eGospodarka.pl

PracaSłownik stanowisk › Operator wtryskarki

Operator wtryskarki

Operator wtryskarki

Operator wtryskarki - zakres obowiązków i opis stanowiska © markobe - Fotolia.com

Operator wtryskarki obsługuje i nadzoruje urządzenia służące do formowania wyrobów z tworzyw sztucznych. Jest to zawód o charakterze produkcyjnym. Celem pracy operatora jest obsługiwanie wtryskarek do formowania wyrobów o różnych kształtach z tworzyw termoplastycznych lub termoutwardzalnych. Operator wtryskarki obsługuje również urządzenia pomocnicze do podawania surowca i odbioru wyprasek, sortuje półprodukty oraz gotowe produkty, a także pakuje je.
Do zadań osoby zatrudnionej na stanowisku operatora wtryskarki należy: nadzorowanie i kontrolowanie prawidłowości przebiegu procesów formowania i jakości wytworzonych wyrobów, wypełnianie dokumentacji technologicznej, w tym kart identyfikacyjnych wyrobów, czyszczenie i konserwowanie obsługiwanych urządzeń, kontrola urządzeń sterowniczych nadzorujących proces technologiczny oraz reagowanie na nieprawidłowości w procesie.

Miejscem pracy operatora wtryskarki jest wydział produkcyjny często zwany „wtryskownią” lub wydziałem wtrysku, w którym zainstalowane są maszyny i urządzenia do produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych.

Czym się zajmuje operator wtryskarki (Zakres obowiązków):


  • przygotowywanie gniazda produkcyjnego do uruchomienia produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych
  • prowadzenie i kontrolowanie procesów produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych
  • segregowanie i składowanie wyrobów
  • wypełnianie dokumentacji produkcyjnej i jakościowej

Wymagania


Zawód operatora wtryskarki można uzyskać po ukończeniu specjalistycznych kursów, szkoleń lub poprzez praktykę w zakładzie pracy. Operator wtryskarki może brać udział w szkoleniach organizowanych w przedsiębiorstwie, przez stowarzyszenia i inne organizacje branżowe, przez producentów maszyn (wtryskarki i urządzenia peryferyjne, takie jak: młyny, roboty czy podajniki) lub w wyspecjalizowanych ośrodkach szkoleniowych.

Pracodawcy zatrudniają osoby posiadające ukończoną szkołę zasadniczą zawodową w zawodzie operator maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych. Przeciwwskazaniem do wykonywania tego zawodu są alergie skórne na smary i oleje oraz ograniczone możliwości ruchowe.

Zarobki


Przeciętne zarobki operatora wtryskarki wynoszą około 2000 zł brutto.
Więcej na ten temat: operator wtryskarki

Dostępne oferty pracy:

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: