eGospodarka.pl

PracaWynagrodzenia › Wakacje dodatkowo rozgrzeją rynek pracy

Wakacje dodatkowo rozgrzeją rynek pracy

2018-06-19 12:04

Wakacje dodatkowo rozgrzeją rynek pracy

Praca biurowa najlepiej wynagradzana © contrastwerkstatt - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Rekordowo niskie bezrobocie, wysyp ofert pracy, przeszło 150 tys. wakatów. Tak właśnie prezentuje się początek sezonu letniego na rynku pracy. Dla wielu firm rozpoczyna się właśnie okres wytężonej pracy, a także wcale dziś niełatwego poszukiwania kandydatów. Z danych Work Service wynika, że plany rekrutacyjne na nadchodzące miesiące mają nie tylko firmy kojarzone z sezonem letnim, a przeciętne stawki godzinowe, na jakie można liczyć w czasie wakacji to 15-20 zł brutto.

Przeczytaj także: Praca w wakacje: gdzie zarobisz najwięcej?

Pozytywne tendencje na polskim rynku pracy zaznaczały swoją obecność już od początku roku. Potwierdzeniem tego są chociażby dane GUS, z których wynika, że w pierwszym kwartale br. powstało przeszło 258 tysięcy nowych miejsc pracy, co względem analogicznego okresu poprzedniego roku oznacza wzrost na poziomie 14%. I to właśnie w takich warunkach rozpoczyna się sezon prac wakacyjnych. Pracodawcy z branży hotelarskiej, gastronomicznej, budowlanej czy rolnej już rozpoczęli gorączkowe poszukiwanie pracowników sezonowych. Co interesujące, w tym roku plany rekrutacyjne na wakacje formułują nie tylko firmy stricte kojarzone z sezonem letnim, ale również m.in. handel, produkcja, magazyny i prace biurowe.
Biorąc pod uwagę, że stopa bezrobocia niedługo spadnie poniżej 6%, a w gospodarce lawinowo rośnie pula wakatów, firmy muszą zmieniać dotychczasowe strategie rekrutacyjne. Co roku sezon wakacyjny jest związany z napływem na rynek dodatkowej puli młodych pracowników, którzy na co dzień nie są aktywni zawodowo, bo się uczą. W tym roku wiele firm z sektorów potocznie niekojarzonych z pracą w okresie letnim, będzie chciało wykorzystać tę okazję próbując przyciągnąć do siebie sezonowych kandydatów. Jest to związane z jednej strony z potrzebą wypełnienia bieżących wakatów, ale także podjęciem pracy na zastępstwo za osoby, które udadzą się na urlopy – komentuje Andrzej Kubisiak, Dyrektor Zespołu Analiz Work Service S.A.

fot. mat. prasowe

Aktualne oferty prac sezonowych

Tegoroczne średnie wynagrodzenia przy pracach wakacyjnych zaczynają się od poziomów 15 zł brutto za godzinę.


Stawki nawet powyżej 20 zł


Średnie, letnie stawki godzinowe rozpoczynają się w tym roku od 15 zł brutto za godzinę. Jest to wskazanie wyższe niż płaca minimalna, choć na niektórych stanowiskach i w części regionów Polski nadal można znaleźć stawki na poziomie 13,7 zł brutto za godzinę. Występują one m.in. na stanowiskach kasjera lub pakowacza, choć i przy tych zajęciach proponowane zarobki potrafią być wyraźnie wyższe.

Przydatne linki:
Oferty pracy


Najwyższe wynagrodzenia można znaleźć przy pracach w administracji i biurze, gdzie kandydaci mogą liczyć nawet na 25 zł brutto za godzinę. Konsultanci call center mogą zarobić od 14 do 23 zł za godzinę, a w zależności od regionu stawki na produkcji sięgają od 14 do 22,5 zł za godzinę pracy.
Wpływ na tegoroczne płace wakacyjne mają zarówno presja płacowa po stronie kandydatów, jak i zmiany w minimalnej stawce godzinowej. Jest to o tyle kluczowe, że większość osób podejmujących krótkotrwałą pracę w pierwszej kolejności patrzy na poziomy wynagrodzeń i to one stanowią główny argument przy wyborze oferty. Jednak w ostatnich latach coraz częściej pojawiają się dodatkowe benefity ze strony pracodawców. Dlatego w ogłoszeniach coraz częściej zamieszczane są informacje o pełnym lub częściowym dofinansowaniu do zakwaterowania lub transportu do miejsca pracy. Część firm prowadzi też akcje rekrutacyjne skierowane do grup znajomych, którzy później mogą pracować razem w zespołach na jednej zmianie – dodaje Andrzej Kubisiak

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: