eGospodarka.pl

PracaWynagrodzenia › Jakie zarobki księgowych w 2019 roku?

Jakie zarobki księgowych w 2019 roku?

2020-03-01 00:35

Jakie zarobki księgowych w 2019 roku?

Ile zarabia księgowy? © apops - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

W 2019 roku w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń wzięło udział 2 041 księgowych. Wśród nich było 1 747 kobiet i 294 mężczyzn. Mediana wynagrodzenia całkowitego na tym stanowisku wynosiła 4 457 PLN brutto miesięcznie. Jak wynika z danych mężczyzna pracujący jako księgowy otrzymywał wyższe wynagrodzenie niż kobieta zajmująca to samo stanowisko. Luka płacowa na tym stanowisku wynosiła 13,40%.

Przeczytaj także: Zarobki w księgowości 2013

fot. mat. prasowe

Schemat 1. Wynagrodzenie całkowite księgowego w 2019 roku

Mediana wynagrodzenia całkowitego na tym stanowisku wynosiła 4 457 PLN brutto miesięcznie.


Na wysokość wynagrodzenia ma wpływ m.in. poziom stanowiska (młodszy, doświadczony czy starszy specjalista) oraz to w jakim województwie pracuje. Młodsi i doświadczeni specjaliści ds. księgowości otrzymywali najwyższe wynagrodzenia w województwie mazowieckim. Mediana ich wynagrodzenia całkowitego wynosiła odpowiednio 4 500 PLN i 5 300 PLN brutto. Najwyższe wynagrodzenia otrzymywali starsi specjaliści pracujący w województwie małopolskim (6 700 PLN).

fot. mat. prasowe

Wykres 1. Mediana wynagrodzenia księgowego na różnych poziomach zatrudnienia

Młodsi i doświadczeni specjaliści ds. księgowości otrzymywali najwyższe wynagrodzenia w województwie mazowieckim.


W 2019 roku najwyższe wynagrodzenia otrzymywali księgowi pracujący w wielkich przedsiębiorstwach (zatrudniających 1 000 i więcej pracowników), najniższe natomiast w mikroprzedsiębiorstwach (1-9 pracowników). Najwyższe zarobki otrzymywali starsi księgowi zatrudnieni w wielkich firmach (6 800 PLN brutto).

fot. mat. prasowe

Wykres 2. Mediana wynagrodzenia księgowych w firmach różnej wielkości

W 2019 roku najwyższe wynagrodzenia otrzymywali księgowi pracujący w wielkich przedsiębiorstwach (zatrudniających 1 000 i więcej pracowników).


Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń w 2019 roku księgowi pracujący w firmach zagranicznych zarabiali o co najmniej 1 000 PLN więcej niż ci zatrudnieni w polskich przedsiębiorstwach. W przypadku specjalistów młodszych i doświadczonych pracujących w województwie mazowieckim różnice te są mniejsze. Największa dysproporcja występowała w przypadku starszych specjalistów. Księgowi na tym poziomie zatrudnieni w firmach z przewagą kapitału zagranicznego zarabiali o ponad 2 000 PLN więcej niż pracujący na tym samym stanowisku w polskich przedsiębiorstwach.

fot. mat. prasowe

Wykres 3. Mediana wynagrodzenia księgowych pracujących w województwie mazowieckim

Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń w 2019 roku księgowi pracujący w firmach zagranicznych zarabiali o co najmniej 1 000 PLN więcej niż ci zatrudnieni w polskich przedsiębiorstwach.


Informacje o badaniu: W 2019 roku w badaniu uczestniczyły 161 549 osoby. 62% uczestników badania ma nie więcej niż 35 lat, 72% mieszka w miastach powyżej 100 000 mieszkańców, 68% ma wykształcenie wyższe, 45% pracuje w dużych lub wielkich przedsiębiorstwach, zaś 80% jest zatrudnionych w firmach prywatnych.

Agnieszka Sutor
Sedlak & Sedlak


Ile zarabiają inni na Twoim stanowisku? Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki do rynkowych stawek! .

oprac. : wynagrodzenia.pl

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Polecane oferty pracy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: