eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Konieczna zmiana pracy - co robić?

Konieczna zmiana pracy - co robić?

2014-08-09 01:10

Konieczna zmiana pracy - co robić?

Idealna praca – a co jeśli nie? © mindweb2 - Fotolia.com

Znalezienie wymarzonej pracy to cel każdego kandydata. Jednak nawet gdy wydaje się, że otrzymaliśmy upragnioną posadę – rzeczywistość potrafi rozczarować. Nie zawsze nowe stanowisko oznacza długą i udaną karierę w danej firmie. Czasem należy zdecydować, czy nie odejść z miejsca, które już na starcie nas rozczarowało. Jak ruszyć dalej po rezygnacji z pracy, która nie okazała się tą jedyną?

Przeczytaj także: Zmiana pracy: jak sprawdzić przyszłego pracodawcę?

Wyciągajmy wnioski

To najlepszy czas, aby ponownie przemyśleć nasze oczekiwania. Zastanówmy się, co najbardziej chcemy robić i jakie wartości w życiu zawodowym mają dla nas największe znaczenie. Praca, w której możemy realizować nasze zainteresowania czy też pasje, da nam na pewno więcej satysfakcji. Dlatego czasem warto zastanowić się, czy nie podjąć jej, nawet kosztem niższego wynagrodzenia na starcie. Jeśli poprzednia posada nie była idealna, to być może pomogła nam zrozumieć i poznać te jej aspekty, które nie są zgodne z naszymi zainteresowaniami czy też umiejętnościami. Metodą prób i błędów można osiągnąć sukces – podkreśla Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

Korzystajmy z informacji

Organizacja pracy w różnych firmach może wyglądać zupełnie inaczej. Jeśli rozczarowały nas zadania, które należały do naszych obowiązków – poszukajmy firmy o innym profilu lub pomyślmy o zmianie stanowiska, na które aplikujemy. Szukajmy informacji w Internecie, korzystajmy z zaproszeń na rozmowy kwalifikacyjne, podejmujmy prace tymczasowe, pytajmy znajomych o firmy, w których chcielibyśmy pracować – to pomoże nam zdobyć wiedzę o rynku i odnaleźć branżę, która spełni nasze oczekiwania.

Nie przejmujmy się brakiem doświadczenia

Kluczem do sukcesu w znalezieniu pracy jest dostosowanie informacji zawartych w CV do profilu wybranej firmy i konkretnego ogłoszenia. Uzupełniając i poprawiając CV, warto przeczytać dokładnie oferty pracy dotyczące stanowiska, które nas interesuje. To pomoże nam poznać wymagania pracodawców. Nie zapomnijmy też o tzw. umiejętnościach uniwersalnych, np. komunikacji czy pracy zespołowej, które nabywamy w czasie naszej drogi zawodowej – są one niezmiernie ważne w każdej firmie. Kwalifikacje takie jak obsługa komputera, umiejętność pracy pod presją czasu, łatwość nawiązywania kontaktów z Klientami - sprawdzają się w większości zawodów. Możemy pochwalić się nimi, nawet jeśli nowe stanowisko odbiega profilem zawodowym od poprzedniego.

fot. mindweb2 - Fotolia.com

Idealna praca – a co jeśli nie?

Kluczem do sukcesu w znalezieniu pracy jest dostosowanie informacji zawartych w CV do profilu wybranej firmy i konkretnego ogłoszenia.


Bądźmy gotowi na zmiany

Jedyną możliwością sprawdzenia, czy coś naprawdę nas interesuje lub jest naszą pasją – jest spróbowanie. To może jednak oznaczać pewne wyzwania, a także wyrzeczenia. Czasem musimy odważyć się i podjąć staż, nawet jeśli wcześniej pracowaliśmy na pełen etat. Chcąc zmienić profil stanowiska, rozważmy także kursy lub studia, aby przekonać się, czy nowa praca będzie dla nas odpowiednia – tłumaczy Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

Bądźmy szczerzy

Przekłamywanie lub upiększanie powodów odejścia z poprzedniej pracy nigdy nie jest dobrym pomysłem. Prawdomówność to cecha, którą cenią rekruterzy. Wyjaśnijmy spokojnie i dokładnie powody odejścia. Najgorsza sytuacja dla każdego kandydata, to kłamstwo, które pracodawca może łatwo zweryfikować, na przykład kontaktując się z poprzednią firmą.

Przydatne linki:
- Wyszukiwarka ofert pracy
- Szablony CV


Miejmy realistyczne oczekiwania

Pamiętajmy, że nie ma pracy idealnej. Każde zajęcie składa się z czynności, które lubimy oraz tych, które po prostu musimy wykonać, nawet jeśli nie budzą zainteresowania i entuzjazmu. Trzeba się z tym liczyć w każdym zawodzie.

Bądźmy cierpliwi

Stare powiedzenie mówi, że „wszystko co wartościowe, wymaga także wysiłku”. Szczególnie sprawdza się ono w przypadku tych, którzy poszukują nowej pracy i zamierzają zmienić kierunek swojej kariery. Nawet jeśli są dni, które chcemy jedynie wyłączyć budzik i spać do południa, należy skupiać się na tych, w których perspektywa znalezienia lepszej posady zmotywuje nas do działania i doda energii.

oprac. : Monster Polska Monster Polska

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

  • Re: Konieczna zmiana pracy - co robić?

    Damian Kowalski / 2014-08-11 03:29:13

    Komentarz edytowany 1 raz (ostatnio 2014-08-11 03:29:41)

    Wstawać rano bez miny skazańca, który musi iść do roboty "odbębnić" 8 godzin i przeżyć... A Cieszyć się dniem jednocześnie realizując się w pracy - brzmi jak z surrealistycznej reklamy, gdzie wszystko wygląda pięknie a zarazem sztucznie. Moim zdaniem należy jednak dążyć do tego, aby w miarę swoich możliwości praca nie była kulą u nogi i koniecznością potrzebną do przeżycia. Życie jest krótkie i jest tylko jedno, a praca to spora część życia każdego. Więc jeśli nie wygrałeś w totka, a twoja praca nie łączy się z twoją pasją - nie bój się zmian, gdy masz możliwość - korzystaj. Zmień swoją szarą codzienność na lepsze.
    Rodacy do boju! odpowiedz ] [ cytuj ]

  • w49780 / 2014-08-11 12:16:27

    Z pewnością każdy nie raz „zatrzymał się” i zastanowił, czy jego praca jest tą wymarzoną, którą chciałby wykonywać, czy daje mu satysfakcję to co robi oraz czy związana jest z jego pasją. Jednak nie każdy ma odwagę, by szukać tej wymarzonej pracy. Często ludzie patrzą przez pryzmat wynagrodzenia lub zatrudniają się w miejscach, które nie mają nic związanego z ich zainteresowaniami. Nieraz spowodowane jest to brakiem pewności siebie. Pomimo wszystko należy szukać i to nie zawsze daleko. Trzeba zacząć od własnej firmy. Może akurat na innym stanowisku spełnialibyśmy się zawodowo? Jak nie, to należy poszukać trochę dalej. Może już kiedyś wykonywaliśmy pracę, którą lubiliśmy? A może założyć własną firmę i zamienić swoje hobby w biznes? Jedno jest pewne trzeba szukać, testować i realizować swoje pomysły. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: