eGospodarka.pl

PracaWynagrodzenia › Ile płacą najbogatsi inwestorzy na GPW?

Ile płacą najbogatsi inwestorzy na GPW?

2018-01-21 00:44

Ile płacą najbogatsi inwestorzy na GPW?

Ile płacą najbogatsi inwestorzy na GPW? © Africa Studio - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (7)

Prezentujemy wynagrodzenia wypłacane przez najbogatszych inwestorów na GPW osobom zarządzającym ich spółkami. Ile płaci Zygmunt Solorz, Michał Sołowow, Tomasz Biernacki, Dariusz Miłek i Tomasz Domogała?

Zygmunt Solorz – Żak: Cyfrowy Polsat, ZEPAK, ATM Grupa (9,47 mld PLN)


Niekwestionowany lider rankingu, posiadający portfel o wartości prawie 9,5 mld PLN, czyli o przeszło 5 mld PLN większy niż drugi w zestawieniu Michał Sołowow, zbudował swoją potęgę inwestując przede wszystkim w medialną grupę Cyfrowego Polsatu. Jak miliarder wynagradza osoby zarządzające swoimi spółkami? Odpowiedź w poniższej tabeli:

fot. mat. prasowe

Wynagrodzenia menedżerów w spółkach kontrolowanych przez Zygmunta Solorza - Żaka

Najwyższe wynagrodzenie otrzymał prezes Cyfrowego Polsatu – 6,5 mln PLN.


Najwyższe wynagrodzenie otrzymał prezes Cyfrowego Polsatu – 6,5 mln PLN. Warto dodać, że 5 mln PLN z podanej kwoty stanowiły premie i nagrody. Prezesem Cyfrowego Polsatu, od 2014 roku jest syn inwestora, Tobias Solorz. Członkowie zarządu w medialnej spółce zarobili średnio 2, 38 mln PLN. Wynagrodzenia w pozostałych spółkach były zdecydowanie niższe. Prezes ATM Grupy zarobił w 2016 roku 508 tys. PLN, a członkowie zarządu średnio 410 tys. PLN. W ZEPAK-u w 2016 roku nastąpiły zmiany w fotelu prezesa, przez to nie możemy podać porównywalnej kwoty wynagrodzenia. W przypadku osób pełniących funkcję wiceprezesów średnie wynagrodzenie wyniosło 521 tys. PLN. Warto dodać, że sam Zygmunt Solorz – Żak w Cyfrowym Polsacie i ZEPAK-u, jako przewodniczący rad nadzorczych otrzymał w 2016 roku wynagrodzenie w wysokości niespełna 313 tys. PLN.

Michał Sołowow: Synthos (4,03 mld PLN)


Michał Sołowow ostatnimi czasy pojawia się w mediach głównie za sprawą wezwań na sprzedaż akcji swoich spółek. Miliarder z giełdy wycofał już Barlinek i Rovese (dawny Cersanit). Wezwanie na sprzedaż akcji zostało ogłoszone także na warty ponad 6 miliardów chemiczny Synthos, będący ostatnia giełdową spółką w portfelu inwestora.

fot. mat. prasowe

Wynagrodzenia menedżerów w spółkach kontrolowanych przez Michała Sołowowa

Wiceprezesi zarobili średnio 1,5 mln PLN, podczas gdy mediana rynkowa wynagrodzeń wiceprezesów na całej GPW wyniosła w 2016 roku 593 tys. PLN.


Prezes Synthosu znajduje się w naszym rankingu wynagrodzeń menedżerów zaraz za Tobiasem Solorzem z Cyfrowego Polsatu. Zajmuje on szóste miejsce. Znacząco powyżej mediany rynkowej obliczonej przez Sedlak & Sedlak w raporcie „Wynagrodzenia członków zarządów w 2016 roku" zarabiali też wiceprezesi i członkowie zarządu chemicznej spółki. Wiceprezesi zarobili średnio 1,5 mln PLN, podczas gdy mediana rynkowa wynagrodzeń wiceprezesów na całej GPW wyniosła w 2016 roku 593 tys. PLN. Członkowie zarządu zarobili średnio 926 tys. PLN, czyli o prawie 400 tys. PLN więcej niż wynosi mediana rynkowa.

Tomasz Biernacki: Dino Polska (3,74 mld PLN)


Debiut akcji sieci marketów Dino Polska na GPW był jednym z najważniejszych zeszłorocznych wydarzeń na rynku kapitałowym. Akcje w niecały rok zdrożały z 34 PLN do blisko 80 PLN. Wartość oferty emisyjnej wyniosła ponad 1,6 mld PLN. Był to drugi największy giełdowy debiut 2017 roku, ustępujący wielkością tylko debiutowi operatora telekomunikacyjnego Play. Wynagrodzenie prezesa zarządu wyniosło 890 tys. PLN, a członka zarządu 376 tys. PLN.

fot. mat. prasowe

Wynagrodzenia menedżerów w spółkach kontrolowanych przez Tomasza Biernackiego

Wynagrodzenie prezesa zarządu wyniosło 890 tys. PLN, a członka zarządu 376 tys. PLN.


Dariusz Miłek: CCC (3,08 mld PLN)


Wartość portfela giełdowego potentata branży obuwniczej wzrosła w ciągu 2017 roku o 910 mln PLN. Prezes zarządu spółki zarobił w 2016 roku 870 tys. PLN, czyli więcej niż prezes często porównywanego z CCC giganta odzieżowego LPP (ten zarobił 765 tys. PLN). Co ciekawe więcej od CEO zarobili członkowie zarządu. Należy dodać, że prezesem jest sam Dariusz Miłek, posiadający ponad 28% akcji spółki. Z zysku za 2015 rok CCC wypłaciło 2,19 zł dywidendy na akcję, oznacza to, że giełdowy inwestor mógł pod jej postacią otrzymać w 2016 roku 25,4 mln PLN. Tej informacji brak jednak w sprawozdaniu finansowym spółki.

fot. mat. prasowe

Wynagrodzenia menedżerów w spółkach kontrolowanych przez Dariusza Miłka

Prezes zarządu spółki zarobił w 2016 roku 870 tys. PLN, czyli więcej niż prezes często porównywanego z CCC giganta odzieżowego LPP (ten zarobił 765 tys. PLN).


Tomasz Domogała: Famur, Polska Grupa Odlewnicza, Zamet Industry (2,33 mld PLN)


Piątym najbogatszym inwestorem GPW jest 32 letni Tomasz Domogała, który przemysłowy biznes przejął po ojcu. Od ich wspólnych inicjałów pochodzi też nazwa grupy przez którą kontrolują giełdowe spółki – TDJ. Rodzina Domogałów zbudowała swój biznes poprzez restrukturyzację spółek przemysłowych, produkujących maszyny dla górnictwa. Ostatnimi czasy branża przeżywała ciężkie czasy. Wynagrodzenia menedżerów w kontrolowanych przez biznes Domogałów spółkach były niższe niż mediana rynkowa. Warto dodać, że w portfelu inwestora znajdował się jeszcze, kontrolowany pośrednio poprzez Famur, Kopex oraz Pemug, spółki również operujące w branży przemysłowej. W Kopexie żaden z menedżerów nie przepracował całego 2016 roku, przez co zrezygnowaliśmy z podawania danych dla tej spółki. Sam Tomasz Domogała jako przewodniczący rad nadzorczych swoich spółek otrzymał w 2016 roku wynagrodzenie w wysokości 34 tys. PLN.

fot. mat. prasowe

Wynagrodzenia menedżerów w spółkach kontrolowanych przez Tomasza Domogałę

Tomasz Domogała jako przewodniczący rad nadzorczych swoich spółek otrzymał w 2016 roku wynagrodzenie w wysokości 34 tys. PLN.


Podsumowanie


Poniższy wykres prezentuje wynagrodzenia prezesów spółek z portfeli giełdowych inwestorów. Zdecydowanie najwyższe wynagrodzenie otrzymali prezesi Cyfrowego Polsatu i Synthosu. Prezesi innych spółek otrzymali wynagrodzenia zdecydowanie niższe. Na wykresie widać pewną zależność pomiędzy wielkością rynkową spółki, a oferowanym prezesowi wynagrodzeniem.

fot. mat. prasowe

Wynagrodzenia prezesów spółek z portfeli giełdowych inwestorów w 2016 roku

Zdecydowanie najwyższe wynagrodzenie otrzymali prezesi Cyfrowego Polsatu i Synthosu.


Najwięksi inwestorzy GPW wykazują różne strategie zarządzania swoimi spółkami. Niektórzy, tak jak Zygmunt Solorz – Żak i Tomasz Domogała zarządzają swoimi spółkami poprzez przewodnictwo w radach nadzorczych. Inni sami pełnią funkcję prezesa, jak Dariusz Miłek w CCC, czy Marek Piechocki w LPP. Inni w końcu, jak Michał Sołowow, czy Tomasz Biernacki zarządzają z tylnego fotela przez swoich ludzi w radach czy zarządach. Miliarderzy wynagradzają menedżerów swoich spółek w różny sposób, choć występuje tu związek z wielkością zarządzanej spółki.

Ile zarabiają inni na Twoim stanowisku? Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki do rynkowych stawek! .

oprac. : wynagrodzenia.pl

Oceń

1 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Polecane oferty pracy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: