eGospodarka.pl

PracaWynagrodzenia › Polscy przedsiębiorcy nie czekają na wyższą płacę minimalną?

Polscy przedsiębiorcy nie czekają na wyższą płacę minimalną?

2018-08-30 13:20

Polscy przedsiębiorcy nie czekają na wyższą płacę minimalną?

Portfel © ratmaner - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

W 2018 roku pensja minimalna w naszym kraju wzrosła o 100 zł brutto. Okazuje się jednak, że polscy przedsiębiorcy są bardziej skorzy do podwyżek wynagrodzenia aniżeli polski rząd. W tym roku płace w sektorze prywatnym wzrosną nawet o 6 proc. Tak przynajmniej wynika z opracowanego przez Polską Radę Biznesu raportu „Przedsiębiorca odczarowany”.
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zaproponowało, aby wysokość płacy minimalnej w 2019 r. wzrosła do 2220 zł. Od stycznia z 13,70 do 14,50 zł miałaby również wzrosnąć najniższa stawka godzinowa oferowana osobom pracującym na określonych umowach cywilnoprawnych. W ten sposób rządzący chcą kształtować politykę płacową pracodawców i niejako stymulować podwyżki wynagrodzeń. Ostateczne rozstrzygnięcia w tej kwestii muszą zapaść do 15 września, ale dziś trudno jeszcze wyrokować, czy zaproponowana przez resort pracy kwota faktycznie będzie obowiązywać. Nie zgadza się na nią chociażby część związkowców.

Jeżeli jednak porównać rządowe zamierzenia do danych napływających z gospodarki, to widać, że dziś płaca minimalna nawiązuje do trendów rynkowych, a nie odwrotnie. Dynamika wzrostu płac przekroczyła 6 proc. i nie słabnie. Na tym tle najlepiej wypadają polscy przedsiębiorcy, którzy płacą więcej niż pozostałe podmioty gospodarcze.

„Prywaciarz” płaci najwięcej


Dziś płaca minimalna dotyczy około 1,5 miliona osób zatrudnionych w polskiej gospodarce. Zgodnie z liczbami podawanymi przez GUS, to 13 proc. osób zatrudnionych na etatach. Skalę projektowanej podwyżki krytykują m.in. niektóre środowiska pracodawców. Tymczasem zdecydowana większość przedsiębiorców stale podnosi wysokość wynagrodzeń nie oglądając się na płacę minimalną. W ubiegłym roku o 6 proc. Wszystko wskazuje na to, że i w bieżącym roku trend utrzyma się na podobnym poziomie.

Jak pokazuje ostatni raport Polskiej Rady Biznesu „Przedsiębiorca odczarowany” polscy przedsiębiorcy są zdecydowanie najhojniejszą grupą pracodawców. Opierając się na danych za rok 2016 raport pokazał, że polski przedsiębiorca płaci o 274 złote więcej niż wynosiła średnia dla całej gospodarki. Warto też dodać, że licząc według liczby etatów polscy przedsiębiorcy zatrudniają 3,9 mln osób, co stanowi około 30 proc. wszystkich zatrudnionych w gospodarce i aż 57 proc. zatrudnionych we wszystkich przedsiębiorstwach i dwukrotnie więcej niż korporacje międzynarodowe.
– Te dane pokazują, jak nieprawdziwy i krzywdzący jest wciąż żywy stereotyp o „prywaciarzu” – polskim przedsiębiorcy, który wypracowuje zysk kosztem niskich pensji. I Trzeba tutaj zaznaczyć, że polscy przedsiębiorcy to w znakomitej większości małe firmy – mówi wiceprezes Polskiej Rady Biznesu Marian Owerko.

fot. mat. prasowe

Liczba przedsiębiorców w Polsce (w tys.)

Na koniec 2017 r. w Polsce działało 662 tys. przedsiębiorców, często będących szefami kilku firm.


Konkurencja wymusza podwyżki


W założeniu płaca minimalna ma za zadanie chronić portfele zwłaszcza pracowników w najsłabiej opłacanych branżach – prostych usług, produkcji czy handlu. Jednak odnosząc się do raportu, to branże w których najczęściej lokuje się działalność polskich przedsiębiorców.

fot. mat. prasowe

Przedsiębiorcy w Polsce w 2016 r. według sektora działalności

Aż 165 tys. polskich przedsiębiorców większość dochodów czerpie z handlu hurtowego lub detalicznego.

Jak pokazuje raport „Przedsiębiorca odczarowany” PRB największa liczba rodzimych firm działa w branżach związanych z handlem, budownictwem, przetwórstwem przemysłowym, hotelarstwem i gastronomią. Zaledwie 8,3 proc. jest związanych z wysokopłatnymi usługami specjalistycznymi. Co pokazuje, że Polscy przedsiębiorcy kierują się oczekiwaniami rynkowymi, które jak wynika z oficjalnych statystyk stale rosną. W sytuacji mocnej konkurencji rynkowej przedsiębiorcy od dawna muszą odpowiadać na oczekiwania płacowe pracowników.
– Polscy przedsiębiorcy nie tylko nie oszczędzają na pracownikach, ale racjonalnie analizują trendy rynkowe. Nie potrzebują odgórnych regulacji w tym zakresie, bo wiedzą, że jeśli nie odpowiedzą na rynkowe oczekiwania pracowników przegrają rynkową rywalizację – komentuje Marian Owerko.
A raport „Pracodawca odczarowany” PRB pokazuje, że wbrew utartym stereotypom – nie ma to jak u prywaciarza.

fot. mat. prasowe

Odsetek ludzi w wieku 18-64, którzy zamierzają założyć firmę w ciągu trzech lat

Ponad 20 proc. Polaków planuje otworzenie własnego biznesu (w ciągu trzech latach od badania).

fot. mat. prasowe

Struktura firm ze względu na wielkość zatrudnienia (w tys.)

Mikrofirmy, czyli te o zatrudnieniu między jedną a dziewięcioma osobami, stanowiły aż 89 proc. przedsiębiorstw.


oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Polecane oferty pracy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: