eGospodarka.pl

PracaWynagrodzenia › Wynagrodzenia menedżerów spółek giełdowych 2016

Wynagrodzenia menedżerów spółek giełdowych 2016

2017-09-24 00:30

Wynagrodzenia menedżerów spółek giełdowych 2016

Menedżer © Farion - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Czy zastanawiali się kiedyś Państwo ile zarabia członek zarządu spółki giełdowej? A ile zarabia członek zarządu dużej spółki Skarbu Państwa? Kto zarobił najwięcej? Sedlak & Sedlak już po raz 13 zebrał informacje o wynagrodzeniach menedżerów spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.
W tegorocznej edycji przeanalizowaliśmy wynagrodzenia 1 433 menedżerów z 366 spółek, w tym 923 menedżerów, którzy przepracowali cały rok.

Mediana, to wartość znajdująca się dokładnie w środku zbioru danych. W naszym przypadku mediana wynagrodzeń oznacza wartość powyżej lub poniżej której zarabia połowa menedżerów. W 2016 roku wyniosła ona 596 tys. PLN brutto. Miesięcznie odpowiada to 49,7 tys. PLN brutto. Jednak 25% najlepiej zarabiających menedżerów otrzymało więcej niż 1,2 mln PLN.

fot. mat. prasowe

Roczne wynagrodzenia menedżerów spółek notowanych na GPW

W 2016 roku mediana wyniosła 596 tys. PLN brutto.


Wynagrodzenia w spółkach Skarbu Państwa


Giełdowe spółki Skarbu Państwa są zazwyczaj większe niż prywatne. O ile spółki giełdowe będące w prywatnych rękach miały w 2016 roku średnio 842 mln PLN przychodów, o tyle średnie przychody w spółkach Skarbu Państwa to 17 mld PLN. Drugą ważną różnicą pomiędzy spółkami prywatnymi, a państwowymi jest rotacja osób zarządzających. O ile w spółkach prywatnych wyniosła ona w 2016 roku 17%, to w spółkach państwowych było to już 73%. Spółki Skarbu Państwa różnią się od pozostałych także pensjami menedżerów. Mediana wynagrodzeń ich członków zarządów wyniosła w 2016 roku 1,3 mln PLN. W spółkach prywatnych było to 563 tys. PLN. Z drugiej strony spółki Skarbu Państwa mają średnio 20 razy większe przychody niż spółki prywatne notowane na GPW.

fot. mat. prasowe

Mediana wynagrodzeń w spółkach prywatnych i Skarbu Państwa

Spółki Skarbu Państwa różnią się od pozostałych pensjami menedżerów. Mediana wynagrodzeń ich członków zarządów wyniosła w 2016 roku 1,3 mln PLN. W spółkach prywatnych było to 563 tys. PLN.


Kto zarobił najwięcej w 2016 roku?


Jak co roku, w naszym raporcie nie zabrakło rankingu najlepiej zarabiających menedżerów. Powyżej psychologicznej granicy 1 mln PLN zarobiło aż 356 członków zarządów. Najwięcej zarobił Janusz Filipiak, prezes i założyciel Comarch SA – 11,6 mln PLN. Comarch SA jest obecnie drugą pod względem wielkości firmą informatyczną w Polsce z ponad 1 mld PLN przychodów. Drugi w zestawieniu Luigi Lovaglio, niedawno odwołany prezes banku PEKAO SA, zarobił 9,6 mln PLN. Włoch był prezesem banku od 01.05.2011 roku. Trzecie najwyższe wynagrodzenie otrzymał Mariusz Książek, prezes i założyciel dewelopera Marvipol SA.

fot. mat. prasowe

Menedżerowie spółek giełdowych, którzy w 2016 roku zarobili najwięcej

Najwięcej zarobił Janusz Filipiak, prezes i założyciel Comarch SA – 11,6 mln PLN.


Podsumowanie


Prawie połowa menedżerów spółek giełdowych zarobiła w 2016 roku więcej niż 50 tys. miesięcznie. Gdy pod uwagę weźmiemy menedżerów spółek Skarbu Państwa, to połowa menedżerów nimi zarządzających zarabia więcej niż 110 tys. PLN miesięcznie. Trzech najlepiej zarabiających menedżerów zarobiło niemal 30 mln PLN. Dwóch z nich było założycielami zarządzanych spółek.

Ile zarabiają inni na Twoim stanowisku? Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki do rynkowych stawek! .

oprac. : wynagrodzenia.pl

Zobacz także


Oceń

1 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Polecane oferty pracy

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.