eGospodarka.pl

PracaWynagrodzenia › Praca w wakacje: gdzie zarobisz najwięcej?

Praca w wakacje: gdzie zarobisz najwięcej?

2016-07-27 10:52

Praca w wakacje: gdzie zarobisz najwięcej?

Najlepiej można zarobić jako kucharz © hxdyl - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Wakacje kojarzą nam się raczej z odpoczynkiem, niż pracą. Jednak w czasie letnich miesięcy warto rozejrzeć się za możliwością zarobienia i zdobycia pierwszych (choć nie tylko) zawodowych doświadczeń – jak wynika z danych Adecco Poland, ofert pracy jest w wakacje całkiem sporo.
Sezon letni to okres wzmożonych aktywności niektórych branż, takich jak: produkcyjna, hotelarska czy logistyczna. Zwiększa się zapotrzebowanie na pracowników tymczasowych, a także to dobry moment, aby uzupełnić stałe struktury firmy. W wakacje można więc nie tylko dorywczo zarobić, ale i uniknąć boomu kandydatów, gdyż we wrześniu zaczynają aktywnie poszukiwać stałego zajęcia. Dodatkowo praca tymczasowa w wakacje to świetna okazja, aby zdobyć doświadczenie, sprawdzić się i ewentualnie zweryfikować swoje plany zawodowe.
Jeśli chodzi o pracowników sezonowych, Adecco Poland od lat odnotowuje zapotrzebowanie na kadrę, która w ramach okresów wzmożonej produkcji będzie w stanie uzupełnić braki personalne w zakładach produkcyjnych. Większość zatem ofert stanowią bieżące zapotrzebowania naszych klientów na studentów, osoby poszukujące pracy dorywczej na okres wakacji, są także oferty wymagające dyspozycyjności na okres od jednego do czterech miesięcy w roli pracownika produkcji, magazynu czy logistyki – mówi Gabriela Pachla-Cichoń, Serwis Delivery Manager w Adecco Poland.

Analizując dane Adecco Poland (tabela poniżej) możemy zauważyć, że rozpiętość branż jest dosyć spora, jednak króluje produkcja. Najlepiej natomiast można zarobić jako kucharz czy operator wózka widłowego. Najwięcej ofert pracy zgłosili obecnie tacy pracodawcy jak: Amazon, Jabil Circuit z branży elektronicznej w Kwidzynie, Valeo Electric & Electronic Systems z branży motoryzacyjnej w Czechowicach Dziedzicach czy Bahlsen z branży spożywczej w Skawinie. Sam Amazon w swoich obu lokalizacjach w Poznaniu i Wrocławiu w najbliższych pięciu tygodniach zamierza zatrudnić kilkaset osób, które pomogą firmie podczas okresu wzmożonego popytu konsumenckiego.

fot. mat. prasowe

Zestawienie najpopularniejszych stanowisk rekrutowanych w okresie wakacyjnym 2016

Według danych Adecco Poland, w wakacje najłatwiej o pracę w takich branżach jak produkcja czy gastronomia.


fot. mat. prasowe

Zestawienie najpopularniejszych stanowisk rekrutowanych w okresie wakacyjnym 2016

Praca sezonowa to dobra okazja do zdobycia pierwszych doświadczeń zawodowych.


Wakacje to także dodatkowe wydarzenia jak festiwale, eventy w miejscowościach letniskowych czy specjalne imprezy masowe. Zwiększają się możliwości, ale zdaniem eksperta nie wpływa to znacząco na rynek pracy w tym okresie.
Osobnym zagadnieniem już niebawem może być zgłaszanie przez pracodawców zapotrzebowania na pracowników przy okazji organizacji Światowych Dni Młodzieży w Polsce – mówi Gabriela Pachla-Cichoń. – Porównując dane co do liczby i rodzajów ofert pracy, nie odnotowujemy r/r zwiększonego zapotrzebowania na pracowników sezonowych i ten wskaźnik pozostaje na tym samym, stabilnym i porównywalnym poziomie – dodaje.

Model zatrudniania w Polsce ewoluuje w stronę coraz większej elastyczności. Forma ta dotyczy też coraz bardziej różnorodnej grupy, pośród której zwiększa się odsetek pracowników średniego szczebla. Rozwiązania dot. usług pracy tymczasowej to nie tylko sama praca sezonowa, te usługi już na stałe wpisały się jako mechanizm ułatwiający podjęcie pracy i zwiększający szanse osób bezrobotnych na zatrudnienie również na stanowiska biurowe.

Na co również warto zwrócić uwagę, szczególnie istotne w przypadku elastycznych form zatrudnienia jest środowisko osób młodych, które zaraz po zakończeniu edukacji dzięki pracy tymczasowej mogą zdobywać pierwsze doświadczenia zawodowe.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Polecane oferty pracy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: