eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaWynagrodzenia › Ile zarabia programista w Polsce?

Ile zarabia programista w Polsce?

2017-12-29 00:50

Ile zarabia programista w Polsce?

Ile zarabia programista w Polsce? © DragonImages - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (7)

Ile zarabia programista? Jak wynika z danych opublikowanych przez No Fluff Jobs, Senior Java Developer może liczyć na 15 000 złotych miesięcznie. Okazuje się również, że pracownicy branży IT raczej nie powinni narzekać na tempo, w jakim rosną ich wynagrodzenia - względem 2016 roku średni wzrost pensji osiągnął prawie 7%.

Przeczytaj także: Ile zarabia programista w 2017 roku?

Doświadczony Java Developer może liczyć na pensję rzędu 15 000 złotych. Może też oczekiwać, że jego wynagrodzenie będzie rosło w dość dynamicznym tempie. W porównaniu do 2016 roku, średnie zarobki w branży IT wyniosły niemal 7%. Najwyższe podwyżki obejmują pracowników, którzy legitymują się ponad 5-letnim doświadczeniem - średnie widełki płacowe dla tej grupy to od 11400 do 16200 złotych. Okazuje się jednak, że nawet początkujący programista otrzymuje wynagrodzenie znacznie przewyższające średnią krajową - jest to od 4900 do 7700 złotych.

Kwoty przedstawiają wynagrodzenia netto na fakturze B2B.

Wynagrodzenia w największych polskich miastach


Jeżeli przyjrzeć się poszczególnym miastom, to na największe procentowe podwyżki wynagrodzenia mógł liczyć programista z Wrocławia, gdzie średnia pensja wzrosła o 13,4%, a na stanowiskach seniorskich aż o 16,1%. Miastem o najniższym procentowym wzroście, ku zaskoczeniu jest Warszawa, roczny wzrost płac wyniósł tam jedynie 6,7%. Nadal jednak pod względem wysokości zarobków Warszawa pozostaje niepokonana. Programista z kilkuletnim doświadczeniem w stolicy średnio zarabia 13300 złotych, natomiast we Wrocławiu 12400 złotych.

Wynagrodzenia w wybranych kategoriach oraz technologiach


DevOps to innowacyjne podejście do zarządzania infrastrukturą projektów IT, które w ostatich latach stało się bardzo popularne w środowisku branżowym. Widać to również w wysokościach oferowanych wynagrodzeń, specjaliści z tego obszaru mogą zarabiać do 14000 złotych.

Dziedziną, która odnotowała wysokie wzrosty w wynagrodzeniach jest fullstack. Wiąże się to z rosnącym zapotrzebowaniem pracodawców na specjalistów łączących kompetencje z zakresu frontendu z backendem.

Porównując zarobki w najpopularniejszych technologiach programowania, czyli Java oraz Javascript, widać, że zarobki programisty Java są wyższe. Na stanowiskach seniorskich różnice w zatrudnieniu na umowie B2B sięgają do 1900 złotych netto na fakturze.

fot. mat. prasowe

Wzrost w największych miastach Polski

W Warszawie zarobki wzrosły średnio o 6,7%

fot. mat. prasowe

Wzrost w podziale na kategorie i technologie

Najmniej okazałe wzrosty wynagrodzeń zanotował mobile.


Prognozy na 2018 rok


Który programista liczyć na najwyższe wynagrodzenia w 2018 roku? Na to pytanie odpowiedział Tomasz Bujok — współzałożyciel No Fluff Jobs:
"Na najwyższe wzrosty płac mogą liczyć osoby z kilkuletnim doświadczeniem w programowaniu-dotyczy to wszystkich specjalizacji. W Polsce nadal brakuje programistów o szerokim zakresie umiejętności, łączących kompetencje z obszaru projektowania interfejsu użytkownika z wiedzą dotyczącą warstwy backend. W związku z dużą popularnością mikroserwisów rośnie zapotrzebowanie na specjalistów DevOps. Ciekawym trendem jest wzrost wynagrodzeń na południu Polski — we Wrocławiu oraz Krakowie. Obecnie Java Developer w Krakowie zarabia już więcej niż w Warszawie, a w 2018 roku różnice te mogą się jeszcze pogłębić. Technologiami, w których zarabia się najwięcej są Java oraz Spring. Warto więc inwestować w wiedzę z tego obszaru. Biorąc pod uwagę technologie frontendowe, znajomość Javascriptu oraz Angulara gwarantuje satysfakcję finansową. Nie można zapominać również o programowaniu reaktywnym, które zyskuje na wartości zarówno na frontendzie, jak i backendzie".

fot. mat. prasowe

Wysokość zarobków ze względu na stopień zaawansowania zawodowego i kategorie

Średnie zarobki specjalisty-juniora to nieco ponad 6 tys. zł.

fot. mat. prasowe

Wysokość zarobków ze względu na technologię

Specjalista od Javy na umowie o pracę zarabia średnio 11400 zł.

fot. mat. prasowe

Wysokość zarobków na umowie o pracę i umowie B2B

Zarobki oferowane na umowie B2B są nieco wyższe.

fot. mat. prasowe

Wysokość zarobków w największych miastach

Różnice w zarobkach pomiędzy poszczególnymi miastami nie są duże.


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

  • Cyriak161 / 2017-12-29 15:37:38

    U mnie w firmie też senior grube hajsy kosi. Też mam taki cel. Póki co jestem juniorem, jeszcze troche nauki przede mną ale to i tak nieźle zwłaszcza że studiów nie robiłem tylko kursy na eduweb.pl. Branża rozwojowa, także sie ciesze że na nauczyciela nie poszedłem tak jak rodzice chcieli. odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Przekrój zarobków

    strzyga / 2018-04-18 21:23:55

    Tu jest też fajny przekrój zarobków pokazany: https://nofluffjobs.com/blog/2017/12/11/wynagrodzenia-informatykow-2017-roku-zarabia-programista-polsce-infografika/ odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: