eGospodarka.pl poleca

PracaSłownik stanowisk › Brukarz

Brukarz

Brukarz

Brukarz - zakres obowiązków i opis stanowiska © Photographee.eu - Fotolia.com

Brukarz pracuje przy robotach drogowych – zajmuje się wykładaniem kostką brukową nawierzchni drogowych, ich naprawą, konserwacją i rozbieraniem. Praca ta należy do ciężkich prac fizycznych, dlatego wymaga dobrego zdrowia i siły. Wykonuje się ją na powietrzu, w różnych warunkach atmosferycznych i często w jednej pozycji (klęczącej) przez dłuższy czas, co grozi zmianami reumatycznymi. Brukarz w swojej pracy wykorzystuje liczne narzędzia, takie jak: przecinak mechaniczny, kleszcze brukarskie wzdłużne i poprzeczne, młotki brukarskie gumowe i stalowe, imak brukarski, wyważak brukarski, trójkąt brukarski, listwy zgarniające itd.
Brukarz pracuje w zespole i podlega brygadziście. Praca wykonywana jest z reguły w sezonie wiosenno-letnim (mniej więcej do listopada), w systemie ośmiogodzinnym.

Czym się zajmuje brukarz (Zakres obowiązków):

  • Zabezpieczenie miejsca pracy
  • Odbiór i transport materiałów na miejsce pracy
  • Rozbieranie uszkodzonych nawierzchni
  • Układanie nowych nawierzchni i ich przycinanie za pomocą specjalnych narzędzi
  • Obsługa maszyn brukarskich, naprawa i konserwacja sprzętu
  • Czytanie dokumentacji
  • Porządkowanie miejsca pracy

Wymagania

Brukarz powinien mieć wykształcenie zasadnicze zawodowe o profilu budowlanym. W Centrach Kształcenia Ustawicznego i Centrach Kształcenia Praktycznego można odbyć kursy przygotowujące do zawodu brukarza. Ważna jest jednak przede wszystkim praktyka – osoby z poświadczonym doświadczeniem nie muszą mieć ukończonej konkretnej szkoły. Brukarz musi znać właściwości materiałów, z których korzysta, umieć obsługiwać wykorzystywane w pracy narzędzia i maszyny.

Brukarz musi cechować się dużą siłą fizyczną, być osobą cierpliwą, bardzo dokładną, precyzyjną i umiejącą pracować w zespole. Przydatne są również zręczność manualna i zmysł estetyczny.

Zarobki

Zarobki brukarza kształtują się od minimalnej wartości wynagrodzenia do około 4 000 zł brutto.
Więcej na ten temat: brukarz

Dostępne oferty pracy:

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.