eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Pierwszy dzień w pracy. 5 sposobów na zrobienie dobrego wrażenia

Pierwszy dzień w pracy. 5 sposobów na zrobienie dobrego wrażenia

2016-07-29 10:10

Pierwszy dzień w pracy. 5 sposobów na zrobienie dobrego wrażenia

Nowa praca © thinglass - Fotolia.com

Kandydat otrzymał ofertę pracy, przyjął ją i cieszy się z procesu rekrutacyjnego zakończonego sukcesem. Powinien jednak pamiętać, że od wrażenia, jakie zrobi na współpracownikach, może zależeć jego powodzenie w nowym miejscu pracy. Jak zaprezentować się jako opanowany, kompetentny profesjonalista, pewien swoich umiejętności? Zdaniem ekspertów, warto potraktować pierwszy dzień w nowej pracy jako kontynuację rozmowy kwalifikacyjnej.

Przeczytaj także: 5 rad, jak przetrwać pierwszy dzień w nowej pracy

Bez względu na zajmowane stanowisko, zarówno w przypadku stażysty, jak i dyrektora zarządzającego, pierwszy dzień w firmie może mieć ogromny wpływ na dalsze postrzeganie przez współpracowników. A przecież każdy chce jak najszybciej zdobyć szacunek i sympatię nowopoznanych osób, szczególnie jeśli w ich towarzystwie będzie spędzać znaczną część tygodnia. Niektóre badania pokazują, że na zrobienie dobrego wrażenia mamy jedynie jedną dziesiątą sekundy, dlatego zbudowanie dobrej strategii na pierwszy dzień pracy jest niezbędne.

OKRES PRZEJŚCIOWY


Czas pomiędzy przyjęciem oferty pracy a pierwszym dniem w nowej firmie charakteryzuje się stanem pewnego zawieszenia. Zazwyczaj pragnie się wtedy jak najszybciej podjąć nowe obowiązki w innym miejscu, a konieczność wywiązania się z okresu wypowiedzenia u dotychczasowego pracodawcy sprawia, że pracownik czuje jakby podcięto mu skrzydła.

Zdaniem Agnieszki Kolendy, Executive Managera z Hays Poland, okres przejściowy może przebiegać sprawniej, jeśli nawiąże się wtedy kontakt z nową firmą, odwiedzając jej biuro czy też umawiając się z przyszłymi współpracownikami na zapoznawczy obiad.
– Warto wykorzystać takie okazje do sprecyzowania, jak lepiej przygotować się do nowej roli. – uważa Kolenda. – Warto również utrzymywać kontakt z osobą odpowiedzialną za proces rekrutacyjny, na wypadek jakichkolwiek zmian formalności lub terminu rozpoczęcia pracy. – dodaje.

PIĘĆ KROKÓW DO SUKCESU


Bazując na dotychczasowym kontakcie, nowy pracodawca ma pewne pojęcie o tym, czego można się spodziewać po nowozatrudnionym pracowniku. Niemniej, pierwszych kilka dni w firmie będzie miało znacznie większy wpływ na to, jak współpracownicy będą taką osobę oceniać. Oto kilka kwestii, na które warto zwrócić uwagę.

Przydatne linki:
Oferty pracy


1. Punktualność i odpowiedni ubiór


Według ekspertów Hays istnieje jedna złota zasada dotycząca pierwszego dnia w nowej pracy: jesteś za wcześnie, to jesteś punktualnie, a jeśli jesteś na czas, to tak naprawdę jesteś spóźniony. Warto pokazać swoje zaangażowanie pojawiając się w biurze 15-20 minut wcześniej niż ustalona godzina rozpoczęcia dnia pracy. Równie istotny co punktualność jest odpowiedni dobór stroju. Jeszcze przed pierwszym dniem pracy warto ustalić standardowy dress code z menedżerem. Jeśli jest to niemożliwe, należy dostosować swój strój do stylu prezentowanego przez pracowników firmy w trakcie procesu rekrutacyjnego.

2. Zapamiętywanie imion


Poznając nową osobę, warto używać jej imienia jak najczęściej w trakcie rozmowy, aby szybciej utrwalić je sobie w pamięci. Nieodzowną, ale też stresującą częścią pierwszego dnia w pracy jest chodzenie po biurze z szefem i poznawanie pracowników.
– Po zapoznaniu z nowymi kolegami warto raz jeszcze przypisać imiona do twarzy. Oczywiście niełatwo jest jednocześnie zapamiętać 50 czy 80 osób. Na początku można skoncentrować się na najbliższych współpracownikach. Reszta w miarę upływu czasu sama zapisze się w pamięci – mówi Agnieszka Kolenda.


3. Odpowiednie pytania


Warto wykorzystać pierwszy dzień pracy na zadawanie bezpośredniemu przełożonemu niezbędnych pytań i wyjaśnianie wszelkich nieścisłości. Wiele istotnych kwestii mogło być poruszonych jeszcze w trakcie procesu rekrutacyjnego, jednak doprecyzowanie takich rzeczy, jak obecne priorytety zespołu lub strategia rozwoju nie powinny zostać pominięte.
– O ile liczne pytania o kwestie biznesowe nie powinny zrazić żadnego przełożonego, to warto ograniczyć pytania natury logistycznej czy formalnej. W końcu każdy pracownik może wskazać drogę do działu administracyjnego albo pokazać, jak obsługiwać drukarkę. – zaznacza Kolenda.

4. Uważne słuchanie


Początek kariery w firmie to idealny czas na słuchanie przełożonego i współpracowników – warto wsłuchiwać się w to, co mają do powiedzenia i postarać się zapamiętać jak najwięcej. Kilka pierwszych tygodni w nowej pracy to przede wszystkim natłok informacji do przyswojenia oraz wiele umiejętności do nabycia, co czyni uważne słuchanie elementem kluczowym w procesie wdrażania nowozatrudnionego pracownika w obowiązki.

fot. thinglass - Fotolia.com

Nowa praca

W nowej pracy wiele zależy od pierwszego wrażenia, które wywrze zatrudniony.


5. Czas na aklimatyzację


Jeśli po pierwszym dniu w nowej pracy czujesz, że popełniłeś pomyłkę lub nie dogadasz się z współpracownikami – nie panikuj. Aklimatyzacja w nowym środowisku często zajmuje więcej czasu, a wiele osób na początku znajomości zachowuje powściągliwość, którą z czasem porzuca. Pozytywne nastawienie jest konieczne na początku nowej pracy, bez względu na stres towarzyszący każdej zmianie zawodowej.

Pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz i często definiuje ono sposób, w jaki będzie postrzegał nas drugi człowiek. Dlatego początkowy okres w nowej pracy powinien być w pełni wykorzystany do jak najlepszego zaprezentowania siebie i swoich umiejętności w oczach współpracowników. Z drugiej jednak strony, nie warto wywierać na siebie zbyt dużej presji. Jeśli czegoś nie wiesz lub nie czujesz się pewnie, to nie obawiaj się prosić o radę lub pomoc.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: