok głównego i samodzielnego księgowego raport przedstawia płace dla 35 innych stanowisk z obszarów m.in. księgowości, podatków, finansów, kontrolingu, analizy cen i audytu. Ponadto pokazuje również zestawienie zarobków dla 17 najpowszechniejszych stanowisk w finansowych nowoczesnych centrach usług dla biznesu SSC/BPO. Eksperci Randstad dzielą się także swoją analizą benefitów, które firmy oferują kandydatom, aby przyciągać do siebie najlepsze talenty na rynku.

oprac. : eGospodarka.pl


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: