eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Jak Internet zmienił poszukiwanie pracy?

Jak Internet zmienił poszukiwanie pracy?

2015-12-16 09:11

Przeczytaj także: 6 elementów profilu zawodowego na social media


Oferty pracy na wyciągnięcie smartfona


Nowe pokolenia na rynku pracy, wychowane w czasach intensywnego rozwoju technologii informatycznych i przyzwyczajone do korzystania z urządzeń mobilnych, wymusza na pracodawcach i rekruterach zmianę sposobu realizacji procesu rekrutacji i komunikacji. Ludzie coraz częściej przeglądają oferty pracy w wolnych chwilach, stojąc w korku, jadąc w autobusie, czy podczas przerwy kawowej w pracy. Dlatego coraz powszechniejsze stają się aplikacje mobilne, szczególnie wśród portali ogłoszeniowych. Korzystanie z nich jest nie tylko wygodne, ale też dyskretne. Dodatkowo, dzięki możliwości ustawienia alertów informujących o sprofilowanych ofertach oraz możliwości aplikowania poprzez urządzenia mobilne, kandydaci mogą naprawdę szybko reagować na pojawiające się szanse na rynku pracy. Szukanie pracy jeszcze nigdy nie było tak szybkie i przyjazne.

Bez ograniczeń


W dzisiejszych czasach dostęp do Internetu oznacza dostęp do ofert pracy na całym świecie. Dotyczy to stanowisk na każdym poziomie, od niższego szczebla, aż po stanowiska menedżerskie. Kandydaci mogą znaleźć informacje o ofertach zarówno korzystając z zagranicznych portali ogłoszeniowych, stron agencji zatrudnienia, często szukających kandydatów dla swoich globalnych klientów, jak i portali społecznościowych.
„Coraz częściej zagraniczni headhunterzy przeszukują anglojęzyczne profile obcokrajowców na LinkedIn. Wykwalifikowani polscy eksperci i menedżerowie otrzymują od nich oferty pracy za granicą, często w prestiżowych firmach i na bardzo atrakcyjnych warunkach. Jeszcze kilkanaście lat temu nikt nie sądził, że zagraniczne firmy będą nakłaniać polskich ekspertów IT do podjęcia pracy np. w Singapurze. Teraz jest to możliwe” – komentuje Anna Długosz-Enkhtuya z LeasingTeam Group.

Proces poszukiwania pracy przeniósł się w świat wirtualny, znosząc ograniczenia czasowe i geograficzne. Nieograniczony dostęp do ofert pracy na całym świecie, możliwość szybkiego zgłaszania aplikacji on-line z dowolnego miejsca i o dowolnej porze oraz networking w biznesowych mediach społecznościowych, sprawiają, że szukanie pracy jeszcze nigdy nie było tak proste i szybkie. Dla młodszych pokoleń, przyzwyczajonych do nowych technologii, to naturalny element rzeczywistości, ale dla tych, którzy przywykli do tradycyjnych metod poszukiwania pracy – duże wyzwanie. Warto jednak je podjąć, by w pełni wykorzystać potencjał rynku pracy i zwiększyć swoje szanse na znalezienie wymarzonego zatrudnienia.

Czy rok 2016 przyniesie kolejne zmiany i usprawnienia w poszukiwaniu pracy? Biorąc pod uwagę tempo rozwoju rozwiązań technologicznych – na pewno.

poprzednia  

1 2

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: