eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Jak pisać CV?

Jak pisać CV?

2009-02-14 12:26

Zanim zaczniesz czytać poniższy artykuł postaw się przez chwilę na miejscu pracodawcy... Czy zatrudniłbyś osobę, której CV jest niechlujne, zawiera błędy albo nieprawdziwe informacje? Oczywiście, że NIE, prawda?

Przeczytaj także: Ile CV wysyłać?

CV - nasza wizytówka

Curriculum vitae to nasza zawodowa wizytówka, forma pierwszego kontaktu z potencjalnym pracodawcą, element, który wpływa na to, czy zostaniemy zaproszeni do dalszych etapów procesu rekrutacji.

Wśród setek CV przesłanych przez kandydatów w odpowiedzi na ogłoszenie rekrutacyjne są oczywiście takie, które wyróżniają się profesjonalizmem formy i treści. Niestety, równie często aplikacje z uwagi na różne błędy nie spełniają oczekiwań i są przyczyną odrzucania kandydatów z dalszych etapów selekcji.

Mimo, że o zasadach pisania dokumentów aplikacyjnych napisano wiele, kandydaci wciąż popełniają te same błędy...

Oto najczęstsze błędy popełniane przez kandydatów


Niestaranna forma

Forma CV jest równie ważna co jego treść, wygląd CV od razu zwraca na siebie uwagę, często zanim osoba rekrutująca skupi się na jego zawartości merytorycznej! CV jest zawodową wizytówką, i świadczy o jego właścicielu. Dobrego wrażenia na pewno nie pozostawi po sobie życiorys pognieciony, napisany odręcznie czy wydrukowany na brudnym lub najniższej jakości papierze. CV niesformatowane, napisane kilkoma stylami, kolorami i wielkościami czcionek również nie otrzyma wysokiej noty. Życiorys "artystyczny" - niestandardowy, wzbogacony o dodatkowe elementy graficzne, zyska aprobatę tylko w przypadku poszukiwania pracownika na stanowiska wymagające kreatywności, na przykład do agencji reklamowej. W przypadku pozostałych grup stanowisk pozytywnie oceniona zostanie standardowa forma dokumentów - stonowana, schludna i estetyczna.

Błędy

To oczywiste, że w dokumentach aplikacyjnych należy unikać wszelkiego rodzaju błędów (interpunkcyjnych, ortograficznych, stylistycznych, literówek itp.). Niezależnie od rodzaju, błędy budzą u osoby czytającej CV wrażenie, że kandydat nie jest osobą dokładną i przykładającą się do tego, co robi. Podczas pisania CV warto włączyć opcję sprawdzania pisowni w edytorze tekstu, a po napisaniu przeczytać je kilka razy i pokazać znajomym. Ważne jest również to, aby poprawnie wpisać nazwę firmy, do której aplikujemy - pomyłki w nazwie pracodawcy zdarzają się wyjątkowo często, a przecież wystarczy dosłownie minuta, aby sprawdzić tę informację i nie narazić się na złą opinię.

Objętość

Niezbędne dla pracodawcy informacje powinny zmieścić się na jednej (w przypadku osób z małym doświadczeniem) lub na dwóch (w przypadku osób z większym dorobkiem zawodowym) stronach formatu A4. Nie wygląda dobrze życiorys ani życiorys zajmujący pół strony ani taki, który liczy stron cztery. Przy opisywaniu swoich kwalifikacji i przebiegu kariery należy wykazać się umiarem i zdrowym rozsądkiem. Jeśli brak nam doświadczeń stricte zawodowych warto wzbogacić CV o inne informacje, na przykład dotyczące wolontariatu czy cech osobowych. Jeśli natomiast nasze doświadczenie zawodowe jest bogate i różnorodne, warto wybrać i dokładnie opisać tylko te miejsca pracy i stanowiska, które mogą mieć znaczenie w kontekście pracy, o którą się ubiegamy, a o pozostałych tylko wspomnieć.
Przeczytaj także: 5 cech dobrego CV 5 cech dobrego CV

 

1 2 3

następna

oprac. : Ewelina Supińska / Kariera.pl Kariera.pl

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: