eGospodarka.pl

PracaWynagrodzenia › Minimalne zarobki w Anglii w górę. O 19 pensów

Minimalne zarobki w Anglii w górę. O 19 pensów

2014-09-18 11:23

Minimalne zarobki w Anglii w górę. O 19 pensów

Wielka Brytania podnosi płacę minimalną © P.CH. - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Zapowiadana na początku 2014 roku podwyżka płacy minimalnej w Wielkiej Brytanii wchodzi w życie od 1 października. Minimalna stawka godzinowa wzrośnie o 19 pensów i będzie wynosiła 6,50 GBP. Podwyżka pensji obejmie wszystkich uprawnionych do otrzymywania minimalnego wynagrodzenia zatrudnionych na terenie Zjednoczonego Królestwa – w tym imigrantów. Jest to zatem szczególnie istotna informacja dla Polaków pracujących w Wielkiej Brytanii.

Przeczytaj także: „Help wanted”, czyli zarobki Polaków w Wielkiej Brytanii

Minimalne wynagrodzenie przysługuje wszystkim osobom, które ukończyły 16. rok życia i są zatrudnione na terenie Zjednoczonego Królestwa. Jak podkreśla LPC, nie dotyczy to tylko pracujących na pełny etat (full-time). Minimalna stawka należy się także osobom, które:
  • pracują na niepełny etat (part-time)
  • pracują dorywczo lub sezonowo (nawet jeśli są zatrudnione na jeden dzień)
  • są zatrudniane przez agencje pośrednictwa pracy
  • pracują zdalnie, bądź są wynagradzane za konkretne dzieło
  • odbywają staż (poza stażem z urzędu pracy), lub pracują na okresie próbnym
  • są zatrudnione w rolnictwie
  • pracują w służbie morskiej

Minimalne wynagrodzenie nie przysługuje m.in. osobom, które są samozatrudnione, nie ukończyły 16. roku życia, obejmują wysokie stanowiska dyrektorskie, lub przebywają na Wyspach Brytyjskich w ramach programów: Erasmus, Leonardo da Vinci, Youth in Action itp. Ponadto stawka minimalna nie obowiązuje ludzi kierowanych przez Jobcentre Plus na tzw. work trial, czyli na staż z urzędu. Nie dotyczy też osób służących w wojsku oraz osadzonych w zakładach karnych.

fot. mat. prasowe

Wysokość płacy minimalnej w Wielkiej Brytanii

W skład płacy minimalnej wchodzi nie tylko wynagrodzenie, ale również zaliczka na poczet podatku dochodowego i składka na podstawowe ubezpieczenie społeczne.


Minimalna stawka brutto za godzinę pracy wynosi obecnie 6,31 GBP. Od pierwszego października 2014 roku wzrośnie ona o 19 pensów, wobec czego pracownicy nie będą mogli pracować za kwotę niższą niż 6,50 GBP. Kwota ta dotyczyć będzie wszystkich pracowników powyżej 21 roku życia. W przypadku osób między 18 a 20 rokiem życia stawka minimalna wzrośnie o 10 pensów – z 5,03 GBP do 5,13 GBP. Wzrost zarobków odczują też praktykanci. Zarobią oni o 5 pensów więcej niż dotychczas.

W skład płacy minimalnej wchodzi przede wszystkim wynagrodzenie zasadnicze netto (basic pay) oraz zaliczka na poczet podatku dochodowego (income tax) i składka podstawowego ubezpieczenia społecznego (class 1 national insurance contribution). Ponadto pracodawca wlicza w nią wszelkie premie i prowizje, które uzależnione są od jakości wykonywanej pracy. Uwzględniane są także ewentualne koszty zakwaterowania w lokalu pracodawcy. Koszty te nie mogą być większe niż 4,61 GBP dziennie lub 32,27 GBP tygodniowo.
Do płacy minimalnej nie można wliczać nadgodzin, dodatków za niebezpieczną pracę ani żadnych kosztów, jakie ponosi pracownik w związku z wykonywanym zawodem. Nie wlicza się też płatności na poczet rent i emerytur, odpraw czy napiwków.

Sprawdź, ile powinieneś zarabiać! Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki z innymi. .

Dominika Staniszewska

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Polecane oferty pracy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: