eGospodarka.pl

PracaPorady dla pracownika › Wakacyjne praktyki studenckie kluczem do kariery?

Wakacyjne praktyki studenckie kluczem do kariery?

2018-06-06 11:21

Wakacyjne praktyki studenckie kluczem do kariery?

Stażyści © goodluz - Fotolia.com

Wakacyjne praktyki studenckie to niewątpliwie właściwy kierunek do uzyskania doświadczenia zawodowego, ale też sposób na nawiązanie stałej współpracy z pracodawcą organizującym programy stażowe. Mamy czerwiec, a więc właściwie już ostatni dzwonek, aby rozejrzeć się, co w tym roku oferują pracodawcy. Ci ostatni liczą zresztą, że tuż po zakończeniu sesji studenci gotowi będą zasilić rynek pracy. O powodach, dla których warto zdecydować się na uczestnictwo w letnich stażach lub praktykach, mówi ekspert firmy Manpower.
Bieżąca sytuacja na rynku pracy, w tym przede wszystkim coraz znaczniejsze deficyty kadrowe, powoduje, że dziś wakacyjnych staży i praktyk można poszukiwać praktycznie w każdej branży i w każdym dziale: od wsparcia produkcji i działu R&D, przez administrację, po wyspecjalizowane działy związane z inżynierią i IT.
W dobie niedoboru pracowników firmy szczególnie doceniają potencjał młodych ludzi, których w trakcie stażu mogą wyposażyć w niezbędne dla siebie kompetencje i umiejętności. Wakacyjne praktyki studenckie to dla firm już nie pozyskanie chwilowego wsparcia w organizacji, a okazja do zatrzymania pracownika na dłużej – mówi Magdalena Krysta, ekspert rynku pracy z agencji zatrudnienia Manpower.

Postawa i kompetencje miękkie kandydata kluczowe w procesie rekrutacji


W przypadku wakacyjnych praktyk i staży można pokusić się o wskazanie kilku uniwersalnych kompetencji, które są szczególnie cenione przez zatrudniających. Wysoce pożądana jest oczywiście rzetelność, ale też umiejętność pracy w zespole oraz kreatywność.Pracodawcy zwracają też uwagę na otwartość kandydata na nowe zadania, chęć nauki oraz samodzielność. W niektórych branżach firmy mogą także wymagać konkretnych umiejętności - dla przykładu w międzynarodowych korporacjach można spodziewać się wymogu znajomości języka obcego, najczęściej angielskiego, gdyż przekłada się to wprost na zdolność wykonywania zadań już w trakcie praktyki czy stażu.

fot. goodluz - Fotolia.com

Stażyści

Ekspert Manpower radzi, by od początku zatrudnienia staż lub praktykę traktować jak swoją pierwszą pracę.


− Kluczem w rekrutacji praktykantów i stażystów są postawa i kompetencje miękkie kandydata. To je pracodawcy starają się weryfikować przede wszystkim, zdając sobie sprawę, że sama wiedza i umiejętności to kwestie drugorzędne, które dany kandydat będzie w stanie przyswoić już w miejscu pracy, mając odpowiednie przeszkolenie i wsparcie. Pracodawcy decydują się właśnie na pozyskanie osób o określonych kompetencjach, a nie gotowych umiejętnościach i samodzielnie "wyposażają" ich w trakcie praktyki czy stażu w potrzebne umiejętności – tłumaczy Krysta.

Praktyki i staże furtką do kariery zawodowej


Ekspert Manpower radzi, by od początku zatrudnienia staż lub praktykę traktować jak swoją pierwszą pracę. To również okazja nie tylko na zdobycie cennego doświadczenia, ale niejednokrotnie możliwość uzyskania stałej pracy. Z tego powodu warto zadbać o przygotowanie dokumentów aplikacyjnych oraz rzetelnie przygotować się do rozmowy z rekruterem.
− Po odbyciu praktyk kandydaci często otrzymują propozycję pracy i decydują się nawet zmienić tryb studiów na zaoczny, wiedząc jak cenne jest doświadczenie zawodowe na dzisiejszym rynku pracy. Ta forma zatrudnienia nie zawsze może być wynagradzana zgodnie z oczekiwaniami stażystów czy praktykantów, jednak daje możliwość na zaistnienie w danej firmie, pozyskanie kluczowych kompetencji i oswojenie się ze środowiskiem pracy. To również możliwość skonfrontowania wyobrażeń o pracy na danym stanowisku oraz sprawdzenia wiedzy teoretycznej nabytej w szkole czy na studniach z rzeczywistością, dzięki czemu można uniknąć błędnych decyzji zawodowych w przyszłości lub utwierdzić się w przekonaniu, że wybrana przez nas ścieżka kariery jest słuszna – dodaje ekspertka.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: