eGospodarka.pl

PracaWynagrodzenia › Niższe chorobowe dla mundurowych

Niższe chorobowe dla mundurowych

2014-02-23 14:26

Niższe chorobowe dla mundurowych

Mundurowi z niższym chorobowym © FER737NG - Fotolia.com

Funkcjonariusze służb mundurowych w czasie choroby będą mieli wypłacane niższe chorobowe - zdecydował Senat. Policjanci, strażacy, strażnicy graniczni czy żołnierze przebywający na zwolnieniach chorobowych, o ile choroba ta nie będzie miała związku ze służbą, otrzymają 80 procent uposażenia za dni choroby, a nie 100 procent jak dotychczas.

Przeczytaj także: Mundurowi na L-4 dostaną mniej

Zarówno podczas prac w Sejmie jak i w Senacie, ustawa obniżająca uposażenie chorującym funkcjonariuszom służb mundurowych budziła duże kontrowersje. Przeciwko niej protestowali zarówno sami zainteresowani, czyli funkcjonariusze służb podległych MSW jak i żołnierze, oraz przedstawiciele opozycji parlamentarnej. Protesty jednak nie przyniosły efektów i Senat bez poprawek przyjął rządową ustawę obniżającą płace mundurowych przebywających na L-4. Teraz ustawa zostanie skierowana do podpisu przez Prezydenta RP.

Przygotowana przez rząd ustawa zrównuje zasady zwolnień lekarskich funkcjonariuszy z tymi, które obowiązują w systemie powszechnym.

Po wejściu przepisów w życie policjanci, funkcjonariusze Straży Granicznej, strażacy z Państwowej Straży Pożarnej, funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu, żołnierze zawodowi, agenci CBA, żołnierze Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego oraz funkcjonariusze Służby Więziennej w czasie zwolnienia lekarskiego będą otrzymywać 80 procent uposażenia zasadniczego wraz z dodatkami o charakterze stałym.

Dodatkowo, jeśli podczas zwolnienia lekarskiego mundurowi będą pracować zarobkowo lub wykorzystywać zwolnienie niezgodnie z jego celem, stracą prawo do uposażenia za cały okres tego zwolnienia. Obecnie funkcjonariusze lub żołnierze przebywający na zwolnieniach otrzymują 100 procent pensji.

Obniżka pensji nie obejmie wszystkich przypadków chorób. Funkcjonariusze i żołnierze będą otrzymywać 100 procent uposażenia jeśli znajdą się na zwolnieniu lekarskim z powodu choroby lub wypadku mającego związek ze służbą, choroby przypadającej w czasie ciąży, choroby podczas służby poza granicami kraju lub w przypadku gdy choroba jest wynikiem działań o charakterze bohaterskim.

Zaoszczędzone na niższych zwolnieniach lekarskich pieniądze mają zostać przeznaczone na nagrody w ramach funduszu nagród i zapomóg.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Polecane oferty pracy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: