eGospodarka.pl

PracaSłownik stanowisk › Opiekunka do dzieci, opiekun dzieci

Opiekunka do dzieci, opiekun dzieci

Opiekunka do dzieci, opiekun dzieci

Opiekunka do dzieci, opiekun dzieci - zakres obowiązków i opis stanowiska © vitapix - Fotolia.com

Opiekunka dziecięca jest często zarazem wychowawcą małego dziecka. Pełni funkcje wychowawczo-opiekuńcze, wykonuje zabiegi higieniczno-pielęgnacyjne, dba o prawidłowy rozwój i bezpieczeństwo dziecka. Celem pracy opiekunki jest zapewnienie wszechstronnej opieki, pielęgnacji i bezpieczeństwa dziecku lub dzieciom podczas nieobecności rodziców (choć niejednokrotnie również wtedy, gdy są oni obecni). Opiekunka czuwa nad prawidłowym rozwojem fizycznym, emocjonalnym, intelektualnym i społecznym powierzonych dzieci, kształtując ich zachowania i nawyki.
Osoba wykonująca pracę opiekunki do dzieci stymuluje i wspomaga rozwój małego dziecka, tworząc mu warunki do samodzielności, kształtowania autonomii, czyli nabywania umiejętności dokonywania wyborów, podejmowania decyzji, tworzenia relacji wymiany i wzajemności z innymi (dziecko – dziecko; dziecko – dorosły). Wykorzystuje różnorodne formy i metody pracy opiekuńczo-wychowawczo-edukacyjnej. Opiekunki pracują przeważnie w domach prywatnych.

Czym się zajmuje opiekunka do dzieci, opiekun dzieci (Zakres obowiązków):


  • Podejmowanie działań opiekuńczych i pielęgnacyjnych
  • Organizowanie zajęć edukacyjnych i wychowawczych
  • Wyrównywanie deficytów rozwojowych
  • Udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej
  • Eliminowanie zagrożeń występujących w otoczeniu dziecka
  • Stymulowanie rozwoju dziecka
  • Kształtowanie odpowiednich nawyków i cech charakteru dziecka

Wymagania


Zawód opiekunki dziecięcej wykonywany jest przez kobiety (rzadziej przez mężczyzn) w różnym wieku, z różnym poziomem wykształcenia i doświadczenia zawodowego. Coraz częściej można spotkać wymóg wykształcenia wyższego minimum pierwszego stopnia zdobyty na kierunku pedagogika lub psychologia. Od końca 2015 r. w zawodzie opiekunka dziecięca mogą być prowadzone kwalifikacyjne kursy zawodowe dla absolwentów liceum profilowanego o profilu socjalnym.

Opiekunkę dziecięcą cechuje rzetelność, sumienność, odpowiedzialność, cierpliwość. Wskazane są uzdolnienia artystyczne (muzyczne, plastyczne). Opiekunka powinna także posiadać umiejętność udzielania pierwszej pomocy w sytuacjach zagrażających zdrowiu i życiu dziecka.

Zarobki


Wynagrodzenie opiekunki dziecięcej jest często stawką negocjacyjną między pracownikiem a pracodawcą, najczęstszy przedział to 5 - 15 zł/h netto. Mniej zarabia się w małych miasteczkach i na wsiach, najwięcej natomiast w Warszawie i/lub posiadając wykształcenie pedagogiczne.
Więcej na ten temat: opiekunka do dzieci, opiekun dzieci

Dostępne oferty pracy:

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: