eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaSłownik stanowisk › Doradca kredytowy

Doradca kredytowy

Doradca kredytowy

Doradca kredytowy - zakres obowiązków i opis stanowiska © apops - Fotolia.com

Doradca kredytowy to doradca klienta specjalizujący się w sprzedaży produktów kredytowych. Zazwyczaj zatrudniony jest w instytucjach finansowych oferujących kredyty (banki) lub firmach doradczych, może też pracować jako niezależny doradca w ramach własnej działalności. Jego zadaniem jest pomoc w wyborze najkorzystniejszego dla klienta kredytu, dlatego musi dobrze orientować się w dostępnych na rynku produktach, znać ryzyko związane z konkretnymi decyzjami i uczciwie je przedstawiać.

Przeczytaj także: Doradca finansowy w cenie?

Czym się zajmuje doradca kredytowy (Zakres obowiązków):


  • Przeprowadzanie rozmów z klientami w celu poznania ich oczekiwań i dokonania wstępnej oceny możliwości finansowych
  • Prezentowanie klientom oferty banku (lub ofert różnych banków w przypadku niezależnych doradców) i udzielanie pomocy w zakresie wyboru produktu najlepiej odpowiadającego ich preferencjom oraz możliwościom
  • Pozyskiwanie nowych klientów i budowanie z nimi satysfakcjonujących relacji
  • Przygotowywanie dokumentów i wniosków, wyjaśnianie zapisów zawartych w dokumentach
  • Pośredniczenie między klientem a bankiem
  • Przekazanie klientowi decyzji (pozytywnej bądź negatywnej) – decyzja jest podejmowana na podstawie dokładnej analizy zdolności kredytowej dokonanej przez analityka finansowego
  • Realizacja planów sprzedażowych
  • Budowanie pozytywnego wizerunku firmy

Wymagania


Doradca kredytowy powinien mieć wykształcenie minimum średnie, jednak mile widziany jest dyplom uczelni wyższej – preferowane są kierunki związane z finansami (np. ekonomia), ale może to być również psychologia czy socjologia. Ważna jest szeroka wiedza z zakresu finansów i produktów bankowych, a także chęć jej ciągłego poszerzania. Należy na bieżąco śledzić kursy walut czy orientować się w zmianach w prawie.

Od kandydatów na to stanowisko wymaga się wysokich zdolności interpersonalnych, samodzielności w działaniu, rzetelności. Ważna jest etyka w działaniu i uczciwość – oferta powinna być przedstawiona klientowi w sposób całościowy, z uwzględnieniem możliwego ryzyka, tak, aby klient miał pełną świadomość, na co się decyduje.

Zarobki


Zarobki są ściśle zależne od skuteczności doradcy. W niektórych firmach obowiązuje system podstawa + prowizja, w innych można liczyć wyłącznie na prowizję. Początki w tym zawodzie mogą być trudne, osoby wytrwałe mogą wypracować zarobki rzędu nawet kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie.
Więcej na ten temat: doradca kredytowy

Dostępne oferty pracy:

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: