eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › 6 porad, gdy czeka Cię rozmowa kwalifikacyjna przez telefon

6 porad, gdy czeka Cię rozmowa kwalifikacyjna przez telefon

2014-10-15 10:57

6 porad, gdy czeka Cię rozmowa kwalifikacyjna przez telefon

Co zrobić, aby korzystnie wypaść w czasie rozmowy telefonicznej z rekruterem? © Robert Kneschke - Fotolia.com

Co zrobić, gdy czeka Cię rozmowa kwalifikacyjna przez telefon? To coraz bardziej popularna forma pierwszego kontaktu z kandydatami. Rekruterzy w ten sposób sprawdzają wstępnie Twoją kandydaturę i motywację. Jeśli zrobisz dobre wrażenie, dostaniesz zaproszenie na spotkanie rekrutacyjne. Co zrobić, aby korzystnie wypaść w czasie rozmowy telefonicznej z rekruterem?

Przeczytaj także: Aktywne poszukiwanie pracy? Skontaktuj się z rekruterem

1. Przygotuj się.


Intensywne szukanie pracy sprawia, że część Twoich CV trafia do firm, których nawet dobrze nie znasz. Nie dopuść do sytuacji, kiedy dzwoni do Ciebie rekruter, a Ty nie wiesz nic o jego firmie, ani nie pamiętasz, na jakie stanowisko aplikowałeś. Jeśli tak się wydarzy, grzecznie wytłumacz, że teraz akurat nie możesz rozmawiać i poproś o wyznaczenie innego terminu rozmowy. W międzyczasie i odrób pracę domową i przygotuj się.

2. Zadbaj o odpowiednie miejsce


Bądź świadomy, że rekruter może do Ciebie zadzwonić w każdej chwili. Co zrobić, jeśli dzwoni nieznany numer? Nie bój się odebrać, ale jeżeli akurat nie możesz swobodnie rozmawiać, poproś o kontakt w lepszym momencie. Musisz dobrze wypaść, a rozmowa w tramwaju lub przy wykonywaniu obecnej pracy, nie jest najlepszym rozwiązaniem.

3. Aha, ekhm, yhm


Bezdźwięczne przytakiwania nie brzmią dobrze w trakcie rozmowy przez telefon. Wyeliminuj je, a wypadniesz znacznie lepiej. Jeśli chcesz pokazać swoją aprobatę, lepiej zamień je na "ok" lub "tak, rozumiem".

fot. Robert Kneschke - Fotolia.com

Co zrobić, aby korzystnie wypaść w czasie rozmowy telefonicznej z rekruterem?

Nie przerywaj osobie prowadzącej rozmowę. Pamiętaj, że wstępna rozmowa przez telefon nie jest najlepszą okazją do zadania pytań o zarobki, możliwości awansu, czy czas pracy.


4. Pokaż, że potrafisz uważnie słuchać


Zdecydowanie lepiej jest pytać i umiejętnie słuchać niż za dużo mówić. Nie przerywaj osobie prowadzącej rozmowę. „Ok” lub „rozumiem” w trakcie fragmentów rozmowy pozwolą rekruterowi dostrzec, że wszystko rozumiesz. Jeżeli zostaniesz zasypany wieloma różnymi pytaniami, staraj się zachować spokój. Tego typu techniki prowadzenia rozmowy sprawdzają, jak radzisz sobie z komunikacją pod presją chwili.

5. Twoje pytania


Jeżeli jesteś zapraszany na rozmowę kwalifikacyjną, pamiętaj, aby ustalić dokładny adres oraz dane kontaktowe osoby, z którą będziesz mieć spotkanie. Zapytaj też, co powinieneś przygotować na właściwą rozmowę kwalifikacyjną.

Wstępna rozmowa przez telefon nie jest najlepszą okazją do zadania pytań o zarobki, możliwości awansu, czy czas pracy. Z takimi pytaniami poczekaj do spotkania. Warto jednak dopytać o swoją rolę i zakres obowiązków na danym stanowisku.

6. Poproś o spotkanie osobiste!


Pamiętaj, że Twoim najistotniejszym celem jest otrzymania zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. Poproś o możliwość spotkania na końcu rozmowy telefonicznej. Możesz też zapytać, jakie są dalsze kroki rekrutacji i czy możesz liczyć na wzięcie Twojej kandydatury pod uwagę.

Piotr Sosnowski,

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: