eGospodarka.pl

PracaSłownik stanowisk › Radca prawny

Radca prawny

Radca prawny - zakres obowiązków i opis stanowiska © George Wada - Fotolia.com

Radca prawny to prawnik który ukończył aplikację radcowską i uzyskał wpis na listę radców prawnych, prowadzoną przez właściwą miejscowo Okręgową Izbę Radców Prawnych. Zasady wykonywania zawodu radcy prawnego reguluje ustawa z 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych. Zgodnie z nią wykonywanie zawodu radcy prawnego polega na świadczeniu pomocy prawnej. Pomoc prawna definiowana jest jako udzielanie porad, sporządzanie opinii, opracowywanie projektów aktów prawnych.
Poza zakresem czynności, do których wykonywania uprawniony jest magister prawa, radca prawny może występować przed sądami i urzędami, reprezentując swoich klientów, we wszystkich sprawach za wyjątkiem większości spraw karnych i karnoskarbowych (uprawnienia w tym zakresie przysługują jedynie adwokatom). Może również występować w postępowaniu obejmującym nadzwyczajne środki odwoławcze jakimi są, min. kasacja czy też skarga o wznowienie postępowania zakończonego prawomocnym wyrokiem.

Radca w przeciwieństwie do adwokata może być zatrudniony w zakładzie pracy (np. u adwokata czy innego radcy prawnego lub w każdej innej formie działalności gospodarczej). Podczas rozprawy sądowej radca prawny ma obowiązek występować w czarnej todze której cechą charakterystyczną jest ciemnoniebieski żabot oraz wypustki mankietów i kołnierza. Status radcy prawnego jest równy statusie adwokata, poza dwiema wspomnianymi wcześniej różnicami.

Czym się zajmuje radca prawny (Zakres obowiązków):

  • Udzielanie porad prawnych
  • Sporządzanie opinii prawnych
  • Opracowywanie projektów aktów prawnych
  • Występowanie przed sądami i urzędami

Wymagania

Ustawa głosi, że prawo wykonywania zawodu radcy prawnego powstaje z chwilą dokonania wpisu na listę radców prawnych prowadzoną przez właściwą miejscowo Okręgową Izbę Radców Prawnych i złożenia ślubowania. Na listę radców prawnych może być wpisany ten, kto ukończył wyższe studia prawnicze i uzyskał tytuł magistra, korzysta w pełni z praw publicznych, ma pełną zdolność do czynności prawnych, jest nieskazitelnego charakteru i swym dotychczasowym zachowaniem daje rękojmię prawidłowego wykonywania zawodu radcy prawnego, odbył aplikację radcowską i złożył egzamin radcowski.

Zarobki

Wynagrodzenie radcy prawnego może dochodzić nawet do 10 tys. zł.
Aktualne zarobki na tym stanowisku można sprawdzić też pod adresem:

Dostępne oferty pracy:

Więcej na ten temat: radca prawny

Oceń

2 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.