eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaWynagrodzenia › Ile kosztowały zmiany w zarządach spółek Skarbu Państwa?

Ile kosztowały zmiany w zarządach spółek Skarbu Państwa?

2018-08-25 00:36

Ile kosztowały zmiany w zarządach spółek Skarbu Państwa?

Ile kosztowały zmiany w zarządach spółek Skarbu Państwa? © beeboys - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Rok 2017 był kolejnym rokiem kadrowej karuzeli w spółkach Skarbu Państwa. Rotacja co prawda znacząco osłabła w stosunku do roku 2016 (30% w 2017 versus 73% w 2016 roku), ale suma przyznanych odpraw nadal była wysoka. W poniższym artykule przyjrzymy się ile Państwo wydało w latach 2016 i 2017 na zmiany kadrowe w zarządach spółek, w których Skarb Państwa ma bezpośrednie udziały. Dane zostały opracowane przy wykorzystaniu raportów Sedlak & Sedlak „Wynagrodzenia członków zarządów w 2016 i 2017 roku”

Przeczytaj także: Wynagrodzenia członków zarządu w 2017 roku

Spółki Skarbu Państwa, czyli które?


Za Spółki Skarbu Państwa uznaje się firmy, w których bezpośredni udział w akcjonariacie ma Państwo. Błędnym jest jednak przekonanie, że w każdym z tych przedsiębiorstw Państwo ma większościowy udział w akcjonariacie.

fot. mat. prasowe

Spółki z udziałami Skarbu Państwa w akcjonariacie

Za Spółki Skarbu Państwa uznaje się firmy, w których bezpośredni udział w akcjonariacie ma Państwo.


Jak widać, tylko w 7 firmach spośród 16 Skarb Państwa ma udział większościowy. W większości pozostałych jest on akcjonariuszem dominującym, co w praktyce zapewnia mu możliwość decydowania o losach spółek. Należy dodać, że oprócz wymienionych przedsiębiorstw, Skarb Państwa sprawuje kontrolę w sposób pośredni w spółkach, w których udziały mają przedsiębiorstwa, gdzie jest głównym akcjonariuszem. Dobrym przykładem są banki PEKAO i Alior , kontrolowane przez PZU. Jak widać w tabeli 1., pomimo karuzeli kadrowej i zarządzania podporządkowanego interesowi społecznemu i politycznemu wymienione przedsiębiorstwa generują pokaźne zyski (łącznie niemal 30 mld PLN).

Gorące stołki - ile to kosztuje?


Jeżeli popatrzymy na odprawy wypłacone menedżerom w 2016 roku to uwagę zwraca przede wszystkim PZU, gdzie koszt wypłaconych odpraw wyniósł niemal 2,5 mln PLN. Ponad 2 mln PLN wypłacono także w PKOBP. Całkowity koszt odpraw we wszystkich spółkach to niemal 7,5 mln PLN, czyli tyle, ile roczne maksymalne wynagrodzenie 5 prezesów dużych spółek według założeń nowej Ustawy Kominowej.

fot. mat. prasowe

Odprawy i zakazy konkurencji wypłacone menedżerom w 2016 roku

Jeżeli popatrzymy na odprawy wypłacone menedżerom w 2016 roku to uwagę zwraca przede wszystkim PZU, gdzie koszt wypłaconych odpraw wyniósł niemal 2,5 mln PLN.


Gdy popatrzymy na rok 2017, to w zestawieniu wysokości odpraw zdecydowanie przoduje Bank PEKAO, spółka pośrednio zależna od Skarbu Państwa, gdzie suma odpraw wyniosła niemal 5,5 mln PLN. Dużo za zmiany zapłacono także w KGHM – ponad 2,5 mln PLN. W przypadku miedziowej spółki należy zadać sobie pytanie jaki sens mają kolejne zmiany, gdyż i tak co roku wymienia się niemal całą kadrę zarządzającą, sowicie za to płacąc. Podobna sytuacja ma zresztą miejsce w JSW. Ogółem suma wypłaconych odpraw w spółkach bezpośrednio lub pośrednio zależnych od Skarbu Państwa to prawie 12 mln PLN.

fot. mat. prasowe

Odprawy i zakazy konkurencji wypłacone menedżerom w 2017 roku

Gdy popatrzymy na rok 2017, to w zestawieniu wysokości odpraw zdecydowanie przoduje Bank PEKAO, spółka pośrednio zależna od Skarbu Państwa, gdzie suma odpraw wyniosła niemal 5,5 mln PLN.


Karuzela kręci się dalej


Stabilność zatrudnienia w zarządzie spółki jest jednym z wyznaczników kondycji i zdrowia danej firmy. Częste zmiany zazwyczaj oznaczają kłopoty w organizacji. Warto pamiętać, że koordynowanie działań dużego przedsiębiorstwa wymaga trochę czasu na wdrożenie. Tymczasem spośród 22 menedżerów, którzy otrzymali odprawy w 2016 roku 10 nie przepracowało nawet 2 lat. W 2017 roku spośród 23 było to 9 osób. Taka skala rotacji na pewno nie ujdzie uwadze potencjalnych inwestorów i na pewno nie wpłynie korzystnie na poziom zarządzania spółką. Wydane na odprawy niemal 20 mln PLN, nie było być może dużą sumą w skali przychodów i zysków wymienionych spółek. jednak pieniądze te można było spożytkować lepiej.

Ile zarabiają inni na Twoim stanowisku? Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki do rynkowych stawek! .

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: