eGospodarka.pl poleca

PracaSłownik stanowisk › Radca prawny

Radca prawny

Radca prawny - zakres obowiązków i opis stanowiska © George Wada - Fotolia.com

Radca prawny to prawnik który ukończył aplikację radcowską i uzyskał wpis na listę radców prawnych, prowadzoną przez właściwą miejscowo Okręgową Izbę Radców Prawnych. Zasady wykonywania zawodu radcy prawnego reguluje ustawa z 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych. Zgodnie z nią wykonywanie zawodu radcy prawnego polega na świadczeniu pomocy prawnej. Pomoc prawna definiowana jest jako udzielanie porad, sporządzanie opinii, opracowywanie projektów aktów prawnych.

Przeczytaj także: Pomoc prawna: radca prawny czy adwokat?

Poza zakresem czynności, do których wykonywania uprawniony jest magister prawa, radca prawny może występować przed sądami i urzędami, reprezentując swoich klientów, we wszystkich sprawach za wyjątkiem większości spraw karnych i karnoskarbowych (uprawnienia w tym zakresie przysługują jedynie adwokatom). Może również występować w postępowaniu obejmującym nadzwyczajne środki odwoławcze jakimi są, min. kasacja czy też skarga o wznowienie postępowania zakończonego prawomocnym wyrokiem.

Radca w przeciwieństwie do adwokata może być zatrudniony w zakładzie pracy (np. u adwokata czy innego radcy prawnego lub w każdej innej formie działalności gospodarczej). Podczas rozprawy sądowej radca prawny ma obowiązek występować w czarnej todze której cechą charakterystyczną jest ciemnoniebieski żabot oraz wypustki mankietów i kołnierza. Status radcy prawnego jest równy statusie adwokata, poza dwiema wspomnianymi wcześniej różnicami.

Czym się zajmuje radca prawny (Zakres obowiązków):

  • Udzielanie porad prawnych
  • Sporządzanie opinii prawnych
  • Opracowywanie projektów aktów prawnych
  • Występowanie przed sądami i urzędami

Wymagania

Ustawa głosi, że prawo wykonywania zawodu radcy prawnego powstaje z chwilą dokonania wpisu na listę radców prawnych prowadzoną przez właściwą miejscowo Okręgową Izbę Radców Prawnych i złożenia ślubowania. Na listę radców prawnych może być wpisany ten, kto ukończył wyższe studia prawnicze i uzyskał tytuł magistra, korzysta w pełni z praw publicznych, ma pełną zdolność do czynności prawnych, jest nieskazitelnego charakteru i swym dotychczasowym zachowaniem daje rękojmię prawidłowego wykonywania zawodu radcy prawnego, odbył aplikację radcowską i złożył egzamin radcowski.

Zarobki

Wynagrodzenie radcy prawnego może dochodzić nawet do 10 tys. zł.
Aktualne zarobki na tym stanowisku można sprawdzić też pod adresem:
Więcej na ten temat: radca prawny

Dostępne oferty pracy:

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.