Minimalne zarobki w Anglii w górę. O 19 pensów
2014-09-18 11:23
Przeczytaj także: „Help wanted”, czyli zarobki Polaków w Wielkiej Brytanii
Minimalne wynagrodzenie przysługuje wszystkim osobom, które ukończyły 16. rok życia i są zatrudnione na terenie Zjednoczonego Królestwa. Jak podkreśla LPC, nie dotyczy to tylko pracujących na pełny etat (full-time). Minimalna stawka należy się także osobom, które:- pracują na niepełny etat (part-time)
- pracują dorywczo lub sezonowo (nawet jeśli są zatrudnione na jeden dzień)
- są zatrudniane przez agencje pośrednictwa pracy
- pracują zdalnie, bądź są wynagradzane za konkretne dzieło
- odbywają staż (poza stażem z urzędu pracy), lub pracują na okresie próbnym
- są zatrudnione w rolnictwie
- pracują w służbie morskiej
Minimalne wynagrodzenie nie przysługuje m.in. osobom, które są samozatrudnione, nie ukończyły 16. roku życia, obejmują wysokie stanowiska dyrektorskie, lub przebywają na Wyspach Brytyjskich w ramach programów: Erasmus, Leonardo da Vinci, Youth in Action itp. Ponadto stawka minimalna nie obowiązuje ludzi kierowanych przez Jobcentre Plus na tzw. work trial, czyli na staż z urzędu. Nie dotyczy też osób służących w wojsku oraz osadzonych w zakładach karnych.
fot. mat. prasowe
Wysokość płacy minimalnej w Wielkiej Brytanii
W skład płacy minimalnej wchodzi nie tylko wynagrodzenie, ale również zaliczka na poczet podatku dochodowego i składka na podstawowe ubezpieczenie społeczne.
Minimalna stawka brutto za godzinę pracy wynosi obecnie 6,31 GBP. Od pierwszego października 2014 roku wzrośnie ona o 19 pensów, wobec czego pracownicy nie będą mogli pracować za kwotę niższą niż 6,50 GBP. Kwota ta dotyczyć będzie wszystkich pracowników powyżej 21 roku życia. W przypadku osób między 18 a 20 rokiem życia stawka minimalna wzrośnie o 10 pensów – z 5,03 GBP do 5,13 GBP. Wzrost zarobków odczują też praktykanci. Zarobią oni o 5 pensów więcej niż dotychczas.
W skład płacy minimalnej wchodzi przede wszystkim wynagrodzenie zasadnicze netto (basic pay) oraz zaliczka na poczet podatku dochodowego (income tax) i składka podstawowego ubezpieczenia społecznego (class 1 national insurance contribution). Ponadto pracodawca wlicza w nią wszelkie premie i prowizje, które uzależnione są od jakości wykonywanej pracy. Uwzględniane są także ewentualne koszty zakwaterowania w lokalu pracodawcy. Koszty te nie mogą być większe niż 4,61 GBP dziennie lub 32,27 GBP tygodniowo.
Sprawdź, ile powinieneś zarabiać! Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki z innymi. .
Dominika Staniszewska
![Rozliczenie dochodów z Wielkiej Brytanii po brexicie [© terimakasih0 - pixabay.com] Rozliczenie dochodów z Wielkiej Brytanii po brexicie](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/Anglia/Rozliczenie-dochodow-z-Wielkiej-Brytanii-po-brexicie-243896-150x100crop.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
-
Pracujesz w Anglii czy Austrii? Fiskus zabierze Ci zagraniczny podatek
-
Praca w Anglii: ile zarabiają Polacy?
-
Samozatrudnienie w Anglii: jakie zarobki?
-
Praca w Anglii bez podatku w Polsce
-
Działalność bez rejestracji. W 2023 roku można zarobić nawet 26,6 tys. zł
-
Działalność nierejestrowa - wyższy limit przychodów w 2023 roku?
-
Najniższa krajowa. Kolejna podwyżka już w 2022 roku
-
O ile wzrośnie płaca minimalna w 2022 roku?
-
Płaca minimalna 2021 wyższa o 200 zł brutto
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)