eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaSłownik stanowisk › Posadzkarz

Posadzkarz

Posadzkarz

Posadzkarz - zakres obowiązków i opis stanowiska © E. Adler - Fotolia.com

Posadzkarz kompleksowo wykonuje podłogi i inne nawierzchnie z drewna, płytek lastrykowych, płytek ceramicznych, płytek z tworzyw sztucznych, z wykładzin rulonowych z tworzyw sztucznych. Wykonuje posadzki bezspoinowe (jastrychowe) cementowe, lastrykowe, ksylolitowe, estrychgipsowe i z żywic syntetycznych oraz wykonuje prace wykończeniowe związane z tego typu pracą (np. wykonywanie cokolików i mocowanie listew przypodłogowych). Podczas pracy posługuje się odpowiednimi narzędziami, sprzętem pomocniczym oraz maszynami do obróbki drewna.
Posadzkarze pracują najczęściej w firmach budowlanych, budowlano-montażowych, remontowych oraz w warsztatach rzemieślniczych (w tym prowadzą własną działalność gospodarczą). W zawodzie posadzkarza można wyodrębnić stanowiska pracy związane z wykonywaniem podkładów i posadzek jastrychowych, posadzek z materiałów mineralnych, posadzek z materiałów z tworzyw sztucznych, posadzek z materiałów ceramicznych, okładzin ściennych obejmujących prace wykończeniowe przy robotach posadzkarskich, posadzek z drewna i materiałów drewnopodobnych, posadzek z żywic i z materiałów bitumicznych. W większych zespołach pracowniczych występuje stanowisko organizatora robót posadzkarskich.

Czym się zajmuje posadzkarz (Zakres obowiązków):


  • Przygotowywanie materiałów pomocniczych np. klejów, kitów, lepików, mas plastycznych
  • Wykonywanie posadzek, podłóg (układanych i wylewanych) z różnych materiałów oraz renowacja już istniejących
  • Wykonywanie podkładów pod różne rodzaje posadzek
  • Wykonywanie izolacji akustycznych i termicznych
  • Wykonywanie prac wykończeniowych przy robotach posadzkarskich
  • Wykonywanie warstw ochronnych podłóg i posadzek

Wymagania


Do podjęcia pracy posadzkarza niezbędne jest posiadanie co najmniej podstawowego wykształcenia (do rocznika 1985) lub gimnazjalnego (od rocznika 1986). Nie jest wymagany kurs, jeśli chce się wykonywać ten zawód we własnej firmie. Można ukończyć kurs przyuczający lub kwalifikujący w zawodzie ogólnobudowlanym. Inną drogą zdobycia zawodu posadzkarza jest ukończenie zasadniczej szkoły zawodowej budowlanej w zawodzie technologa robót wykończeniowych w budownictwie.

Posadzkarza powinien cechować dobry stan zdrowia i duża sprawność fizyczna. Zawodu posadzkarza nie mogą wykonywać osoby ze stwierdzonymi chorobami: układu krążenia, układu oddechowego, gośćcowymi, skóry i alergii (konieczny jest brak alergii na substancje chemiczne stosowane w posadzkarstwie). Ze względu na ciężką fizyczną pracę w zawodzie posadzkarza nie są zatrudniane kobiety.

Zarobki


Średnie zarobki na stanowisku posadzkarza utrzymują się na poziomie 1800 – 3000 złotych brutto miesięcznie. Uzależnione są najczęściej od ilości wykonywanych zleceń.
Więcej na ten temat: posadzkarz

Dostępne oferty pracy:

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: